Ucho od śledzia

  Ucho od śledzia

  Witaszczyk na dziś

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Dziś na początek wieści z Chin. Brytyjska firma farmaceutyczna GlaxoSmithKline korumpowała tamtejszych lekarzy i urzędników, by zwiększyć sprzedaż i ceny swych leków. W zamian fundowała np. wycieczki lub zwyczajnie dawała w łapę. Na razie chińska policja doliczyła się, że w ten sposób Brytyjczycy przekazali chińskim urzędnikom państwowym, stowarzyszeniom medycznym, szpitalom i lekarzom 5 miliardów dolarów. Nawet niedużo, jak na taki ludny kraj.
  Jerzy Witaszczyk

  Jerzy Witaszczyk ©Dziennik Łódzki/archiwum/Grzegorz Gałasiński

  Jak to jest i jak było w Polsce? Zdaje się, że naszej policji, służbom specjalnym, a nawet samej pani minister od zwalczania korupcji Julii Piterze, mimo czterech lat wytężonej pracy, jakoś nie udało się wykryć afer podobnych do chińskiej. Wyszedł tylko ten dorsz PiS-owskiego ministra za 8 zł z groszami. Mnie natomiast jak przez mgłę przypomina mi się fundacja Zamek Chudów i jej założyciel Andrzej Sośnierz. Kiedy słynny skądinąd Sośnierz zakładał fundację, był dyrektorem śląskiej Kasy Chorych. Dziwnym trafem fundację sponsorowały głównie firmy farmaceutyczne. W Polsce jakoś to przeszło bez echa, prokurator sprawę umorzył, ale w USA firmę farmaceutyczną Schering-Plough, sponsora fundacji Sośnierza, sąd skazał na pół miliona dolarów grzywny za "nakłanianie dyrektora do zakupu leków produkowanych przez Schering-Plough". Widać w USA jest inne prawo niż w Polsce. Kto był tym nakłanianym dyrektorem?

  W Polsce Andrzej Sośnierz w nagrodę kolejno został posłem dwóch najważniejszych partii PO i PiS, jak również prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia.
  Jerzy Witaszczyk

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Skąd się biorą pieniądze.

  baba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 10

  Były kiedyś takie pastylki na kaszel do ssania: tymianek z podbiałem, bardzo zresztą smaczne, produkcji Herbapolu. Opakowanie kosztowało bodajże 2,80 zł. W zeszłym miesiącu chciałam kupić te...rozwiń całość

  Były kiedyś takie pastylki na kaszel do ssania: tymianek z podbiałem, bardzo zresztą smaczne, produkcji Herbapolu. Opakowanie kosztowało bodajże 2,80 zł. W zeszłym miesiącu chciałam kupić te pastylki ale okazało się, że identyczne jak herbapolowskie opakowanie kosztuje już 16 złotych, a produkuje je GlaxoSmithCline na licencji Herbapolu.
  Teraz wszystko jasne.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Też tego doświadczyłem!

  an.na (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

  Racja, znikaja tanie lekarstwa, bo na ich miejsce apteki wprowadzają droższe, zagraniczne, bo to sie opłaca, nawet jeśli nie dostaną w łapę od zagranicznej firmy farmaceutycznej, to i tak od...rozwiń całość

  Racja, znikaja tanie lekarstwa, bo na ich miejsce apteki wprowadzają droższe, zagraniczne, bo to sie opłaca, nawet jeśli nie dostaną w łapę od zagranicznej firmy farmaceutycznej, to i tak od droższego towaru jest większa marża.zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  I tak to się kręci.

  ksantypa_222

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 11

  „W Polsce Andrzej Sośnierz w nagrodę kolejno został posłem dwóch najważniejszych partii PO i PiS, jak również prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia.”

  Najważniejszą rzeczą jest właściwe...rozwiń całość

  „W Polsce Andrzej Sośnierz w nagrodę kolejno został posłem dwóch najważniejszych partii PO i PiS, jak również prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia.”

  Najważniejszą rzeczą jest właściwe wyczucie czasoprzestrzeni, koniunktury politycznej oraz wiatru, by wiał zawsze w plecy a nie w twarz. Koledzy partyjni krzywdy nie zrobią. Przy kolejnym obrocie ekipa o innej orientacji politycznej również krzywdy nie uczyni. Wszak oni po pewnym czasie rządzenia znajdą się w tej samej sytuacji. Działa instynkt samozachowawczy.
  A nam wszystkim – bieda!

  Właśnie przeczytałam, że osoba, która coś znajdzie i otrzyma 10% znaleźne zobligowana jest do wpłacenia podatku Fiskusowi z tytułu osiągniętego dochodu. Wymyślił to Wiceminister Finansów (jeden z 91 wiceministrów!!!)
  Jestem szczęściarą, że nic nie znalazłam!

  http://www.tekstowo.pl/piosenka,skampararas,umrzec_dla_pieniedzy.html

  I jeszcze:

  Filarami ludzkiego społeczeństwa są: chciwość, strach i przekupność.
  Autor: Paul Remarque

  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo