Ty też możesz zmieniać województwo łódzkie!

Materiał informacyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego
Udostępnij:
Do 26 stycznia 2022 roku potrwają konsultacje społeczne w sprawie projektu Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego (TPSTWŁ) wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. TPSTWŁ to niezwykle ważny dokument, który omawia długofalową strategię modernizacji systemu społecznego, gospodarczego i energetycznego w województwie łódzkim, zwłaszcza w kontekście planu transformacji Zagłębia Bełchatowskiego.

Województwo łódzkie w ramach nowej unijnej perspektywy finansowej na lata 2021-2027 otrzyma 2,64 miliarda euro. 2,29 miliarda euro tej kwoty stanowią środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Z kolei pozostałe 344 miliony euro to pieniądze, które region dostanie z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – nowego unijnego instrumentu finansowego. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji został powołany w celu wsparcia obszarów, przed którymi stoją poważne wyzwania społeczno-gospodarcze, wynikające z transformacji w kierunku gospodarki neutralnej klimatycznie. W Polsce wsparciem pochodzącym z FST, prócz województwa łódzkiego, zostaną także objęte następujące województwa: śląskie, dolnośląskie, małopolskie, lubelskie i wielkopolskie.

W konsultacjach projektu Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego wraz z prognozą oddziaływania na środowisko mogą wziąć udział wszystkie zainteresowane podmioty – począwszy od jednostek samorządu terytorialnego, a skończywszy na osobach prywatnych. Jak to zrobić? Na dwa sposoby. Pierwszy zakłada wypełnienie elektronicznego formularza uwag, który można znaleźć tutaj. Drugi ze sposobów, w razie braku możliwości zgłoszenia uwag drogą elektroniczną, polega na zgłoszeniu ich drogą korespondencyjną do Urzędu Marszałkowskiego poprzez wysłanie na adres Departamentu Polityki Regionalnej lub złożenie w Biurze Podawczym.

Po zakończeniu okresu przyjmowania sugestii zostaną one przeanalizowane przez autorów projektu. Uwagi uwzględnione trafią do nowej wersji dokumentu TPSTWŁ. Z treścią projektu zapoznasz się tutaj.

Co ciekawe trwające obecnie konsultacje nie są pierwszą społeczną debatą nad projektem TPSTWŁ. Pierwsza tura miała miejsce w czerwcu 2021 roku, w trakcie powstawania pierwszej – obecnej – wersji dokumentu. Podmioty, które wzięły w niej udział – m.in. jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy – zgłosiły w sumie 163 sugestie. Najbardziej trafne uwagi zostały uwzględnione i trafiły do wersji projektu obecnie konsultowanej ze społeczeństwem.

logo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie