Twoje Finanse: Zobacz, ile musisz zarobić

Anna NagelZaktualizowano 
Cykl Twoje Finanse - abc małego biznesu. Odcinek 4.: Koszty stałe prowadzenia działalności gospodarczej

Kilkaset złotych składek na ZUS, płatnych niezależnie od tego, czy w danym miesiącu osiągnęliśmy przychód, może być znaczącym obciążeniem dla firmowego budżetu. Często koszty te powstrzymują nas przed założeniem własnej firmy.

Zaradzić miała temu ulga dla osób rozpoczynających działalność, które w pierwszych dwóch latach płacą preferencyjne składki na ubezpieczenia społeczne, czyli emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe (to ostatnie ubezpieczenie jest dobrowolne dla osób prowadzących działalność gospodarczą). Z preferencyjnych składek nie mogą skorzystać osoby, które prowadziły już działalność w ostatnich 60 miesiącach przed założeniem nowej firmy, oraz te, które zrezygnowały z etatu na rzecz samozatrudnienia i świadczą usługi na rzecz pracodawcy, u którego byli zatrudnieni na etacie w roku założenia działalności lub w poprzednim. Formalnie rzecz biorąc, przedsiębiorcy sami deklarują kwotę, od jakiej naliczane są składki na ubezpieczenia społeczne. W przypadku ubezpieczenia rentowego i emerytalnego nie może ona być jednak niższa niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Przy stawkach preferencyjnych punktem odniesienia jest 30 proc. wynagrodzenia minimalnego. Informacje o aktualnej wysokości składek znajdziemy na stronie internetowej www.zus.pl. Większość drobnych przedsiębiorców deklaruje oczywiście najniższą możliwą podstawę, aby zminimalizować miesięczne obciążenia. W tej chwili minimalna wysokość składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne i rentowe) to ponad 660 zł przy zwykłych i ok. 140 zł przy preferencyjnych składkach, nie wliczając w to dobrowolnej składki chorobowej.

To jednak nie wszystkie koszty. Do tego należy doliczyć obowiązkową składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Ta jest jednakowa dla wszystkich osób prowadzących działalność gospodarczą, niezależnie od tego, czy korzystają z preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne, a jej wysokość zależy od przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, które ogłasza prezes GUS. Obecnie jej wysokość wynosi 270,40 zł. W rezultacie osoby upoważnione do skorzystania z preferencyjnych składek zapłacą przynajmniej 400 zł, a pozostali ponad 900 zł miesięcznie. Mali przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, muszą zapłacić składki ZUS za każdy miesiąc do 10. dnia następnego miesiąca. Ci, którzy są płatnikami składek za zatrudnianych pracowników, płacą dopiero w terminie do 15. dnia danego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Kolejna stała płatność to podatek dochodowy w wysokości zależnej od wybranej przez nas formy opodatkowania. Jeżeli płacimy podatek liniowy lub rozliczamy się na zasadach ogólnych według progresywnej skali podatkowej, podstawą do wyliczenia zaliczki, którą musimy przelać na konto urzędu skarbowego, jest wysokość osiągniętych dochodów. Na nas ciąży również obowiązek opłacenia zaliczek na podatek dochodowy od podpisanych z podwykonawcami umów o dzieło czy zlecenie. Zaliczki na podatek dochodowy również płacimy z dołu, czyli za miesiąc poprzedni, do 20. każdego miesiąca. Początkujący przedsiębiorcy oraz tzw. mali podatnicy, czyli firmy, które w poprzednim roku uzyskały przychody poniżej 1,2 mln euro, mogą również rozliczać podatek dochodowy kwartalnie.

O ile płacenie składek ZUS to comiesięczne obciążenie w zbliżonej wysokości, o tyle zaliczki na podatek dochodowy mają co miesiąc różną wysokość. Warto o tym pamiętać, jeżeli nie dysponujemy odpowiednimi rezerwami finansowymi. Może bowiem okazać się, że w miesiącu zastoju zapłacenie nawet kilkuset złotych podatku za poprzedni miesiąc zachwieje naszym budżetem. A nie płacąc podatku, narażamy się na poważne konsekwencje. Musimy liczyć się z karnymi odsetkami, a jeżeli przez dłuższy czas będziemy zalegać z podatkiem, urząd skarbowy może zająć nasze konto. Jeżeli jesteśmy płatnikiem VAT, do comiesięcznych płatności musimy zaliczyć również podatek od towarów i usług, czyli VAT, który płacimy do 25. dnia następnego miesiąca.

Do stałych kosztów zaliczymy również np. wynagrodzenie księgowej czy czynsz za lokal, w którym prowadzimy działalność. Więcej na ten temat w kolejnym odcinku.

Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

KONKURS GŁÓWNY

Zachęcamy Czytelników do udziału w konkursie z cennymi nagrodami. Wystarczy przesłać odpowiedzi na kilka pytań dotyczących naszego cyklu oraz zaproponować pięć tematów, o których powinniśmy napisać w przyszłości. Chcemy się dowiedzieć, na ile nasz poradnik jest użyteczny oraz jaką tematykę powinniśmy poruszać w jego kolejnych edycjach. Autorzy pięciu najciekawszych propozycji tematycznych zostaną nagrodzeni tabletami o wartości około 2 tys. zł każdy.

Weź udział w naszym konkursie głównym i wygraj 1 z 5 tabletów (kliknij!)

COTYGODNIOWY MINIKONKURS

[MINIKONKURS ROZWIĄZANY - KOLEJNA EDYCJA W PONIEDZIAŁEK]

Warto czytać nas co tydzień, bo każdemu z odcinków towarzyszy pytanie z zakresu finansów. Oceń ten odcinek poradnika w skali od 1 do 5 i odpowiedz na pytanie: Czy składka na ubezpieczenie chorobowe jest obowiązkowa dla każdego przedsiębiorcy?

Osoba, która jako pierwsza w dniu publikacji tekstu wyśle do redakcji na adres twojefinanse@polskatimes.pl ocenę odcinka oraz prawidłową odpowiedź na pytanie, otrzyma od redakcji upominek książkowy lub płytowy.

Czytaj pozostałe odcinki cyklu „Twoje Finanse” (kliknij!)

Masz pytanie? Chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat? Napisz do redakcji twojefinanse@polskatimes.pl

polecane: FLESZ: Smartfon zamiast kas fiskalnych.

Wideo

Materiał oryginalny: Twoje Finanse: Zobacz, ile musisz zarobić - Kurier Lubelski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 9

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

R
Redakcja

To rzecz znana, że w przypadku najmniejszych, jednoosobowych firm suma składek odprowadzanych do ZUS jest kwotą bardzo znaczącą. Jak rozumiemy, nasza Czytelniczka zakończyła już karierę przedsiębiorcy; młodych biznesmenów zachęcamy do odważnego inwestowania i rozwijania własnych firm, tak by na tle osiąganych przychodów składki na ubezpieczenie społeczne nie wydawały się wysokie. Mamy nadzieję, że pomoże w tym nasz cykl edukacyjny.

E
Emerytka

Przez lata prowadziłam sklepik. Płaciłam składki, wszystkie bo były obowiązkowe. Było to ponad 700 zł. W ostatnim czasie prawie 800 zł. Teraz jestem na emeryturze 1000 zł. Dobrze wiem że składki idą na ochronę zdrowia, na świadczenia dla chorych, nie tylko na emerytury. Ale ta proporcja czy właściwie dysproporcja jest jednak skandaliczna. Prawdę napisał kto napisał że ZUS zabija przedsiębiorczość. Gdyby nie to że dla mnie już parę ładnych lat przede emeryturą nie było pracy to poszłabym na etat z pocałowaniem w rękę .

R
Redakcja

Kwartalne rozliczenie podatkowe korzystne jest dla dla przedsiębiorców, których dochody rozkładają się w poszczególnych miesiącach nierównomiernie (mają więcej czasu, aby zgromadzić faktury kosztowe i dzięki temu łatwiej zachować równowagę finansową). Ponadto dla tych, którzy samodzielnie prowadzą księgowość i zyskują cenny czas, rozliczając się z urzędem skarbowym 4, a nie 12 razy w roku. Rozliczenie kwartalne jest też korzystne dla tych, którzy potrzebują lub chcą mieć dłużej w dyspozycji gotówkę, jaką w przypadku rozliczeń miesięcznych musieliby od razu oddawać fiskusowi (wedle woli mogą ją inwestować w rozwój firmy lub choćby umieścić na lokacie).

t
tom

Dla kogo rozliczenie kwartalne jest korzystne? Ktoś je możę stosuje?

G
Gość

Składki na ubezpieczenie społeczne to rzecz, na którą przedsiębiorcy często narzekają. Proszę jednak zwrócić uwagę (o tym być może znajomi nie wspominali), że osoby rozpoczynające działalność gospodarczą cieszą się istotnymi przywilejami zarówno w zakresie podatku dochodowego (wskazuje je ustawa o PIT), jak i podatku VAT (preferencje dla tzw. małych podatników). Nowy przedsiębiorca może korzystać z nich do chwili, gdy jego przychody w danym roku przekroczą równowartość 1,2 mln euro (w 2014 roku to 5 068 000 zł), a w przypadku maklerów, agentów ubezpieczeniowych i zarządzających funduszami inwestycyjnymi - 45 tys. euro (190 tys. zł). To bardzo duża pomoc finansowa, w istotny sposób równoważąca wysiłek związany z opłacaniem wspomnianych składek.

Skoro jednak w ogóle rozważa Pani rozpoczęcie własnej działalności, proszę śledzić wiadomości prawne i ekonomiczne. Nasz rząd obecnie pracuje bowiem nad korzystnymi dla nowych przedsiębiorców rozwiązaniami w zakresie obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne - mowa jest m.in. o półrocznym zwolnieniu z tych składek i o preferencyjnych warunkach odprowadzania składek przez kolejne dwa lata. Byłoby to rozwiązanie problemu, o którym Pani pisze.

...

Chciała bym założyć firme ale jak gadałam ze znajomymi ile płacą samych składek to już wiem że nie założę raczej, bo za co...

R
Redakcja

716,99 zł to składka na ubezpieczenia społeczne łącznie z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Minimalna składka na ubezpieczenia społeczne wynosi 661,92 zł, co można sprawdzić na stronie www.zus.pl. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne, a obowiązkowa jest składka na ubezpieczenie zdrowotne, która wynosi 270,40 zł, o czym piszemy w kolejnym akapicie tekstu.

G
Gość

Minimalna składka z tytułu ubezpieczenia rentowego i emerytalnego wynosi aktualnie 716 zł 99 groszy.

Oczywiście, że jest to ponad 660 złotych miesięcznie przy składkach bez preferencji - tyle, że różnica odpowiada niemal kwocie ubezpieczenia chorobowego.

Podstawowa, minimalna i obowiązkowa składka ZUS z chorobowym włącznie wynosi aktualnie nie ponad 900, a 1000 złotych miesięcznie.

Może pora by pani redaktor założyła własną działalność gospodarczą i bez preferencji płaciła każdego miesiąca 1042,46 złotych miesięcznie - 1042,46 złotych miesięcznie bez względu na to czy osiągnęła jakikolwiek przychód czy też nie, bo na ten przykład jej sklep zasypał śnieg...

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3