Trzy łódzkie świątynie, które powstały w innych czasach

  Trzy łódzkie świątynie, które powstały w innych czasach

  Anna Gronczewska

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Parafia Przemienienia Pańskiego na Chojnach obchodziła jubileusz 100-lecia powstania
  1/5
  przejdź do galerii

  Parafia Przemienienia Pańskiego na Chojnach obchodziła jubileusz 100-lecia powstania ©Krzysztof Szymczak

  Parafia Przemienia Pańskiego skończyła niedawno 100 lat. Jubileusz 90-lecia obchodził kościół Matki Bożej Zwycięskiej. Natomiast parafia Matki Bożej Jasnogórskiej świętuje swoje 35-lecie. Trzy znane łódzkie kościoły i trzy zupełnie inne historie
  Większość z pierwszych łódzkich parafii swoje początki wiąże z kościołem pod wezwaniem Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny na Placu Kościelnym w Łodzi. Dlatego nietypowo rozpoczęła się historia parafii Przemienienia Pańskiego. Początkowo jej centrum było w kościele w Mileszkach.

  Właśnie do tej podłódzkiej parafii należały tereny, które weszły w skład nowoutworzonej parafii Przemienienia Pańskiego. To tam przed wiekami chrzcili dzieci, brali śluby mieszkańcy Chojen, które do Łodzi włączone zostały dopiero w 1915 roku. Kiedyś mówiono, że Przemienienie Pańskie to kościół z Nowych Chojen.

  Zanim utworzono tam parafię, stojąca świątynia była filią parafii znajdującej się kilka kilometrów dalej, na Starych Chojnach, pod wezwaniem świętego Wojciecha.

  Dzisiaj nie ma już żadnych śladów po kaplicy, którą w 1905 roku zbudowano przy skrzyżowaniu obecnych ulic Broniewskiego i Rzgowskiej. Kaplica została zbudowana tam z myślą o mieszkańcach Dąbrowy, która wchodziła w skład Nowych Chojen. Dzięki temu nie musieli pokonywać kilku kilometrów, by na niedzielną mszę świętą dostać się do kościoła świętego Wojciecha. Ze starych kronik parafialnych wynika, że 12 maja 1905 roku odbyło się zebranie, w którym uczestniczyło 108 osób, a 82 miało prawo głosu.

  Powołany komitet upoważnił Antoniego Bednarczyka, Wojciecha Kaźmierczaka i Michała Bednarczyka do zbierania materiałów na budowę kaplicy i załatwiania wszelkich związanych z tym spraw. Minął miesiąc i kaplica już stała. Z parafii świętego Wojciecha przyjeżdżał tu ksiądz, który odprawiał msze święte, ale tylko w niedziele i święta. Dwa lata później zamieszkał tu wikary ze starych Chojen, ksiądz Aleksander Kosarzewski.

  Mówiono, że nową kaplicę wybudowano na „Dąbrówce”. Z czasem przeniesiono tu z parafii świętego Wojciecha kancelarię parafialną. Związani byli z nią członkowie słynnego nie tylko w okolicy chóru „Dzwon Chojeński”. Wielu mieszkało w pobliżu późniejszej parafii Przemienienia Pańskiego.

  PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Parafia Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi ma już 90 lat

  Jest to jeden z najbardziej znanych łódzkich chórów kościelnych, który do dziś jest związany z parafią. Śpiewał między innymi podczas mszy świętej na Lublinku podczas wizyty Jana Pawła II w Łodzi.

  Zaczęto myśleć o utworzeniu parafii na Nowych Chojnach. Ta pod wezwaniem świętego Wojciecha liczyła już ponad 45 tysięcy wiernych. W lipcu 1914 roku, w pierwszych tygodniach I wojny światowej, zapadła decyzja o utworzeniu nowej parafii. Nie cały rok później, w maju 1915 roku specjalna komisja ustaliła jej granice, a 7 czerwca erygowano parafię Przemienienia Pańskiego na „Dąbrówce”. Liczyła blisko 30 tysięcy wiernych, a jej pierwszym proboszczem został ksiądz Ryszard Malinowski.

  Nie wszyscy pewnie wiedzą, że w tej parafii pracował słynny ksiądz Ignacy Skorupka, bohater Bitwy Warszawskiej, podczas której poległ. Nominację do pracy w tym kościele otrzymał 4 września 1918 roku.

  Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 6-12 czerwca 2016 roku
  PRZECZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
  1 3 4 5 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo