Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tydzień Patriotyczny w Łodzi. O patriotyzmie w innym wydaniu

Agnieszka Magnuszewska
Tydzień Patriotyczny zaczęto od sprzątania cmentarza
Tydzień Patriotyczny zaczęto od sprzątania cmentarza Grzegorz Gałasiński
Łódzki oddział ZHR już piąty raz zachęca łodzian do spędzenia tygodnia w niepodległościowym klimacie i na dobrej zabawie.

Patriotyzm to pojęcie, którego sens coraz trudniej zrozumieć młodym osobom. Raczej trąci nudą niż do siebie przyciąga. Od pięciu lat łódzki oddział ZHR stara się to nastawienie zmienić organizując Tydzień Patriotyczny.

Inicjatywa nie tylko jest atrakcyjna dla młodzieży, również starsi odnajdą sporo wydarzeń dla siebie. Bo oprócz oficjalnych uroczystości zaplanowano gry miejskie, projekcję filmów a nawet warsztaty taneczne, podczas których można się nauczyć oberka.

- To już piąty Tydzień Patriotyczny, który organizujemy. Wykorzystamy część sprawdzonych pomysłów, ale wprowadzamy też nowości. Zresztą łodzianie mogli zgłaszać na facebooku swoje propozycje wydarzeń - mówi pwd. Grzegorz Bielawski, rzecznik Tygodnia Patriotycznego.

Nowością jest "Pograjka Łódzka", która zostanie zorganizowana 4 i 6 listopada. W pierwszym terminie będą to tylko warsztaty taneczne i potańcówka, a w drugim dołączą jeszcze warsztaty rękodzielnicze. To najlepszy dowód na to, że tydzień Patriotyczny jest połączeniem tradycji i aktywnego działania. - Stawiamy na patriotyzm lokalny, bo skupiamy się na muzyce z regionów wokół Łodzi, tym razem na łęczyckiej - mówi Przemysław Bogusławski, organizator "Pograjki Łódzkiej" i członek zespołu Gęsty Kożuch Kurzu, który będzie przygrywał 6 listopada. - Muzyka naszych dziadków nadal jest aktualna i coraz więcej mieszkańców miast chce się o niej czegoś więcej dowiedzieć.

"Pograjka" to okazja by zatańczyć na parkiecie mazurka, owijoka, oberka, kujona czy polkę. Jej organizatorzy poprowadzą też poloneza, który rozpocznie IV Piknik Niepodległościowy 11 listopada w Manufakturze. Do tańca dołączyć mają wszyscy uczestnicy pikniku, również goście.

- Poloneza jest w stanie zatańczyć każdy i to bez specjalnych przygotowań - zapewnia Przemysław Bogusławski.

Sporą atrakcją podczas Tygodnia Patriotycznego są gry miejskie. - Pierwszą z nich "Krok w wolność" zorganizowaliśmy w 2008 roku. Wzięło w niej udział około 250 osób. To zmotywowało nas do zorganizowania Tygodnia Patriotycznego. W 2012 roku uczestników gry było już 400. Liczymy, że w tym roku w grach weźmie udział około 600 osób - przyznaje Grzegorz Bielawski.

To możliwe, bo zorganizowane zostaną dwie gry. Pierwsza "W huku fabryk, w huku dział" odbędzie się już 8 listopada. Przeniesie ona graczy 100 lat w przeszłość, prosto do Bitwy Łódzkiej. Druga gra "Piękno Łodzi" skierowana jest do osób w wieku od 6 do 11 lat. Dzieci biorące w niej udział 9 listopada staną przed nie lada wyzwaniem, czyli uratowaniem historycznej tkanki Łodzi.

- Dzieci biorące udział w oficjalnych uroczystościach niepodległościowych są nimi znudzone. Dlatego trzeba znaleźć sposób by ich zainteresować. Jeśli wydarzenia patriotyczne obuduje się w grę miejską albo o bohaterach wojennych opowie się dzieciom podczas sprzątania cmentarza, chętniej będą brały w nich udział - tłumaczy Grzegorz Bielawski.

Osoby walczące o niepodległość ma przybliżyć akcja "Chwała bohaterom". Jej założeniem jest pokazanie, jak wiele osób spoczywających na cmentarzach walczyło o niepodległość podczas powstania czy w trakcie konspiracji po wojnie. - Akcja polega na tym, że kupuje się znicz, drukuje kartkę z napisem "Chwała bohaterom" i zapala go na grobie wybranego bohatera. Wcześniej trzeba samemu znaleźć informacje o tej osobie - wyjaśnia Bielawski. - O bohaterach można się też dowiedzieć podczas spaceru po Starym Cmentarzu w dniu 9 listopada. Ze względu na stulecie Legionów chcemy wspomnieć o osobach, które do nich należały. Zresztą podczas spaceru 9 listopada będzie można poznać członków rodzin wojennych bohaterów i dzięki ich opowieściom poznać bohaterów z innej strony.

Również bohaterom zostanie poświęcony wieczór filmowy 8 listopada. W Łódzkim Domu Kultury pokazany będzie film "Powstanie Warszawskie", który łodzianie wybrali za pośrednictwem facebooka. Drugi film będzie dokumentem o mieszkającym w Łodzi Stefanie Szletyńskim, kapitanie wojska polskiego, którego zamordowano w Katyniu. Program Tygodnia Patriotycznego dostępny jest na stronie internetowej tydzien.zhr.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki