Tworzymy Lokalny Wolontariat Opiekuńczy

Artykuł sponsorowany
http://www.wolontariatopiekunczy.pl/
http://www.wolontariatopiekunczy.pl/

Fundacja Agory, inicjator działań „Po starej znajomości - pomóż swoim rodzicom” wraz z Fundacją Hospicyjną w Gdańsku, prowadzącą kampanię "Opiekun rodzinny – nie musi być sam" zapraszają do programu, który ma na celu utworzenie w całej Polsce centrów wolontariatu, wspierających osoby niesamodzielne oraz ich opiekunów rodzinnych.

Opiekun rodzinny to osoba opiekująca się w domu swoim bliskim: dorosłym lub dzieckiem, niesamodzielnym z powodu choroby, ułomności lub niepełnosprawności. Wspiera go emocjonalnie, zapewnia opiekę i pielęgnację, pomaga w codziennych czynnościach. Często zajmuje mu to 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez wiele lat. – To może być Twój sąsiad, koleżanka, ktoś z rodziny lub współpracowników. Opiekunów rodzinnych w Polsce może być ponad dwa miliony. To na nich spoczywają codzienne zadania związane z opieką nad chorym bliskim w domu. – mówi Anna Janowicz, Prezes Fundacji Hospicyjnej, koordynatorka projektu. – _Wychodząc naprzeciw ogromnej potrzebie wsparcia opiekunów, tworzymy Lokalny Wolontariat Opiekuńczy. _– dodaje.

Przygoda z wolontariatem w tym projekcie rozpoczyna się czterodniowym szkoleniem dla koordynatorów w Gdańsku, w Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza, przy ul. Kopernika 6. Podczas tych warsztatów zdobędą oni podstawową wiedzę na temat organizacji wolontariatu oraz otrzymają materiały niezbędne do pracy koordynatora. W drugiej części projektu osoby te mają w stworzyć w ramach osiedla, parafii czy innej społeczności, grupy które będą wspierać osoby chore, a także opiekunów rodzinnych. – Do tej pory przeszkoliliśmy już 16 koordynatorów z 12 miejsc. To dopiero pierwsze kroki, ale bardzo ważne. Cieszy fakt, że uczestnicy pierwszej edycji projektu już tworzą wolontariat w lokalnych środowiskach, tym bardziej liczymy na pozytywne efekty kolejnego etapu działań – mówi Ania Janowicz.

Do udziału w projekcie zapraszamy ośrodki pomocy społecznej, zespoły opieki długoterminowej, organizacje pozarządowe, parafie i inne organizacje, które zadeklarują współpracę w zakresie tworzenia wolontariatu i zgłoszą jego przyszłego koordynatora, który będzie uczestniczył w szkoleniach.

Formularze zgłoszeniowe wraz z deklaracją uczestnictwa, dostępne na stronie www.wolontariatopiekunczy.pl należy wysyłać do 6 kwietnia na adres: [email protected] Udział w projekcie jest bezpłatny.

Terminy szkoleń
część I: 13-14.04.,
część II: 11-12.05.2018r.

Lokalny wolontariat opiekuńczy to projekt, który zachęca do organizacji lokalnych społeczności na rzecz najsłabszych ich członków, wymagających pomocy. Może ona mieć bardzo prostą formę – towarzyszenia, zrobienia zakupów, wsparcia w codziennych obowiązkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki