Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tydzień Kultury Fińskiej w Łodzi. Po wizycie Mikołaja czas nas śledzie

Agnieszka Magnuszewska
Agnieszka Magnuszewska
Elżbieta Jung, konsul honrowy Finlandii, ma nadzieję, że łodzianie oswoją się z wizerunkiem prawdziwego Mikołaja z Rovaniemi
Elżbieta Jung, konsul honrowy Finlandii, ma nadzieję, że łodzianie oswoją się z wizerunkiem prawdziwego Mikołaja z Rovaniemi Grzegorz Gałasiński
Do niedzieli trwa Tydzień Kultury Fińskiej. Prezentacja kina, muzyki i św. Mikołaja już za nami. Pozostała degustacja fińskich potraw bożonarodzeniowych, w tym ziemniaków na słodko i śledzi.

Pod koniec listopada Łódź odwiedził Mika Kaurismäki, hollywoodzki reżyser fińskiego pochodzenia, u którego grał Johnny Depp. Podczas Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia (28 listopada) miała miejsce europejska premiera jego najnowszego filmu „The Girl King”. W ten sposób rozpoczęła się promocja kultury fińskiej w Łodzi, która zakończy się w niedzielę degustacją potraw z krainy tysiąca jezior i ojczyzny Muminków.

- Podczas Tygodnia Kultury Fińskiej, który trochę nam się rozciągnął, prezentowaliśmy współczesne filmy fińskie, łącznie z „The Girl King” który opowiada historię królowej Krystyny (królowa Szwecji z dynastii Wazów w latach 1632-1654), która była uczennicą Kartezjusza. Film spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem - mówi Elżbieta Jung, konsul honorowy Finlandii w Łodzi. - Odwiedził nas też św. Mikołaj z Rovaniemi, który złożył wizytę w Szpitalu im. Korczaka i w siedzibie fundacji pomagającej dzieciom z porażeniem mózgowym przy ul. Żabiej.

Prawdziwy Mikołaj z Rovaniemi przyleciał do Łodzi. Dał prezenty pacjentom szpitala Korczaka [FILM]

O ile św. Mikołaj był zachwycony wizytą w Łodzi, o tyle łodzianie zgromadzeni na ulicy Piotrkowskiej, by go powitać, mieli już mieszane uczucia.

- Łodzianie słuchali mnie z niedowierzaniem, gdy mówiłam, że odwiedził nas prawdziwy Mikołaj. Powód? Mikołaj miał na sobie prawdziwy strój z Laponii, czyli zupełnie inny niż ten, który wylansowała Coca-Cola. Dlatego też nie byli za bardzo podekscytowani jego wizytą - przyznaje Elżbieta Jung. - Mam nadzieję, że już w przyszłym roku łodzianie bardziej się oswoją z wizerunkiem prawdziwego Mikołaja i jego wizyty w naszym mieście wejdą do tradycji.

Przedostatni akcent Tygodnia Kultury Fińskiej to koncert symfoniczny muzyki Jeana Sibeliusa, który odbył się 4 grudnia w Filharmonii Łódzkiej im. Rubinsteina.

- Na całym świecie obchodzimy rok Sibeliusa, bo to 150. rocznica urodzin największego fińskiego kompozytora. Dlatego prawie we wszystkich miastach, gdzie są konsulaty honorowe Finlandii, odbywają się koncerty jego muzyki. Gościem łódzkiego koncertu był attache obrony z Ambasady Finlandii w Polsce - zaznacza Elżbieta Jung.

Cinergia 2015. Więckiewicz, Zieliński i Kaurasmaki mają po "Złotym Glanie" [ZDJĘCIA]

Natomiast ostatni element promocji kultury Finlandii to degustacja jej bożonarodzeniowych potraw.

- Gdy w ambasadzie dowiedzieli się o tym wydarzeniu, patrzyli na mnie z przymrużeniem oka, bo fińska kuchnia nie jest tak niesamowicie bogata jak włoska czy francuska. Opiera się na tym, co w Finlandii zawsze było dostępne, czyli na warzywach i rybach - mówi Elżbieta Jung.

W niedzielę (20 grudnia) w jednej z łódzkich restauracji będzie można spróbować m.in. ziemniaków na słodko, pieczeni czy śledzi.

- Danie, które spotka się z największą akceptacją, zostanie od 21 grudnia wprowadzone do menu restauracji - mówi konsul honorowy Finlandii.

W tym roku łodzianie mogli też degustować francuskie potrawy przy okazji „Goût de France” (kolację „à la française” serwowaną tego samego dnia w 150 krajach), które francuska ambasada zorganizowała wspólnie z Alicją Bień, konsulem honorowym Francji w Łodzi.

Na razie Łódź ma 11 konsulatów, głównie honorowych, ale pod koniec lutego dołączy do tego grona konsulat Luksemburga. Jego siedziba ma się znajdować w Centrum Kształcenia Międzynarodowego (IFE) Politechniki Łódzkiej. Na zainteresowanie ambasadorów Łódź też nie może narzekać.

- W tym roku wizytę złożyło nam aż 17 ambasadorów, gdy w ubiegłym roku było tylko 8 - podkreśla Monika Karolczak, zastępca dyrektora Biura ds. Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą. - Dzięki wizytom ambasadorów i współpracy z konsulatami pokazujemy, jak bardzo zmienia się Łódź, a zainteresowanie naszych partnerów wzrasta. Trafiają do nas konkretne propozycje, czego efektem jest ściągnięcie do Łodzi tak dużych wydarzeń jak Forum Polska - Chiny czy Forum Europa - Ukraina.

Szansa na Expo przyciąga do Łodzi gości

Promocja Łodzi jest potrzebna jeśli zamierza się ona ubiegać o organizację Expo 2022. Pomóc w tym może 20 miast partnerskich.

- Ten rok był dla nas udany, bo przyjęliśmy aż 23 delegacje zagraniczne, średnio po dwie w miesiącu. Mieliśmy też 18 wizyt z miast partnerskich, co jest dla nas bardzo ważne, bo służy wymianie doświadczeń, również z zakresu rewitalizacji - mówi Monika Karolczak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki