Zobacz jakie grożą kary za nieprzerejestrowanie kupionego samochodu
Nieprzerejestrowywanie kupionych samochodów przez nowych właścicieli prowadziło do wielu różnych problemów w poszczególnych urzędach.
Teraz trzeba będzie przerejestrować kupiony samochód
Do grudnia należało przerejestrować zakupiony pojazd na nowego właściciela, ale często był to martwy przepis. Powód? Za nieprzerejestrowanie kupionego samochodu ustawodawca nie przywidywał żadnych kar. W efekcie kierowcy często ograniczali swoje działanie do zgłoszenia nabycia pojazdu, co można było zrobić przez internet, ale później już nie podejmowali się przerejestrowania samochodu, bo to wymagało wizyty w wydziale komunikacji. W efekcie prowadziło to do bałaganu w dokumentach urzędowych oraz różnych problemów, gdy dochodziło na przykład do kolizji drogowej z udziałem nabytego wcześniej pojazdu. Z tego powodu od stycznia 2024 r. przepisy te się zmieniły.
Od 1 stycznia 2024 r. każdy, kto kupi samochód, będzie musiał nie tylko poinformować starostwo powiatowe o tym fakcie, lecz także przerejestrować pojazd w ciągu 30 dni. To oznacza, że nie będzie można sprawy załatwić sprawy bez wychodzenia z domu. Przerejestrowanie to złożenie dokumentów, ale także wymiana dowodu rejestracyjnego i zmiana hologramów na starych tablicach rejestracyjnych, jeśli właściciel chce je zostawić. To nie wszystko, bo dochodzi jeszcze dodatkowa opłata za przerejestrowanie samochodu, która wynosi 66 zł i 50 gr.
Kary za nieprzerejestrowanie samochodu
Żeby nowi właściciele nie zwlekali z przerejestrowaniem pojazdu, wprowadzano też kary finansowe za niedopełnienie tego obowiązku. Za przekroczenie 30-dniowego terminu trzeba zapłacić 500 zł. Jeśli ktoś odwleka dłużej załatwienie tej sprawy, to po 180 dniach od zakupu auta kwota ta rośnie już do tysiąca złotych. Dla przedsiębiorców kary są dwukrotnie wyższe.
Nowe przepisy i wprowadzone kary finansowe mają zmusić kupujących do przerejestrowania zakupionych pojazdów, a co za tym idzie, do uporządkowania bazy danych. Do tej pory często było tak, że samochód czy motocykl przez długi czas był zarejestrowany na poprzedniego właściciela, a w razie próby określenia, do kogo naprawdę należy pojazd, wymagało to sporego wysiłku urzędników.
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?