Skonstruowali najlepszą turbinę wiatrową!
Politechnika Łódzka cieszy się z sukcesu swoich studentów, którzy tworzą zespół GUST (Generative Urban Small Turbine). Studenci właśnie wrócili do kraju z międzynarodowego konkursu, z którego przywieźli najwyższe trofeum. Ich innowacyjna turbina wiatrowa zdobyła pierwsze miejsce w kategorii Sustainability. Pokonali rywali z całego świata, potwierdzając wysoką jakość polskich projektów studenckich.
Międzynarodowy sukces projektu GUST studentów Politechniki Łódzkiej
Zespół studentów z Politechniki Łódzkiej odniósł spektakularny sukces, zwyciężając w finale International Small Wind Turbine Contest (ISWTC) 2024 w Holandii. Ich innowacyjna turbina wiatrowa zdobyła pierwsze miejsce w kategorii Sustainability, co stanowi kolejny dowód na wysoką jakość i innowacyjność polskich projektów studenckich.
Międzynarodowy Konkurs Małych Turbin Wiatrowych odbył się w Hanze University of Applied Sciences, a testy turbin przeprowadzono w Delft University of Technology. Studenci z Politechniki Łódzkiej pokonali zespoły z Kanady, Danii, Grecji, Hiszpanii oraz Holandii.
Najnowsza konstrukcja zespołu GUST wyróżnia się redukcją śladu węglowego, wykorzystaniem lokalnych materiałów oraz zastosowaniem biokompozytu na bazie włókien lnu.
Projekt doceniony
Międzynarodowe jury eksperckie szczególnie doceniło studentów za przeprowadzoną dogłębną analizę cyklu życia (LCA).
Zespół GUST kontynuuje tradycję doskonalenia swojego projektu, udowadniając, że ciężka praca przynosi wymierne rezultaty. W tym roku zaprezentowali całkowicie nową konstrukcję, wyposażoną w nowy generator oraz innowacyjny układ zmiennego skoku. Turbina GUST potwierdziła swoją skuteczność i niezawodność przy wiatrach przekraczających prędkości nawet 12 m/s.
Projekt GUST (Generative Urban Small Turbine) został zainicjowany w październiku 2015 roku przez członków Studenckiego Koła Naukowego Energetyków (SKNE) przy Instytucie Maszyn Przepływowych Wydziału Mechanicznego PŁ. W realizację projektu zaangażowany jest interdyscyplinarny zespół studentów z kilku wydziałów: mechanicznego; chemicznego; elektrotechniki, elektroniki, informatyki i automatyki; organizacji i zarządzania; inżynierii procesowej i ochrony środowiska oraz international faculty of engineering.
Studenci już myślą o rozwiązaniach na kolejną edycję konkursu, która odbędzie się za rok.
Pragniemy podziękować wszystkim naszym sponsorom i partnerom, którzy zauważyli potencjał naszej pracy, wspierając projekt. To jest nasz wspólny sukces, liczymy na wasze wsparcie w przyszłości! – podkreślają zwycięzcy z Politechniki Łódzkiej.
Załączam kilka zdjęć: drużyny, z seminarium, na którym prezentowali projekt oraz z badań w tunelu aerodynamicznym i przygotowań konstrukcji do testów.
Wspomnienia Polaków związane z powrotem do szkoły - sonda
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?