Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

"Tytuł profesora od cioci". Awanturą radnych KO i PiS znów zajmie się prokuratura

Marcin Darda
Marcin Darda
Sąd Rejonowy Łódź Śródmieście nakazał prokuraturze ponownie rozpatrzyć doniesienie Marcina Gołaszewskiego (KO). Przewodniczący Rady Miejskiej Łodzi czuje się znieważony jako funkcjonariusz publiczny przez Sebastiana Bulaka, radnego PiS.CZYTAJ DALEJ NA KOLENYM SLAJDZIE>>>
Sąd Rejonowy Łódź Śródmieście nakazał prokuraturze ponownie rozpatrzyć doniesienie Marcina Gołaszewskiego (KO). Przewodniczący Rady Miejskiej Łodzi czuje się znieważony jako funkcjonariusz publiczny przez Sebastiana Bulaka, radnego PiS.CZYTAJ DALEJ NA KOLENYM SLAJDZIE>>>
Sąd Rejonowy Łódź Śródmieście nakazał prokuraturze ponownie rozpatrzyć doniesienie Marcina Gołaszewskiego (KO). Przewodniczący Rady Miejskiej Łodzi czuje się znieważony jako funkcjonariusz publiczny przez Sebastiana Bulaka, radnego PiS.

Słowa, które Gołaszewski uznał za pomówienie funkcjonariusza publicznego w czasie sprawowania urzędu, padły na lipcowej sesji Rady Miejskiej. Do wymiany zdań między przewodniczącym Rady Miejskiej a opozycyjnym radnym Sebastianem Bulakiem doszło na koniec awantury o diety członków tzw. "komisji alkoholowej". Bulak już wcześniej oceniał, że Gołaszewski prowadząc sesję zachowuje się jak "idiota" i "błazen", w końcu odparował, że przewodniczący tytuł profesora Uniwersytetu Łódzkiego otrzymał "od cioci". W odpowiedzi Gołaszewski nazwał go "chamem" i sesję przerwał.

Gołaszewski faktycznie jesienią 2020 r. od nowej rektor UŁ prof. Elżbiety Żądzińskiej otrzymał tytuł profesora uczeni, ale i faktem jest, że rektor UŁ z przewodniczącym Rady Miejskiej są spokrewnieni. Tyle tylko, że rektor przyznając tytuł Gołaszewskiemu, wykonała rekomendację komisji wydziałowej akceptującej awanse naukowe, a cała procedura przebiegła za kadencji poprzedniego rektora UŁ. Sugestia otrzymania tytułu "po znajomości" w pytaniu Bulaka sugestia była oczywista, zaś sformułowanie "tytuł profesora od cioci" ewidentnie do Gołaszewskiego przylgnął m.in. w mediach społecznościowych. Do publicznych przeprosin nie doszło, dlatego Gołaszewski złożył doniesienie w prokuraturze, zaznaczając sankcją karną w postaci nawiązki 10 tys. zł dla Stowarzyszenia "Fabryka Równości" w Łodzi, co dla prawicowego radnego byłoby dotkliwą porażką wizerunkową.

Jednakże Prokuratura Rejonowa Łódź-Śródmieście postępowanie umorzyła uznając, iż " brak jest interesu społecznego w objęciu ściganiem z urzędu czynu prywatno-skargowego", innymi słowy Gołaszewski powinien swych praw dochodzić na drodze cywilnej. Po odwołaniu się przewodniczącego Rady Miejskiej, ze stanowiskiem prokuratury nie zgodził się także sąd, który w marcu nakazał śródmiejskim oskarżycielom sprawie przyjrzeć się jeszcze raz. Zwrócono uwagę na fakt, że prokuratura w ogóle nie przesłuchała radnego Bulaka.

"Prokurator zapoznał się (...) z nagraniami z sesji Rady Miejskiej w Łodzi. Niemniej jednak przed podjęciem decyzji o ewentualnym wszczęciu postępowania konieczna jest także weryfikacja twierdzeń skarżącego zawartych w zawiadomieniu o popełnieniu przestępstwa i zażaleniu poprzez co najmniej przesłuchanie Sebastiana Bulaka na okoliczność weryfikacji celu wypowiedzi, jej kontekstu i zamiaru, w jakich użył słów wymienionych treści zawiadomienia. Czynność ta pozwoli na ustalenie w sposób obiektywny jego intencji w konfrontacji z zeznaniami Marcina Gołaszewskiego." - napisano w uzasadnieniu postępowania sądowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki