Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tunel kolejowy pod Łodzią. Po przejściu tarczy budynek przy Zana zapadł o ponad 1,5 cm. Ubezpieczyciel liczy odszkodowanie dla właścicieli

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Domek jednorodzinny przy ul. Zana jest pierwszym budynkiem, na którym pojawiły się rysy po przejściu tarczy drążącej tunel pod Łodzią - informuje wykonawca budowy. Budynek osiadł o 16 mm, ale - według wykonawcy - nie stanowi zagrożenia dla lokatorów. Ci jednak nie czują się bezpieczni.O uszkodzeniu domu przy ul. Zana pisaliśmy w sierpniu. Lokatorzy skarżyli się, że na ścianie oraz fundamentach pojawiły się pęknięcia, nie domyka się okno, a podłoga zaczęła się przechylać. Długą listę usterek przygotował też pracownik Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Łodzi, który skontrolował domek. Czytaj dalej
Domek jednorodzinny przy ul. Zana jest pierwszym budynkiem, na którym pojawiły się rysy po przejściu tarczy drążącej tunel pod Łodzią - informuje wykonawca budowy. Budynek osiadł o 16 mm, ale - według wykonawcy - nie stanowi zagrożenia dla lokatorów. Ci jednak nie czują się bezpieczni.O uszkodzeniu domu przy ul. Zana pisaliśmy w sierpniu. Lokatorzy skarżyli się, że na ścianie oraz fundamentach pojawiły się pęknięcia, nie domyka się okno, a podłoga zaczęła się przechylać. Długą listę usterek przygotował też pracownik Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Łodzi, który skontrolował domek. Czytaj dalej Krzysztof Szymczak
Domek jednorodzinny przy ul. Zana jest pierwszym budynkiem, na którym pojawiły się rysy po przejściu tarczy drążącej tunel pod Łodzią - informuje wykonawca budowy. Budynek osiadł o 16 mm, ale - według wykonawcy - nie stanowi zagrożenia dla lokatorów. Ci jednak nie czują się bezpieczni.

O uszkodzeniu domu przy ul. Zana pisaliśmy w sierpniu. Lokatorzy skarżyli się, że na ścianie oraz fundamentach pojawiły się pęknięcia, nie domyka się okno, a podłoga zaczęła się przechylać. Długą listę usterek przygotował też pracownik Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Łodzi, który skontrolował domek.

Stwierdził, że w jednym z mieszkań pojawiły się zarysowania na górnym ościeżu kuchennego okna, pęknięcie na łączeniu ściany nośnej i sufitu w kuchni. W pokoju natomiast doszło do pęknięcia w narożniku ścian, od sufitu oderwała się listwa boazerii. W kolejnym pokoju pojawiły się zarysowania na suficie, nie otwiera się jedno skrzydło okna, w kuchni zaś jedna ściana się wybrzuszyła.

Pierwszy uszkodzony dom

Teraz do sprawy odniósł się wykonawca inwestycji, czyli firma PBDiM (Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów).

- Domek jednorodzinny przy ul. Zana jest pierwszym obiektem, w którym uwidoczniły się rysy podczas przejścia maszyny TBM - mówi Katarzyna Gadomska, rzecznik PBDiM ds. tego projektu. - W przypadku drążenia tunelu metodą TBM przewidywane są osiadania, ich poziom ostrzegawczy to wskazania powyżej 20 mm. W tym przypadku mieliśmy do czynienia z osiadaniem gruntu na poziomie 16 mm. Inne budynki, pod którymi były prowadzone roboty tunelowe, nie mają na konstrukcji podobnych zarysowań. Ten budynek to konstrukcja ze słabymi fundamentami, wykonana bez wieńców wzmacniających – jest to budowla z okresu lat trzydziestych lub czterdziestych XX wieku.

Nie ma zagrożenia

Katarzyna Gadomska, powołując się na decyzję Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Łodzi, podkreśla, że domek nie stracił wartości użytkowych i nie stanowi zagrożenia dla mieszkańców. Trwa opracowywanie dodatkowych dokumentów i dopiero po ich skompletowaniu będzie można jasno określić zakres prac, koszty i wysokość odszkodowania.

Współwłaścicielka domku, pani Katarzyna (imię zmienione na jej prośbę) czeka na decyzję rzeczoznawcy i wysokość ubezpieczenia.

- Nie jest to nowy budynek, ale przed rozpoczęciem wiercenia tunelu nic złego się w nim nie działo - mówi łodzianka. - Tymczasem po przejściu tarczy dom przestał być tak stabilny, jak wcześniej. Obserwuję wskazania szczelinomierzy, które zamontowano na ścianie, robię im regularnie zdjęcia i widzę, że skala nieco się przesuwa. Oznacza to pewnie, że szczelina się powiększa, a to mnie niepokoi.

Pani Katarzyna podkreśla, że przez lata dobrze jej się mieszkało w tym domu. Podoba jej się okolica, podkreśla, że mimo bliskości al. Włókniarzy, zarówno w domu jak i ogrodzie, jest spokojnie. Rodzina uszkodzenia domu odkryła między jednym a drugim pobytem w hotelu, do którego lokatorzy byli przenoszeni na czas prac wielkiego kreta.

Rodzina przebywała w hotelu Mazowieckim od 5 do 9 sierpnia oraz od 11 do 13 sierpnia. Łodzianka twierdzi, że chodziło o względy bezpieczeństwa. Rodzina miała opłacony pobyt oraz śniadania i obiady, we własnym zakresie przygotowywała kolacje. Po powrocie z pierwszego pobytu lokatorzy zauważyli, że na ścianie zewnętrznej od strony ogródka pojawiły się pęknięcia. Od tego nie mogą spać spokojnie we własnym domu, nie czują się też w nim bezpieczni.

Ekspertyza budowlana musi powstać do końca listopada. Tak wynika z decyzji Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Łódzkie metro

Tunel średnicowy będzie biegł od dworca Łódź Fabryczna do Łodzi Kaliskiej i do Żabieńca. Dzięki niemu Łódź Fabryczna z dworca końcowego stanie się przelotowym, a przez centrum Łodzi będą mogły jechać pociągi regionalne i dalekobieżne. W ramach projektu powstaną nowe trzy przystanki Łódź Polesie, Łódź Śródmieście, Łódź Koziny, które będą zintegrowane z komunikacją miejską.

Koszt inwestycji to 1,7 mld zł, a 1,4 mld zł ma pochodzić z funduszy europejskich. Prace mają potrwać do końca przyszłego roku. Choć nie rozpoczęły się w terminie, to zarówno inwestor jak i wykonawca twierdzą, że zdążą z inwestycją w wyznaczonym czasie. Inwestorem jest spółka PKP PLK, a wykonawcą Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki