Tuwim bohaterem zjazdu esperantystów w Łodzi

  Tuwim bohaterem zjazdu esperantystów w Łodzi

  Wiesław Pierzchała

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  - Nie każdy wie, że Julian Tuwim to znakomity znawca języka esperanto, na który przetłumaczył wiersze Leopolda Staffa i umieścił je przed I wojną światową w miesięczniku "Pola Esperantisto", co można przetłumaczyć jako "Polski Esperantysta". Właśnie od tych tłumaczeń zaczęła kariera poetycka przyszłego autora "Kwiatów polskich" - zaznacza Robert Kamiński, organizator kongresu i sekretarz Zarządu Głównego Polskiego Związku Esperantystów.

  Kongresowi towarzyszyła okolicznościowa wystawa poświęcona Julianowi Tuwimowi i lokalnemu ruchowi esperantystów w Bibliotece Wojewódzkiej im. Józefa Piłsudskiego. Uczestnicy zjazdu odbyli spacer po Łodzi szlakiem poety zwiedzając m.in. kamienicę, w której mieszkał przy ul. Andrzeja Struga, III Liceum Ogólnokształcące przy ul. Sienkiewicza, w którym się uczył i oczywiście tzw. ławeczkę Tuwima przy ul. Piotrkowskiej.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo