Twoje Finanse: Bezpieczniejsze banknoty

Anna NagelZaktualizowano 
Cykl Twoje Finanse - abc finansów osobistych. Odcinek 11.: Rusza akcja wprowadzenia do obiegu nowoczesnych banknotów.

Za tydzień na rynek zaczną trafiać pieniądze z nowoczesnymi zabezpieczeniami. NBP wprowadzi do obiegu aż 1,2 mld banknotów

W odcinkach cyklu „Twoje Finanse” poświęconych finansom osobistym staramy się zachęcać do aktywnego korzystania z oferty nowoczesnej bankowości. Karty płatnicze i transakcje online są wygodne, szybkie i bezpieczne. Nie w każdej jednak sytuacji te metody płatności mogą zastąpić gotówkę, która jeszcze przez wiele lat nie zniknie z obiegu. Zwłaszcza że mimo wzrostu liczby transakcji bezgotówkowych, liczba gotówki w obiegu wcale nie maleje.Na polskim rynku wartość gotówki w obiegu wynosi około 125 mld zł, dlatego bardzo ważnym zadaniem banku centralnego jest zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie banknotów przed możliwością ich podrobienia.

Już w najbliższy poniedziałek, 7 kwietnia, do naszych rąk mogą trafić nowe banknoty. Nie zmieni się jednak ich koncepcja graficzna, a jedynie niektóre elementy służące zabezpieczeniu. To ogromna operacja, która obejmie 1,2 mld banknotów. Dziś w Polsce mamy w obiegu 1,35 mld banknotów, co oznacza, że wymianą na nowocześniejsze zostanie objęta większość z nich.

Najliczniej reprezentowanym nominałem jest stuzłotówka, która krąży w obiegu aż w 800 mln egzemplarzy, a najrzadsze są banknoty dwustuzłotowe, które stanowią niewiele powyżej 10 proc. wszystkich banknotów. Oczywiście nie wszystkie nowe banknoty trafią na rynek jednego dnia, NBP będzie je wymieniać stopniowo, a wymiana może potrwać nawet kilka lat.

Najczęściej korzystamy z banknotów o niewielkich nominałach, dziesięcio- lub dwudziestozłotowych, i to właśnie one niszczą się najszybciej. Banknoty o większym nominale żyją nawet kilka lat. Pewnie każdy z nas miał kiedyś w ręce zupełnie nowy, pachnący jeszcze farbą drukarską banknot – dowód na to, że nowe egzemplarze są na bieżąco wprowadzane do obiegu. Jest to zadanie NBP, który wycofuje zniszczone banknoty, dostarczając do banków nowe egzemplarze. Rocznie wycofuje się około 300 mln sztuk. Banki natomiast dystrybuują nowe pieniądze poprzez sieć bankomatów oraz wypłaty w kasach. Od przyszłego poniedziałku w trakcie takich standardowych operacji zniszczone egzemplarze będą zastępowane banknotami z nowymi zabezpieczeniami.

Najważniejsze zmiany na zmodernizowanych banknotach to odkryte pole znaku wodnego, wprowadzenie farby opalizującej i ulepszone zabezpieczenie recto-verso, czyli uzupełniający się druk obustronny. Więcej o tym, czym będą się różnić nowe banknoty od tych, które mamy dziś w portfelach, napiszemy za tydzień.

Obecne banknoty wprowadzono do obiegu na początku 1995 roku, w wyniku denominacji złotego. W tym czasie w efekcie hiperinflacji, która w okresie transformacji nękała polską gospodarkę, zarabialiśmy miliony, ale za podstawowe produkty codziennego użytku płaciliśmy po kilka czy kilkanaście tysięcy. Gdy sytuacja gospodarcza była na tyle ustabilizowana, że ryzyko ponownej dewaluacji pieniądza zostało ograniczone do minimum, do obiegu wprowadzono nowe banknoty. Miały one nowoczesne, jak na tamte czasy, zabezpieczenia i widniały na nich wizerunki władców Polski oraz przywrócone po 1989 roku godło z orłem w koronie.

Unowocześnienie prawie dwudziestoletnich banknotów nie jest zatem niczym zaskakującym. Banki centralne większości krajów przeprowadzają takie operacje średnio co osiem lat. Główne powody to bezpieczeństwo i oszczędności. Polskie banknoty należą wprawdzie do dobrze zabezpieczonych, a w obiegu krąży stosunkowo niewielka liczba podróbek (jedynie ok. 8 sztuk na milion banknotów), jednak fałszerze także się uczą i doskonalą w swym fachu, opracowując coraz bardziej doskonałe metody produkcji fałszywych banknotów. Dzięki nowym, doskonalszym zabezpieczeniom NBP będzie znów o krok przed przestępcami.

Argument ekonomiczny wynika z rozwoju technologicznego metod produkcji banknotów. Te najnowsze, obecnie dostępne, pozwalają na produkcję bezpieczniejszych pieniędzy niższym kosztem, co przy nakładzie 1,2 mld sztuk przełoży się na wymierne korzyści. Nowe banknoty są również lepiej dostosowane do sortowania maszynowego, które dwadzieścia lat temu nie było tak rozpowszechnione jak dziś. Będą łatwiej rozpoznawane, nie trzeba będzie również tak często wymieniać banknotów, które nawet przy niewielkich zniszczeniach czy uszkodzeniach nie były przyjmowane przez automaty sortujące.

Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

KONKURS GŁÓWNY

Zachęcamy Czytelników do udziału w konkursie z cennymi nagrodami. Wystarczy przesłać odpowiedzi na kilka pytań dotyczących naszego cyklu oraz zaproponować pięć tematów, o których powinniśmy napisać w przyszłości. Chcemy się dowiedzieć, na ile nasz poradnik jest użyteczny oraz jaką tematykę powinniśmy poruszać w jego kolejnych edycjach. Autorzy pięciu najciekawszych propozycji tematycznych zostaną nagrodzeni tabletami o wartości około 2 tys. zł każdy.

Weź udział w naszym konkursie głównym i wygraj 1 z 5 tabletów (kliknij!)

COTYGODNIOWY MINIKONKURS

Warto czytać nas co tydzień, bo każdemu z odcinków towarzyszy pytanie z zakresu finansów. Co 10. osoba, która w dniu publikacji wyśle na adres: twojefinanse@polskatimes.pl prawidłową odpowiedź, otrzyma upominek książkowy lub płytowy.

Oceń ten odcinek w skali od 1 do 5, gdzie 5 oznacza zdecydowanie dobrą ocenę, a 1 zdecydowanie złą, i odpowiedz na pytanie konkursowe: W którym roku wprowadzono do obiegu obowiązujące dziś banknoty?

Czytaj pozostałe odcinki cyklu „Twoje Finanse” (kliknij!)

Masz pytanie? Chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat? Napisz do redakcji twojefinanse@polskatimes.pl

polecane: FLESZ: Smartfon zamiast kas fiskalnych.

Wideo

Materiał oryginalny: Twoje Finanse: Bezpieczniejsze banknoty - Kurier Lubelski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 19

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

t
trrethtvbnhgf

[cyt]Kwestia przystąpienia bądź nie do unii walutowej jest przedmiotem dyskusji nie tylko politycznych, ale i ekonomicznych, naukowych. Recesja tak silna, jak ta, której Europa (i cały świat) doświadcza od kilku lat, to sytuacja szczególna; ogólnie jednak ocenia się, że obecność w unii walutowej byłaby (i będzie) dla Polski i Polaków korzystna. [/cyt]

a
anonim

Napiszcie jeszcze jaka inflacje niesie za soba wprowadzenie 1.5 mld BANKNOTOW ( czyli minimalnie 15mld PLN albo max 150mld PLN.

R
Redakcja

Kwestia przystąpienia bądź nie do unii walutowej jest przedmiotem dyskusji nie tylko politycznych, ale i ekonomicznych, naukowych. Recesja tak silna, jak ta, której Europa (i cały świat) doświadcza od kilku lat, to sytuacja szczególna; ogólnie jednak ocenia się, że obecność w unii walutowej byłaby (i będzie) dla Polski i Polaków korzystna.

R
Redakcja

Nowoczesne banknoty, z jakimi mamy obecnie do czynienia, to krok właśnie w tę stronę.

Wykonane są z papieru, ale o specyficznym składzie (receptura jest pilnie strzeżoną tajemnicą). Proszę zwrócić uwagę, że banknoty nie drą się tak łatwo jak zwykły papier, nie brudzą się też w takim tempie. Kto pamięta banknoty sprzed denominacji (1000, 5000, 10 000 zł itd.), łatwo uświadomi sobie różnicę.

W niektórych państwach Stosuje się też banknoty w powłokach ochronnych, przedłużających żywotność papierowego pieniądza.

h
hj

zrobcie banknoty z plastiku a nie z papieru .

K
Kaya

A owszem, owszem, i na rumaku daje się okrakiem jeździć. Jednak czy zawsze efektownie? Cyrkowi ekwilibryści stoją na koniach z reguły na dwóch nogach i są swoim en face skierowani w kierunku ich grzyw a nie ich ogonów. A jak wiemy, Polacy te głowy mają, chociaż i prawda, że akurat nie wszyscy. Unia walutowa potrzebna jest m.in. spekulantom, majętnie silniejszym, i tym wszystkim, którzy wyprowadzili z kraju miliardy do rajów podatkowych na Aruba, Bonaire und Curacao, etc. Natomiast wszyscy pozostali, czy też każdy biedny, potrzebują na swojej drodze rozwoju wyjątkową niezależność, a nie jakąś dyrekcyjną zależność i kupczącą. Przecież jest i tak, że każde zgniłe kompromisy doprowadzają do absolutnie niczego. I raczej prędzej do wielu poważnych klęsk, aniżeli do wielkich sukcesów. Ten polski znośny sukces gospodarczy, leży między wieloma czynnikami we własnego rodzaju walucie. I to jest aksjomat, a nie jakieś pobożne życzenie!

R
Redakcja

To prawda, że przez tysiąclecia własna waluta była jednym z symboli suwerenności danego tworu państwowego, stąd m.in. przywiązanie Polaków do złotego. Warto jednak pamiętać, że i decyzja o przyjęciu waluty unijnej byłaby wyrazem suwerenności naszego narodu, swobodnie decydującego o przynależności lub nie do europejskiej unii walutowej.

R
Redakcja

Przeciwnie - jak w każdy poniedziałek pracy w redakcji nam nie brakuje :-) Jednym z filarów naszego cyklu poradnikowego "Twoje Finanse" jest jednak interakcja z Czytelnikami. Zapraszamy więc do zabierania głosu i zadawania pytań w komentarzu lub przez e-mail. Odpowiemy na każde z nich!

K
Kaya

Ale znam się m.in. na ekonomii. Stąd wiem i o tym, że prof. Balcerowicz – ale nie tylko on - jest pokomunistycznym autorem obecnej dobrej kondycji złotówki. Czyli fachowcem na taką miarę, niczym dawny poprzednik Władysław Dominik Grabski, tj. przedwojenny polski polityk narodowej demokracji, ekonomista i historyk, minister skarbu oraz dwukrotny premier II RP.

Jednak ta obecna i tak wspaniała kondycja złotówki nie podoba się cudzoziemskim bankom i lichwiarskim organizacjom. A które tak nadwyraz liczebnie przywędrowały do Polski, aby ten kraj m.in. niebotycznie zadłużyć, co de facto udało się! Tutaj wystarczy spojrzeć na portale: dlugpubliczny.org.pl, oraz NBP.gov.pl.

Kiedy E. Gierek, a przybyły z Belgii, zadłużył kraj na „zaledwie” 42,3 mld US-$ chciano go niemalże zlinczować. Kiedy przybysz z London wygenerował w tak krótkim czasie i przy wydajnej pomocy PO & PSL nowy dług na ponad 400 mld zł – notabene, prof. Gilowska przekazała bilans zadłużenia na poziomie 570 mld zł – wtedy otrzymał w nagrodę I-miejsce na liście PO na Kujawach i Pomorzu do EU. Co poniekąd i wielkim szczęściem dla zach. Europejczyków, że jest tylko kandydatem na szeregowego parlamentarzystę, a nie tym wprost na komisarza finansów EU.

Raz jeszcze, banknoty złotówkowe to naprawdę solidne i wiarogodne banknoty! Z kolei w aspekcie rzeczywistej tożsamości państwa i obywateli RP – banknoty tak niezmiernie potrzebne obojgu do ich rozwoju. Bo złoty jest Polakom tak samo potrzebny, jak Amerykanom ich własny US-$, jak Anglikom historyczny pound sterling, jak Rosjanom rubel. Każde sztuczne i zastępcze walory pieniężne nie są Polakom w niczym przydatne. A takie stanowisko chociażby w myśl starej znanej zasady; każdy dolar amerykański i funt brytyjski zakopane pod gruszą lub złożone pod pierzyną babci – są tam zawsze o wiele bezpieczniejsze, aniżeli wszystkie plastykowe gold card, np. z rodzaju VISA und Mastercard.

c
chyba

dzisiaj nudno, skoro udziela się na forum...

R
Redakcja

Fałszowanie monet rzeczywiście się zdarza. Najczęściej jednak chodzi o próby wprowadzenia do obrotu fałszywych numizmatów - monet o wartości kolekcjonerskiej. Warto jednak przyglądać się, czy choćby uważnie spojrzeć na monety, które otrzymujemy. Zaniepokoić nas powinny jakiekolwiek niedoróbki, niestaranność wykonania bilonu. Ponieważ wszyscy dobrze znamy wygląd monet, w dość łatwy sposób dostrzeżemy ewentualne różnice w wykonaniu monet fałszywych i prawdziwych.

G
Gość

ale czasem podrabiaja i monety :>

R
Redakcja

Czy na pewno? Tę skądinąd cenną (oczyszczanie otoczenia, recykling materiałów przetwarzalnych itd.) pracę przekuwa Pan zapewne na zysk. Czy zawsze wypłacany w bilonie? Zapewne nie; warto więc poznać zabezpieczenia banknotów, by nie dać sobie wcisnąć nawet fałszywej "10" czy "20".

R
Redakcja

Istotnie, jak wynika z danych policji, polscy fałszerze chętnie biorą na warsztat banknoty walut innych niż ojczysta. Kluczem do tak niskiej liczby fałszywych banknotów w obiegu jest jednak co innego - wysoka wykrywalność takich prób z jednej strony, a z drugiej - łatwość odsiewania fałszywych banknotów już nie tylko w bankach, ale i w zwykłych sklepach. Służy temu m.in. coraz wyższa świadomość zagrożenia, coraz szersza wiedza o stosowanych przez NBP zabezpieczeniach, a także powszechność rozmaitych urządzeń służących do testowania banknotów.

R
Redakcja

Drogi Czytelniku, "po kłopocie" nie będzie. Dlaczego? Otóż dlatego, że Europejski Bank Centralny, który jest formalnym emitentem euro, do drukowania zasadniczej części banknotów będących w obiegu upoważnia banki centralne krajów członkowskich. Odbywa się to oczywiście na mocy odpowiednich przepisów i umów. Obecnie zaledwie 8 proc. euro emituje EBC, a aż 92 proc. - banki narodowe. Na marginesie, bicie monet EBC w 100 proc. zleca odpowiednim instytucjom państw członkowskich.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3