Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Tunele pod Łodzią. Z trzech został tylko jeden

Marcin Bereszczyński
2,5 mld zł miałaby kosztować łącznie budowa dwóch tuneli KDP i ŁKA ze stacją Manufaktura.
2,5 mld zł miałaby kosztować łącznie budowa dwóch tuneli KDP i ŁKA ze stacją Manufaktura. Tomasz Frączek
We wtorek odbyły się drugie konsultacje w sprawie tuneli kolejowych, które mają przebiegać pod miastem. Łodzianie, którzy przyszli na spotkanie, zastanawiali się nad tym, o czym mają dyskutować.

Budowa pierwszego tunelu przestała być realna wraz z zawieszeniem kolei dużych prędkości przez ministerstwo infrastruktury.

Drugi, który ma powstać dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, wzbudza zbyt wiele kontrowersji. Dotyczą one głównie przystanku kolejowego pod Manufakturą. Stowarzyszenia i instytucje zajmujące się łódzkim transportem sugerują, że lepszym rozwiązaniem byłoby umiejscowienie podziemnej stacji u zbiegu ul. Zachodniej i Zielonej.

Argumentują, że osoby wysiadające z pociągu będą miały łatwy dostęp do centrum oraz kilkunastu linii autobusowych i tramwajowych. Stacja pod Manufakturą miałaby znaleźć się u zbiegu Ogrodowej i Karskiego, gdzie nie ma dogodnych połączeń komunikacji miejskiej. Problem w tym, że firma Sener, która projektowała przebieg tuneli pod miastem, wychodzi z założenia, iż albo powstanie przystanek pod Manufakturą, albo nigdzie.

- Zarekomendujemy włączenie łodzian z tych stowarzyszeń do grup roboczych lub działań o charakterze warsztatowym, które będą miały na celu rozwiązania problemów, na które te osoby zwracają uwagę - powiedziała Wanda Stankiewicz, mediator rządowy, dyrektor Towarzystwa Naukowe Organizacji i Kierownictwa, które prowadziło konsultacje społeczne.

We wtorek rozdano kilkadziesiąt ankiet, w których można było podzielić się uwagami na temat przebiegu tuneli. Po pierwszych konsultacjach zebrano 50 ankiet. Raport z konsultacji powienien być znany za tydzień.

ZOBACZ TEŻ:

Czytaj więcej w dziale FABRYCZNY

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki