Uber zapowiedział nowe inwestycje. A taksówkarze zapowiadają protest

  • Dziennik Łódzki

Matylda Witkowska

,

Joanna Postrzednik, AIP

Uber zapowiedział nowe inwestycje i zwiększenie zatrudnienia w Polsce. Chce pracować m.in. nad elektrycznymi rowerami a nawet nad hulajnogami. Rozwój Ubera niepokoi taksówkarzy, którzy zapowiadają protesty.

W minionym tygodniu Jamie Heywood dyrektor generalnym Ubera na Europę Północno-Wschodnią spotkał się z Markiem Zagórskim, ministrem cyfryzacji oraz Andrzejem Adamczykiem, ministrem infrastruktury.

Po spotkaniu Uber zapowiedział rozwój biuraWarszawie, które ma być sercem jego biznesu w tej części Europy. Ogłosił też 36 mln zł inwestycji w Krakowie. W tamtejszym biurze rozwijana ma być m.in. sieć rowerów elektrycznych Jump.

Wspólna konferencja prasowa Ubera i ministrów oburzyła taksówkarzy. Mieli oni nadzieję na wprowadzenie tzw. lex Uber, czyli ograniczeń dla firm, które łączą pasażerów z kierowcami . Także tymi bez taksówkarskich licencji.

Taksówkarze protestowali już w Warszawie, wkrótce protesty mogą objąć też Łódź.- Martwi nas podejście polityków, bo nie ma z ich strony woli, by tę sprawę rozwiązać - mówi Mariusz Zieliński, łódzki taksówkarz korporacji Tele Taxi 6400 400 i wiceprezes Samorządnego Związku Zawodowego Taksówkarzy RP.

Jak podkreśla taksówkarz sprawa nowelizacji ustawy się przeciąga już od dwóch lat. Dlatego będą protesty.

- Rozmawiamy ze związkami zawodowymi taksówkarzy z Łodzi i innych miast - przyznaje Zieliński. W ciągu dwóch tygodni ma być podjęta decyzja na temat formy protestu. Będzie albo jeden duży protest w Warszawie lub w miastach wojewódzkich.

Byłby to kolejny już w ciągu kilku lat protest polskich taksówkarzy przeciw Uberowi. - Tym razem będziemy protestować do skutku - zapowiada Zieliński.

Ale nie wszyscy martwią się zapowiedziami Ubera. Rozwój projektu rowerów elektrycznych Jump może oznaczać zupełnie nowe usługi. Na razie rowery Ubera dostępne są w USA i w Berlinie, a firma nie określa, kiedy pojawią się w Polsce.

Ale w Łodzi byłaby to zupełnie nowa, nieznana usługa.

- Takie rowery mogłyby trafić do nowych klientów, którzy cenią sobie jazdę rowerem, ale nie chcą się męczyć, na przykład do seniorów - ocenia Hubert Barański z Fundacji Fenomen. Jak dodaje rowery elektryczne łączą wiele zalet: pozwalają sprawnie ominąć korki, a jednocześnie dotrzeć do celu niemal bez wysiłku.

Zobacz też: Latające taksówki od Ubera. Na targach CES 2019 w Las Vegas zaprezentowano koncepcję skrzyżowania samochodu i helikoptera

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

11.02.2019, 13:43

Cierpliwości. Wszystko jest dobrze do czasu. Tak jak że wszystkim do tej pory. Escape runy. Wypadek autokaru czy inee podobne. Jak kierowca takiego przewoźnika spowoduje mega kolizje i nie daj Boże pozabija dzieciaki jakiegoś prominenta to dopiero się zaczną kontrolę na całą Polskę.

11.02.2019, 13:29

Co tu tłumaczyć. Szkoda że nasz cześć farbowanych warszawiaków jest tak biedna że musi używać środków zastępczych zamiast galerii bazary zamiast taxi przewóz osób zamiast dziewczyny lub chłopaka ręką. Wala do Europy drzwiami i oknami ale najlepiej za darmo. Zarabiać w Warszawie ale wydać broń Boże. Lepiej niech ciotka Krzyśka obstrzyze pół wsi na taborecie bo w Warszawie drogo 40zl za strzyżenie. Gdzie to ja juz pustaków nakupie. W Warszawie latarnie nie świecą za darmo i za darmo nie są czyste ulice.

02.02.2019, 13:08

ludzie wybierają to co tańsze i wygodniejsze... jak ktoś ma zapłacić podwojoną stawkę to nie ma zaskoczenia że zamawia auto przez apkę. Do porównania raz taką samą trasę jechałem opti taxi i później zadzwoniłem po zwykłą taksówkę. nie muszę mówić, że zapłaciłem więcej

01.02.2019, 11:08

Szanuje ! I z takim kierowcą jako klient śmiało moge jeździć ! Kultura ! Rozum i racjionale podejście do sprawy ! Brawo! Bardzo dobre podejście. Przecież śmiało możesz jeździć nawet i na 3 aplikacjach a kasa będzie sie zgadzać!

01.02.2019, 11:04

Uber zapłacił wiecej podatku w Polsce niz wszyscy taksówkarze razem wzięci w tym kraju. Każdy przejazd w uber jest ewidencjonowany i ja jako pasażer mam po nim fakturę. U taksówkarzy jakaś karta podatkowa gdzie ile tego odporwoadzil ? 200zl rocznie. 4/10 przejazdów jest nabijaną na kasę przez taksówkarza a co z reszta ? Polecam przypatrzeć YT i ogladnac nagrania jak taksówkarze oszukują pasażerów

01.02.2019, 10:01

Ha No z Łodzi najwiecej nagrań w sieci z zachowaniem taksówkarzy. Co z lepszych aut jak taka
Chołota nimi jeździ ? Tu nie ma co pisać, wejść w neta i wpisać lodz taksówkarze i zobaczyć kto wozi ludzi

01.02.2019, 09:59

I masz racje. A zapomniałeś dodać ze taksówkarz to król szosy. Najlepiej zna sie na przepisach drogowych. Na bank kiedyś tworzył je jakiś taksówkarz. Wysiadł ze swojej E klasy z kocem na fotelach, w kamizelce rybaka i wytartych sztruksach. Podkręcił wąs i poszedł spisywać cenne rady z ruchu drogowego.

01.02.2019, 09:55

Jak czytam te komentarze, jak widze to zachowanie pod budynkami rządowymi, jak widze te STRAJKI taksówkarzy...ręce mi opadają, wstyd. Jeszcze to nagrywacie taksówkarze co sobą reprezentujecie i sobie klaskacie...co w Waszej ewolucji poszło nie tak ? Macie sie za lepszych ? Widzicie
Sie na tych nagraniach ? Jakaś kobieta z duża nadwagą obraza innych? Co to jest ? Strajkujcie ! Dzieki temu wiecej osob zainstaluje aplikacje i będzie jeździć tańszą alternatywą. Załóżcie konta i tez jeździcie, nikt Wam nie broni. A chyba sporo taksówek jeździ na uber. Siedzicie w tych autach, czasu masa bo ilośc kursów spadła i narzekacie. Zróbcie aplikacje , która śledzi trase i wylicza cenę z góry to klient chetnie korzystać będzie a nie wsiada i na koniec jest zaskoczony wysokością tej SUPER usługi. I to darcie o licencje , o kasy fiskalne o wysokie ubezpieczenie auta... juz te ubezpieczenia sa zrównane wiec nie macie tu argumentu. Licencje i kasę jak na Was patrzę to moze zdobyć każdy bez problemu i nawet taki Dimitri który Was tak boli.

31.01.2019, 17:47

Zawsze wiedziałem ze polak to żebrak,dasz mu gówno w ładnym opakowaniu to zeżre z uśmiechem
Idioci wiecie kto jest w autach ubera sama patola ze wschodu i recydywa z polski
Ale co tam zawsze 5 zł w kieszeni
Tylko po wypadku z uberem nie piszcie na fb jacy to biedni jesteście

31.01.2019, 12:26

My Taxi, za mało zleceń to oczywiste że nie zarobisz .Może jak się za jakiś czas rozwiną będzie okej.

31.01.2019, 10:38

Bardzo dobra rozwiązanie proponuje firma Uber. Jeżeli takie rowery wprowadzi firma Uber to na pewno skorzystam z ich usług. Lepiej przejechać się taniej takim rowerem niż taksówką.

30.01.2019, 09:09

Ja tez jezdziłem w uber i teraz jezdze na taxi. W uber jezdziłem na swojej działalności tak ja teraz na taxi. Wszystko legalnie i zarabiałem po odliczeniu prowizji wiecej niż teraz zarabiam na taxi a dokładnie w mytaxi. Uber swojego czasu chciał sie dogadac z taxi i dac stawke za km 1.80 zł a za 1 km 7 zł ale nikt sie nie zgodził. Lepiej stać i narzekać niż jeździc i zarabiać nie? Gdyby wszystkie korpo wzieły ubera jako dodatkowe zlecenia to Ukraińców by nie było tylko sami kierowcy z licencjami. Kazdy by zarobił przy tym. Ale lepiej strajkować i narzekać a uber i tak bedzie jezdził i tak. Tak samo kiedys było w Krakowie z icar taxi tez były na tą firme nagonki itp itd i co? Chłopaki zrobiły licencje jeżdżą legalnie ceny mają te same i cały czas jezdza i dobrze zarabiaja i tak samo bedzie z uberem. Zrobią licencje zarejestruja działalnosc pójdą na karte podatkową i podatków nie bedą płacic zadnych okleją samochody założą koguty na dach i bedą jeździć po takich samych stawkach jak teraz. Z tą róznica ze beda mogli korzystac z bus pasów i wjezdzac wszedzie tam gdzie teraz nie mogą. I okaze sie ze bedziemy wszyscy w wiekszej d**** niz jestesmy teraz. Panie kolego. Pozdrawiam

30.01.2019, 02:46

Chodzi o pieniądze dla taksówkarzy. Oni sami okradają naród gdy jada bez licznika A uber chociaz wystawia fakturę dla przedsiębiorcy żeby zapłacił podatKI nie podaTEK jak w przypadku taxi licencja jest gowno warta jedyne co to badania psychotechniczne. Pierdolone placzki są na karcie podatkowej i płaczą że uber nie płaci podatków KONKURENCJA i tyle każdy kombinuje A jak ja mogę z marszu iść do pracy gdzie nie muszę pracować tylko mogę się opierdalac jak cierp i nie muszę mieć tego na papierze i na dachu taxi to tym lepiej nie muszę szpecic auta bo te taksówki często spoko fury ale całość musi zjebac kogut taxi i wtedy wiesz że masz do czynienia ze starym smierdzacym Januszem ktorego żona wywalila do roboty bo pół życia siedział jak Ferdek kiepski na fotelu z piwem

30.01.2019, 00:31

Widzisz robią Ci z mózgu sieczke - żadnemu taksówkarzowi nie przeszkadza MPK ani samochody na minuty, ani auta prywatne, ani rowery miejskie. Nam przeszkadza konkurencja która wozi klientów bez wymaganych dokumentów i sprzętu zalegalizowanrgo w urzędzie miar i wag. Chodzi nam o przekręt przewozowy, o te uber spółdzielnie które za 40 zł tygodniowo kierowcę zatrudnia na 1/16 etatu, kasę przepiorą i szoszon sobie jeździ.
A dziennik Łódzki powinien lepiej sklecac zdania - widzicie że ludzie są coraz głupsi i nie potrafią czytać.

30.01.2019, 00:24

Na podstawie czego placiles w taxi? Jeśli wedle wskazań taksometru, to paragon wychodzi zawsze.
Pracujesz dla firmy związanej z U, twoja licencja jest prawdopodobnie dobra do skorzystania po kupię - masz inną licencje niż taxi.

30.01.2019, 00:02

Czy Ty potrafisz czytać ze zrozumieniem? Nikt nie będzie protestował przeciwko Uberowi który wynajmuje rowery, może jak dla mnie zrobić nawet Uber Dziwkę ( wynajem pań poprzez aplikację) - jeśli wszystko będzie zrobione legalnie, uber nikomu nie wadzi. Tutaj chodzi o ich działalność, która skupia nielegalnych przewoźników - usługa sama w sobie nie jest innowacyjna, każda porządna korporacja taxi posiada aplikację, do której możesz podpiąć kartę tak jak w uber - w tedy ustalana jest trasa za pośrednictwem Google maps i jedziesz - za podobne pieniądze co uberem i zawsze wiesz ze stawkę za km masz twardą, a nie jak w U dynamiczną.
PS. Żeby prowadzić zarobków przewóz osób należy posiadać licencje - licencja kosztuje 200 zł na 15 lat - głównym problemem uber kierowców nie jest licencja, głównym problemem jest brak chęci transparentnego działania, zgodnego z przepisami.

29.01.2019, 23:54

Na jakiej wsi mieszkasz? W Łodzi jeździ pełno nowych taksówek, powiem więcej - w Łodzi jeździ pełno taksówek nowych, z dość dobrego segmentu D ( Skoda Superb, Ford Mondeo etc + kilka nowszych i nowych mercedesow E, bmw 5 widziałem nawet infiniti q50). A uber? Ich flotowe fabie i Hyundaie i20 - segment B + np perełka Omega B i kilka innych starych trupów. Poza tym jeździ sporo Ukrainy. Zwrócę również uwagę na ceny, które w U nie są zbyt niskie, oraz innowacyjnie mogą podskoczyć x2.

29.01.2019, 23:50

Jakim trzeba być burakiem żeby jeździć dla ubera mylić obrót z przychodem CIEMNOGRÓD !!!!!!!!!!!!!

29.01.2019, 23:44

Znieść łegzaminy na prawko ťani bedzie a i tak łumńiemy jeźdzíć lepi łod hindusa w UB-r po co zbędny papier cebulactwo po polskiemu OK

29.01.2019, 23:38

Guwnozyady i tak bedą jeździć z łuberem pozdro klient ,

29.01.2019, 16:47

!

29.01.2019, 16:31

Też tak uważam klient powinien mieć wybór to rzeczywiście on weryfikuje. Ale konkurencja powinna być na równych prawach. Nie powinno popierać się nielegalnej konkurencji To tak jakbyś powiedział kupuje papierosy od przemytnika bo są tańsze a przecież to to samo albo kupuję alkohol u przemytnika bo przecież ma taniej nie płaci akcyzy to on jest cool rozwija się i daje lepsze ceny to tak naprawdę bardzo dobrze dla klientów itd itp

