Trwa nabór do łódzkich przedszkoli

  Trwa nabór do łódzkich przedszkoli

  Jolanta Baranowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Trwa nabór do łódzkich przedszkoli

  ©Grzegorz Gałasiński / archiwum

  Po pierwszym naborze okazało się, że do łódzkich przedszkoli nie dostało się 800 dzieci. W ubiegłym roku było to ok. 2 000 dzieci.
  Trwa nabór do łódzkich przedszkoli

  ©Grzegorz Gałasiński / archiwum

  - Ale dziś już mamy ponad 120 dodatkowych miejsc dla dzieci - mówi Beata Jachimczak, dyrektor wydziału edukacji Urzędu Miasta Łodzi. - Nabór będzie trwał przez całe wakacje. Część dzieci będzie mogło zająć miejsce tych przedszkolaków, które zostały "przepisane" przez rodziców do oddziałów przedszkolnych w szkołach lub do klas pierwszych. Dziś już mamy do dyspozycji 30 takich miejsc. W przedszkolu na ul. Kacprzaka mamy też np. 20 miejsc dla dzieci młodszych, np. 3-letnich.

  Małgorzata Niewiadomska-Cudak, radna SLD, pytała co z dziećmi, które w ubiegłym roku chodziły do przedszkola, a dziś nie mogą kontynuować nauki w dotychczasowym miejscu.

  - I co z rodzeństwami, gdy do przedszkola dostało się jedno dziecko, a drugie już nie? - pytała radna.

  - Mogę tylko prosić, by rodzice zgłaszali się do nas w każdym z tych przypadków - mówi Beata Jachimczak. - Staramy się otwierać dodatkowe, niepełne oddziały w przedszkolach, by rodzeństwa mogły chodzić razem. W ubiegłym roku, w czasie naboru, do swojego dotychczasowego przedszkola nie dostało się ok. 70 dzieci. W naborze uzupełniającym już dostały się do przedszkola. W ubiegłym roku, do września, pojawiło się aż 500 dodatkowych miejsc w przedszkolach.

  By miasto mogło w pełni zabezpieczyć miejsca dla 800 dzieci musiałoby zbudować 8 przedszkoli, każde po 4 oddziały. Największy problem z miejscami w przedszkolach jest na Retkini.

  W tym roku preferencje w przyjmowaniu do przedszkoli miały dzieci tych rodziców, którzy m.in. zapewnili, że będą je zostawiać w placówce do godz. 16. W poprzednich naborach tą graniczną godziną była 15.

  - Poinformowaliśmy rodziców o tych zmianach w lutym, gdy rozpoczynaliśmy nabór do przedszkoli - mówi dyrektor Jachimczak.

  Przewodniczący klubu radnych PiS Piotr Adamczyk pytał, jaka część dzieci jest przyjmowana na podstawie preferencji o samotności rodzica.

  - W tym roku z tej preferencji do przedszkoli przyjęliśmy ok. 4000 dzieci. W roku szkolnym 2009/2010 wprowadziliśmy dodatkowe oświadczenie rodzica, który informuje, że sam wychowuje dziecko, sam z nim mieszka. Po wprowadzeniu tego dodatkowego oświadczenia drastycznie nam zmalała ilość dzieci przyjmowanych do przedszkoli z tej preferencji. W ubiegłym roku mieliśmy 3 sygnały, że rodzice mogli podać w oświadczeniu nieprawdziwe informacje. W przypadku 2 osób dzieci zostały skreślone z listy przedszkolaków - wyjaśniali pracownicy wydziału edukacji.

  W tym roku populacja dzieci w wieku przedszkolnym to 24 850.

  O informację o naborze do przedszkoli poprosił klub radnych SLD.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Polecamy

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Naturalny sposób na przeziębienie

  Naturalny sposób na przeziębienie

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny