Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwają śledztwa prokuratury po Strajku Kobiet w Łodzi. Jakie są zarzuty wobec strajkujących? Czy zostaną umorzone?

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Incydenty, które bada prokuratura, miały miejsce podczas manifestacji w ramach Strajku Kobiet w rejonie katedry przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi
Incydenty, które bada prokuratura, miały miejsce podczas manifestacji w ramach Strajku Kobiet w rejonie katedry przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi Grzegorz Gałasiński
Prokuratura wszczęła trzy śledztwa po ubiegłorocznych protestach ulicznych Strajku Kobiet w Łodzi. Jedno z nich zostało umorzone i wszystko wskazuje na to, że śledczy umorzą kolejne dochodzenie.

Śledczy z Prokuratury Rejonowej Łódź – Śródmieście mieli odpowiedzieć na trzy pytania: czy 38-letni policjant, nadkomisarz z Oddziału Prewencji Policji w Łodzi, miał prawo chwycić 46-letniego demonstranta od tyłu i przewrócić go na ziemię? Czy policjant został przez demonstrantów obrzucony obelgami i wyzwiskami, co go skłoniło do podjęcia wspomnianej interwencji? Kto groził policjantowi w internecie nawołując do zabicia go i spalenia domu, w którym mieszkał?

Nie wiadomo, kto ciskał obelgi

W sprawie wulgaryzmów pod adresem nadkomisarza biegły obejrzał film nakręcony telefonem podczas incydentu. Faktycznie, pod adresem policjanta padały przekleństwa, jednak biegły – badając dźwięk i obraz – nie był w stanie ustalić, kto jest ich autorem. Dlatego prokuratura umorzyło śledztwo w tej sprawie z powodu niewykrycia sprawcy.

Nie ustalono, kto groził śmiercią

Wszystko wskazuje na to, że z podobnych przyczyn zostanie umorzony drugi wątek: groźby karalne w internecie pod adresem funkcjonariusza.

- Śledczy wytypowali kilka osób w tej sprawie i zatrzymali im komputery. Biegły zbadał je i nie potwierdził, aby z któregoś komputera padały groźby karalne – przyznaje Emilia Michałowska–Marchewa, szefowa Prokuratury Rejonowej Łódź – Śródmieście.

Wspomniani internauci są mieszkańcami Łodzi. Jednakże prokuratorzy wytypowali jeszcze dwa komputery, których właściciele mieszkają w Wielkiej Brytanii pod nieznanymi adresami i dodarcie do nich jest mało prawdopodobne. Dlatego także to śledztwo ma być umorzone.

Czy policjant miał prawo obalić demonstranta na ziemię?

Najsłynniejszy wątek dotyczy incydentu, podczas którego policjant obalił na ziemię i obezwładnił demonstranta. Biegły z zakresu medycyny sądowej zbadał pokrzywdzonego i ustalił, że doznał on kontuzji w postaci zwichnięcia barku. 46-latek twierdzi, że bez ostrzeżenia został zaatakowany od tyłu, złapany za szyję i powalony na ziemię. Nie wiedział, kto go atakuje. Kątem oka dostrzegł fragment munduru i w ten sposób stwierdził, że ma do czynienia z policjantem. Potem został skuty kajdankami i doprowadzony do radiowozu. Tam został spisany, rozkuty i wypuszczony.

W sprawie tej interwencji policjanta został powołany niezależny biegły z zakresu taktyki, techniki interwencji i stosowania środków przymusu, który oceni czy policjant miał prawo do tego typu działań. Jak dotąd ta kluczowa opinia nie wpłynęła do prokuratury. Jeśli okaże się, że nadkomisarz przekroczył swoje uprawnienia, to będzie mu groziło do trzech lat więzienia.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki