Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tylko u nas! Szopka bożonarodzeniowa z Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej - ZDJĘCIA

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Szopka bożonarodzeniowa z Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej
Szopka bożonarodzeniowa z Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej Fot. Andrzej Famielec
Największą ruchomą szopkę bożonarodzeniową w naszym regionie podziwiać można w kościele klasztornym ojców bernardynów z Warty, co do tego nikt nie ma wątpliwości. Prezentujemy za to szopkę z Sanktuarium Pasyjno - Maryjnego z Kalwarii Zebrzydowskiej.

Od niedawna w Kalwarii Zebrzydowskiej posługę pełni brat Cherubin, który był ostatnio w klasztorze w Piotrkowie Trybunalskim i zaskarbił tam sobie sympatię wiernych. Wcześniej był natomiast w klasztorze w Warcie.

Jest jedną z największych szopek w Polsce. Składa się z ok. 150 elementów, w tym 50 ruchomych. - mówi ojciec Tasycjusz Bukowski z Biura Prasowego Sanktuarium - Gromadzi dzieci, całe rodziny i wiernych, którzy oglądając ją mogą odnaleźć miejsce narodzin Zbawiciela w sobie. Kalwaryjski żłobek za kilka dni będzie otwarty na przybywających pielgrzymów. Budowa szopki w bazylice rozpoczęła się przed pierwszą niedzielą adwentu. Jednak już ponad miesiąc wcześniej zaczęto przygotowywać nowe elementy w pomieszczeniach klasztoru. Jak co roku przygotowaniem szopki zajęli się zakonnicy. Dekoracja imponuje nie tylko rozmiarami, ale też kunsztem wykonania. Podest, na którym się znajduje zajmuje 30 m2, tło szopki to panorama o wymiarach 11 x 8m. Szopka przedstawia krajobraz Betlejem. „Kalwaryjskie Betlejem” wprowadza wiernych w tajemnicę narodzenia Syna Bożego w codziennej rzeczywistości ludzkiej. Jezus rodzi się pomiędzy ludzkimi sprawami, ich zawodami i zwykłą krzątaniną. Słowo staje się ciałem w najmniej wyczekiwanych przez nas momentach i w miejscu, które nie uznajemy za atrakcyjne i wygodne. Ewangelia jest dobrą nowina dla wszystkich.Inauguracja szopki odbywa się zawsze tuż przed pasterką. Przy wygaszonym świetle w bazylice celebrans uroczyście wnosi figurę Dzieciątka. Po dojściu do szopki rozpoczyna się śpiew fragmentu tekstu z Martyrologium Kościoła Rzymskiego mówiącego o czasie i miejscu narodzenia Jezusa Chrystusa. Po zakończeniu celebrans kładzie figurę w żłobie, szopka rozbłyska i rozpoczyna się śpiew kolędy Wśród nocnej ciszy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki