MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trybunał Konstytucyjny: delegalizacja aborcji z powodu ciężkich wad płodu. Łodzianie protestowali przed siedzibą PiS ZDJĘCIA

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Grzegorz Gałasiński
Grzegorz Gałasiński
Trybunał Konstytucyjny uznał aborcję z powodu ciężkich wad płodu za niekonstytucyjną. W całym kraju po wyroku odbywają się protesty. W Łodzi przeciwnicy tego orzeczenia spotkali się na ul. Piotrkowskiej- przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE
Trybunał Konstytucyjny uznał aborcję z powodu ciężkich wad płodu za niekonstytucyjną. W całym kraju po wyroku odbywają się protesty. W Łodzi przeciwnicy tego orzeczenia spotkali się na ul. Piotrkowskiej- przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE Fot. Grzegorz Gałasiński
Trybunał Konstytucyjny uznał aborcję z powodu ciężkich wad płodu za niekonstytucyjną. W całym kraju po wyroku odbywają się protesty. W Łodzi przeciwnicy tego orzeczenia spotkali się na ul. Piotrkowskiej- przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości.

Protest zorganizowały Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom. Informowały o nim w następujący sposób, także za pośrednictwem mediów społecznościowych:

"Marionetkowy trybunał wydał na wyrok na kobiety!
Religijni fundamentaliści urządzili nam Gilead, będą zmuszać kobiety do rodzenia dzieci z mózgami poza czaszką, z organami poza ciałem, z bezoczem, ze zrośniętym przełykiem!
Możliwe są liczne spontaniczne protesty na ul. Piotrkowskiej 143 (pod siedzibą PiS) o godz. 18.00.
My tam będziemy!".

Ponieważ Łódź znajduje się w strefie czerwonej, zakazane są zgromadzenia powyżej 10 osób. Organizatorki apelowały o dużo spontanicznych 10-osobowych pikiet.

W proteście udział wzięło kilkadziesiąt osób, pojawili się także mężczyźni. Niektórzy zabrali głos, inni trzymali transparenty o treści: "Wyrok na kobiety" czy "Strażnicy moralności, którzy sami jej nie posiadają, chcą ograniczyć moje prawo do decyzji".

- Nie planowałam mieć dzieci, a wy dziś utwierdziliście mnie w tym, że posiadanie dziecka w Polsce jest niebezpieczne - zaznaczyła jedna z uczestniczek protestu.

Kolejny uczestnik zwrócił uwagę na większe ryzyko powikłań, które mogą się okazać śmiertelne dla kobiet.

- My męczennic nie potrzebujemy - podkreślił.

Zgromadzeni skandowali "Czarny protest", czarny protest", a także "Nie składamy parasolek".

Protest przebiegał pokojowo. Podobne akcje odbywają się w wielu miejscach w kraju. Mowa była również o organizowaniu podobnych protestów w najbliższy weekend. Rozdawane były także ulotki dotyczące możliwości aborcji w Polsce.

od 7 lat
Wideo

Ewa Zajączkowska-Hernik na Dzień Matki wpomina mamę i składa życzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki