Aktualizacja:
Uchwała zacznie obowiązywać 1 maja 2018 r. Od tego dnia w województwie łódzkim nie będzie można spalać najgorszych paliw, czyli miału węglowego z wyjątkiem wysokoenergetycznego, wilgotnego drewna, węgla brunatnego, odpadów węglowych i mieszanek.
Zobacz też:Smog w Łodzi i regionie. Samorządy walczą o czyste powietrze
Uchwała precyzuje dopuszczalną zawartość zakazanych substancji. Węgiel kamienny o ziarnach poniżej 3 mm będzie mógł stanowić jedynie 15 proc. masy paliwa, z wyjątkiem paliw o wartości opałowej 24 MJ/kg i większej oraz o zawartości popiołu poniżej 12 proc. Zakazane będą muły węglowe, flotokoncentraty oraz ich mieszanki, a także paliwa zawierające biomasę stałą o wilgotności powyżej 20 proc.
Od 1 maja 2018 r. wszystkie montowane kotły muszą spełniać unijne normy efektywności i emisji. Kotły klasy piątej zainstalowane przed 1 maja 2018 r. mogą działać do czasu tzw. śmierci technicznej. Kotły pozaklasowe tzw. kopciuchy trzeba wymienić do 1 stycznia 2023 r. Kotły klasy czwartej i piątej mogą działać do 1 stycznia 2027 r.
Kominki i piece można instalować bez ograniczeń do 1 stycznia 2022 r. Potem będą już musiały spełniać unijne normy. Obecne kominki i piece starego typu trzeba zdemontować do 1 stycznia 2025 r. lub wyposażyć w filtry.
W budynkach z centralnym ogrzewaniem okresy przejściowe są krótsze: do 1 stycznia 2020 r. dla kotłów i do początku 2022 r dla pieców i kominków.
Uchwała nie precyzuje kar za nieprzestrzeganie przepisów. Mają to zapewnić na swoim terenie samorządy.
Podczas głosowania przyjęto poprawkę PSL skracającą o pięć lat okres przejściowy dla wymiany kominków i pieców. Jednak zdaniem działaczy ekologicznych uchwała nadal jest zbyt łagodna.
_________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________
Łódzki Alarm Smogowy złożył wczoraj w sejmiku podpisaną przez 1 tys. osób petycję domagającą się skrócenia okresów przejściowych, a także wprowadzenia zakazu montażu najgorszych pieców już od przyszłego roku.
Zgadza się z tym Urszula Niziołek Janiak, radna miejska z Łodzi. - Uchwała jest ostrożna - ocenia.
Radny wojewódzki Dariusz Szpakowski (PSL) podkreśla jednak, że okresy przejściowe są potrzebne. - Są po to, aby samorządy miały czas na zorganizowanie programów pomocowych i dofinansowania dla wymiany tych urządzeń - wyjaśnia.
ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem
DIAGNOZA STRESZCZENIE. DIAGNOZA ODC. 9 STRESZCZENIE. DIAGNOZA STRESZCZENIE ODCINKÓW
ZMIANA CZASU NA ZIMOWY 2017. ZMIANA CZASU Z LETNIEGO NA ZIMOWY. KIEDY ZMIANA CZASU
BELFER 2 STRESZCZENIE ODCINKÓW: BELFER 2 ODCINEK 1 STRESZCZENIE [BELFER 2 STRESZCZENIE ODCINKÓW]