29.01.2019, 16:01

Poza tym nie zawsze Uber jest taki tani często jest droższy niż taksówka zwłaszcza w godzinach szczytu kiedy kierowcy Ubera specjalnie wylogowuję się systemu aby podbić cenę wtedy ten ich kochany klient płaci dużo więcej ponieważ aplikacja automatycznie podnosi cenę. Uber na dzień dobry ściągać i 10 zł Nawet jeżeli kierowca Przyjedzie i odrazu odjedzie mając już parę złotych na koncie ci którzy korzystają z Ubera na pewno wiedzą o co chodzi bo zostali nie raz tak wydymani pomyślcie sobie w skali kraju jakie to są pieniądze, Dlaczego Uber nie zwraca wam tych 10 zł? Mają was w pompie i Nabijają sobie ilością takich kursów dodatkową kasę a wy płacicie za to że kierowca was olał i nie zabrał. Kolejną rzeczą jest to że się słyszy coraz więcej o wypadkach z udziałem kierowców Ubera w dodatku pijanych nikt ich nie kontroluje ponieważ nie są oznakowanie taksówkarze łatwo sprawdzić i takie kontrole są policja kontroluje trzeźwość podchodzi na postojach i sprawdzę dokumenty Uber niestety nie jest tak łatwo namierzany ponieważ nie jest oznakowany w związku z tym weryfikacja kierowców jest prawie żadna nierzadko nie znają języka polskiego i trudno się z nimi dogadać Możesz jedynie liczyć na aplikacje żeby znaczy prawidłowy cele jeżeli jest objazd nie umieją go zastosować jadą jak po sznurku to co im wskazuje nawigacja nawet jeżeli jedziesz dalej to jedziesz. Następna sprawa to taka że Uber często nie zawsze zatrzymuje się dokładnie w miejscu w którym zamawiasz im po prostu nie chcę się przejechać tych 100 czy 200 m po klienta mają go gdzieś To klient smaruje do nich w poszukiwaniu samochodu No tak przecież ma taniej to niech szuka. Kolejną rzeczą musisz zarejestrować się najpierw na koncie aby skorzystać Tak więc wszystkie twoje dane będą skrzętnie łącznie z numerem karty kredytowej zapisane i wykorzystywane. Kierowcę Ubera w większości nie jeżdżą swoimi samochodami właścicielami są ludzie którzy zarabiają na wynajęciu tych aut a potem po ich maksymalnym wykorzystaniu odsprzedaży po cenie rynkowej z zyskiem ponieważ w dowodzie rejestracyjnym nie jest oznaczone tak jak w przypadku taksówki że samochód był wykorzystywany do takiej działalności ktoś kupuje szrot który ma nierzadko 4 lata ,ale ze skręconym licznikiem to kolejny zarobek który daje zysk ludziom którzy wstawiają auta do Ubera w tym całym procederze oczywiście najbardziej uczciwy jest Uber który tylko łączy klienta z kierowcą i zarabia czyste pieniążki na prawnie skonstruowanej usłudze lepem na muchy (w postaci klientów) jest trochę tańsza cena, za kurs No i interes się kręci. Ps Przepraszam za błędy w pisowni nie zawsze telefon dobrze przetłumaczy tekst

29.01.2019, 15:57

Poza tym nie zawsze Uber jest taki tani często jest droższy niż taksówka zwłaszcza w godzinach szczytu kiedy kierowcy Ubera specjalnie wylogowuję się systemu aby podbić cenę wtedy ten ich kochany klient płaci dużo więcej ponieważ aplikacja automatycznie podnosi cenę. Uber na dzień dobry ściągać i 10 zł Nawet jeżeli kierowca Przyjedzie i odrazu odjedzie mając już parę złotych na koncie ci którzy korzystają z Ubera na pewno wiedzą o co chodzi bo zostali nie raz tak wydymani pomyślcie sobie w skali kraju jakie to są pieniądze, Dlaczego Uber nie zwraca wam tych 10 zł? Mają was w pompie i Nabijają sobie ilością takich kursów dodatkową kasę a wy płacicie za to że kierowca was olał i nie zabrał. Kolejną rzeczą jest to że się słyszy coraz więcej o wypadkach z udziałem kierowców Ubera w dodatku pijanych nikt ich nie kontroluje ponieważ nie są oznakowanie taksówkarze łatwo sprawdzić i takie kontrole są policja kontroluje trzeźwość podchodzi na postojach i sprawdzę dokumenty Uber niestety nie jest tak łatwo namierzany ponieważ nie jest oznakowany w związku z tym weryfikacja kierowców jest prawie żadna nierzadko nie znają języka polskiego i trudno się z nimi dogadać Możesz jedynie liczyć na aplikacje żeby znaczy prawidłowy cele jeżeli jest objazd nie umieją go zastosować jadą jak po sznurku to co im wskazuje nawigacja nawet jeżeli jedziesz dalej to jedziesz. Następna sprawa to taka że Uber często nie zawsze zatrzymuje się dokładnie w miejscu w którym zamawiasz im po prostu nie chcę się przejechać tych 100 czy 200 m po klienta mają go gdzieś To klient smaruje do nich w poszukiwaniu samochodu No tak przecież ma taniej to niech szuka. Kolejną rzeczą musisz zarejestrować się najpierw na koncie aby skorzystać Tak więc wszystkie twoje dane będą skrzętnie łącznie z numerem karty kredytowej zapisane i wykorzystywane. Kierowcę Ubera w większości nie jeżdżą swoimi samochodami właścicielami są ludzie którzy zarabiają na wynajęciu tych aut a potem po ich maksymalnym wykorzystaniu odsprzedaży po cenie rynkowej z zyskiem ponieważ w dowodzie rejestracyjnym nie jest oznaczone tak jak w przypadku taksówki że samochód był wykorzystywany do takiej działalności ktoś kupuje szrot który ma nierzadko 4 lata ,ale ze skręconym licznikiem to kolejny zarobek który daje zysk ludziom którzy wstawiają auta do Ubera w tym całym procederze oczywiście najbardziej uczciwy jest Uber który tylko łączy klienta z kierowcą i zarabia czyste pieniążki na prawnie skonstruowanej usłudze lepem na muchy (w postaci klientów) jest trochę tańsza cena, za kurs No i interes się kręci.

29.01.2019, 15:39

Panie Przemku ,nie przeszkadza hulajnoga czy rower elektryczny ,ale kierowcy samochodów Ubera którzy niestety nie mają takich samych kosztów i w tym cały problem. Proszę się zagłębić w temat i wtedy dopiero się wypowiadać licencja taksówkarza to nie są koszty. Co do elektrycznych aut owszem chętnie bym kupił ale kursy byłyby niestety jeszcze droższe ponieważ zakup auta elektrycznego związany jest z dużo większym wydatkiem niż takich starych samochodów którymi jeździmy nikt nie robi tego dla przyjemności i dla własnego widzimisię nie kupię nowego auta żeby jeździć starym to wynika Po prostu z prostej kalkulacji. I proszę mi nie mówić że na elektrycznym będę mieć mniejsze koszty bo nie wydają na paliwo. Jeżeli ktoś jest mądrzejszy i myśli że takie miody są na taksówce to niech pracuje jako taksówkarz sobie zarabia i nie zazdrości co do nowych samochodów pojedynczego taksówkarza nie stać na zakup auta z za 80 lub 100000 ponieważ mu się to nie zwróci duże firmy takie jak Uber i inne korporacje stać żeby wyłożyć na takie auta ponieważ mają inny dużo większy kapitał. Te Samochody jeżdżą na okrągło jeżdżą nimi różni kierowcy robią dużo więcej kilometrów i po dwóch latach to jest szrot. Taksówkarze posiadają samochody własne i nie jeżdżą 24 godziny na dobę. To tak samo jakby mały sklep warzywniczy konkurował z hipermarketem. Też uważam że protesty taksówkarzy taki sposób wynoszą więcej złego niż dobrego i tylko drażnią klientów należałoby to rozwiązać w inny sposób. Większość tutaj przeciwnych wypowiedzi wynika z głupoty i nie zrozumienia faktycznie o co chodzi i sprowadza się tylko Uber tanio dobrze taxi drogo źle. Prostackie myślenie i durne wypowiedzi. Jestem taksówkarzem i nie zaczekam wcale na zarobki chociaż pracuję często po 12 godzin dziennie lubię swoją pracę i nie jest to praca lekka jak co niektórym się wydaje że wozi w dupę i kasujesz pieniądze. Mam doświadczenie w 16 innych zawodach na różnych stanowiskach i uwierz mi to nie jest lekka praca Natomiast jeżeli ktoś lubi to co robi to to wygląda inaczej. Mam bardzo wielu stałych klientów którzy chcą ze mną jeździć i śmieją się z tych co jeżdżą uberem aby oszczędzić parę groszy. Nie będę wspominał o wielu minusach Ubera kto jeździ ten wie o konkurencji nie wypowiadam się źle ponieważ nie ma sensu a i tak do niektórych to nie dotrze. Uber nie weryfikuje swoich kierowców, tak jak się chwalą ,nie sprawdzają kto jeździ przeważnie spotkasz tam Ukraińca albo chłopaka który jedynie chce dorobić a nie otrzymuje się z tej pracy i swojej rodziny albo pracuję na etacie, a dodatkowo jeździ w uberze. Ta usługa nigdy nie będzie w ten sposób fachową zrobiona owszem Świetna jest aplikacja i to tyle. Kierowcy niestety beznadziejni I to nie są moje opinie a ludzi korzystających z Ubera.