MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tych prac dzieci nie mogą wykonywać na wsi. KRUS wylicza zakazane dla dzieci zajęcia w rolnictwie

Agata Wodzień-Nowak
Wykaz czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat obejmuje 11 kategorii zajęć. Poznaj listę zająć przygotowaną przez KRUS.
Wykaz czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat obejmuje 11 kategorii zajęć. Poznaj listę zająć przygotowaną przez KRUS. pixabay.com
Każdego roku dochodzi do wypadków w rolnictwie, których uczestnikami są najmłodsi. Chłopiec wpadł do szamba, inny został wciągnięty przez maszynę, dziewczynka spadła z przyczepy. Nie brakuje tragicznych wydarzeń z udziałem dzieci na wsi. Przedstawiamy opracowany przez KRUS „Wykaz czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat”.

Spis treści

Dzieci, zwłaszcza te wychowujące się w gospodarstwach rolnych, od najmłodszych lat chcą pomagać swoim rodzicom. Tatę rozpiera duma, że jego kilkuletni syn rwie się, by zasiąść za kierownicą ciągnika, a gdy tylko dosięga pedałów, chętnie poprowadziłyby taką maszynę. Dziewczynki nie chcą ustępować i chętnie wykazują, że podniosą więcej, niż powinny.

Dzień Dziecka 2023. Każdy kolejny dzień, tydzień i miesiąc powinny być bezpieczne dla dzieci na wsi

Nie chodzi o to, by dziecko było odcięte od wszystkich zajęć. Wyeliminować należy czynności, które mogą przeciążać młody organizm. Niektóre z czynności, których dzieci i młodzież nie powinny wykonywać w rolnictwie, mogą zaskoczyć nawet samych rodziców. Warto przypomnieć je przy okazji Dnia Dziecka 2023.

Zaglądamy do wykazu Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Poznaj listę czynności, których nie powinny wykonywać dzieci.

Oto wybrane z niebezpiecznych czynności oraz związane z nimi zakazy i zalecenia:

  • Zabronione jest powierzanie dzieciom kierowania ciągnikami rolniczymi.
  • Nie wolno angażować dzieci do pomocy przy sprzęganiu oraz dopuszczać do ich przebywania pomiędzy ciągnikiem a sprzęganą maszyną.
  • Nie wolno powierzać dzieciom prac z użyciem pilarek łańcuchowych.
  • Obsługa zwierząt o dużej masie ciała, jak bydło, trzoda chlewna, szczególnie samców rozpłodowych, a także samic karmiących, powinna być dokonywana przez doświadczone i zdrowe dorosłe osoby, najlepiej przez silnych mężczyzn.
  • Dzieci nie wolno angażować do rozpalania i obsługi pieców centralnego ogrzewania.
  • Prace w silosach i zamkniętych zbiornikach, a także opróżnianie zbiorników szamb, wywóz gnojówki i gnojowicy, to czynności szczególnie niebezpieczne – nigdy nie powinny uczestniczyć w nich dzieci.
  • Dzieci nie powinny uczestniczyć w czynnościach związanych z dźwiganiem i ręcznym przenoszeniem ciężkich przedmiotów.

Więcej znajdziesz w galerii

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki