Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwają prace budowlane na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi

mm
Modernizacja historycznych budynków muzeum przy Placu Wolności 14 wchodzi w kolejny etap. Mimo trwających prac, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi nadal realizuje swoje zadania. Inwestycja, poza zmianą w infrastrukturze, dotyczy także poszczególnych działów muzeum, w tym Działu Widowisk Lalkowych, który jako jedyny w Polsce zajmuje się gromadzeniem eksponatów z zakresu polskiego teatru lalkowego. W jaki sposób modernizacja budynku wpłynie na jego dalszą działalność?

Wmurowanie aktu erekcyjnego na dziedzińcu muzeum, które odbyło się w czerwcu tego roku, podkreśliło wejście prac budowlanych w kolejny etap. Zaawansowanie robót wynosi obecnie 23,82 % wartości całej inwestycji i jest zgodne z przyjętym harmonogramem. Projekt dotyczący dziedzińca Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi nie dotyczy jedynie wyglądu budynków - plan inwestycji zakłada również modernizację poszczególnych działów muzeum, dzięki której oferta instytucji skierowana zarówno do łodzian, jak i turystów, ma zyskać na atrakcyjności.

Inwestycja otworzy nowe możliwości przed Działem Widowisk Lalkowych. Nowy magazyn urządzony zostanie w sposób ekspozycyjny, czyli tak, aby odwiedzający muzeum mogli zobaczyć więcej skarbów ze zbiorów liczących ponad siedem tysięcy (!) eksponatów . W zbiorach znajdują się m.in. lalki teatralne i filmowe oraz duża, licząca kilka tysięcy egzemplarzy kolekcja projektów, plakatów teatralnych i archiwaliów.

- Pracujemy nad wyborem lalek do konserwacji, aby w odnowionej przestrzeni można było oglądać ich najdoskonalsze wersje. Myślimy też o nowych formach działalności, takich jak konkursy plastyczne dla dzieci na projekty teatralne do prostych sztuk lalkowych, akcje skierowane do seniorów w tym m.in. konkursy na scenografię sztuki lalkowej z ekspozycją zwycięskich prac i nagrodami oraz działania dotyczące teatrów profesjonalnych. Chcemy zwiększyć frekwencję muzeum, mając w przyszłości do dyspozycji magazyny studyjne, a także działać poprzez warsztaty organizowane w specjalnie przeznaczonej do tego celu sali edukacyjnej – mówi mgr Honorata Sych, Kierownik Działu Widowisk Lalkowych.

Pracownicy muzeum, mimo trwających prac budowlanych i tych, dotyczących rozwoju oferty, nadal realizują bieżące działania, służące upowszechnianiu kultury. Dział Widowisk Lalkowych niedawno zakończył prace nad wydaniem II tomu katalogu zbiorów pt. „Wszystkie nasze lalki”. Pierwszy tom został wydrukowany w 2018 roku i dopiero po druku II tomu odbyła się premiera wydawnictwa, która miała miejsce 16 września. Tomy są bogato ilustrowane - każdy zawiera ponad 600 kolorowych zdjęć.

- Liczymy, że publikacja spopularyzuje nasze zbiory. Warto, aby łodzianie dowiedzieli się o wartości gromadzonych przez lata eksponatów. Chcemy także, aby informacje o naszych zbiorach, dzięki promocji wydawnictwa na międzynarodowych festiwalach odbywających się w Warszawie i w Toruniu, trafiły do szerszego kręgu odbiorców w kraju i za granicą – mówi mgr Honorata Sych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki