Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tunel Kolei Dużych Prędkości pod Łodzią skróci czas przejazdu do Warszawy, Wrocławia i po regionie. Ile potrwa podróż?

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Co zyska województwo łódzkiego dzięki inwestycjom kolejowym CPK?
Co zyska województwo łódzkiego dzięki inwestycjom kolejowym CPK? CPK
Tunel Kolei Dużych Prędkości ma skrócić czas podróży pociągiem z Łodzi do Warszawy do 45 minut. Jakie są korzyści z kolejowych inwestycji CPK dla województwa łódzkiego? O pożytkach z inwestycji dla regionu w Łodzi przekonywali w środę przedstawiciele CPK.

Do Łodzi przyjechali m.in. Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, a także pełnomocnik rządu ds. CPK, a także Michał Jasiak, wicedyrektor Biura Strategii i Projektowania Programu Kolejowego CPK.

Na inwestycji najbardziej skorzystają mieszkańcy mniejszych miejscowości, którzy zyskają lepszy dostęp do rynku pracy, dóbr kultury, służby zdrowia - mówi Marcin Horała.

Jakie inwestycje kolejowe dzięki CPK zrealizowane zostaną w województwie?

Nasze województwo jest jednym z pierwszych, w których realizowane będą inwestycje kolejowe związane z CPK. Chodzi o tzw. szprychę numer 9, czyli trasę w kształcie igreka, która z CPK i Warszawy dotrze przez Łódź-Fabryczną do zachodnich województw Polski. Pociągi mają się poruszać z prędkością 250 km/godz. W Sieradzu natomiast trasa rozgałęzi się na Poznań i Wrocław.

W ramach inwestycji kolejowych CPK w województwie łódzkim powstanie 219 km nowych linii kolejowych, zmodernizowanych zostanie 305 km już istniejących. W zasięgu linii kolejowych ma się znaleźć ponad 2 mln mieszkańców regionu. Znacząco mają się skrócić czasy przejazdów: z Łodzi do CPK w 30 minut, do Warszawy w 45 minut, a do Wrocławia i Poznania do 70 minut.

Znacząco ma się zwiększyć częstotliwość kursów pociągów: co 10 minut mają jechać pociągi do CPK i Warszawy, a do Poznania i Wrocławia co 20 minut.

Na jakim etapie są inwestycje kolejowe CPK w województwie łódzkim?

We wrześniu spółka CPK złożyła wniosek o decyzję środowiskową dla linii Warszawa-Łódź, to pierwszy etap uzyskiwania procesu pozwoleń związanych z budową nowej linii. Trwa także przetarg na wybór projektanta dla tej trasy. Harmonogram zakłada, że odcinek Warszawa-Łódź zostanie uruchomiony równocześnie z nowym lotniskiem.

W 2024 roku mają się natomiast pierwsze roboty budowlane na odcinku Sieradz-Czernica Wrocławska. Między Łodzią a Wrocławiem mają powstać dwie nowe stacje: Czajków i Wodzierady.

Pod Łodzią powstanie tunel Kolei Dużych Prędkości

Jednym z elementów inwestycji jest budowa tunelu Kolei Dużych Prędkości pod Łodzią, który ma się zacząć przy stacji Łódź-Fabryczna, wyjść na powierzchnię na południowy zachód od Stacji Łódź - Kaliska, w okolicach osiedla Retkinia i istniejącej linii kolejowej nr 14. W przyszłym roku rozpoczną się prace przy wzmacnianiu Łódzkiego Domu Kultury, pod którym będzie się zaczynał tunel.

Inwestycje kolejowe związane z CPK w całym kraju maja się zakończyć do 2035 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki