Ucieczka z domu po słabym świadectwie

  Ucieczka z domu po słabym świadectwie

  Agnieszka Jasińska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  15-letnia Daria Heiman zaginęła 22 maja
  1/6
  przejdź do galerii

  15-letnia Daria Heiman zaginęła 22 maja ©Marcin Obara

  Do wakacji zostały już tylko niespełna trzy tygodnie. Z policyjnych statystyk wynika, że właśnie teraz najwięcej młodych ludzi ucieka z domów. Niektórzy nie czekają nawet na wakacje. Lato na gigancie spędzają nawet 10-letnie dzieci.
  - Młodzież, w obawie przed karą za kiepskie wyniki w nauce, podejmuje decyzję o ucieczce. Brawura i chęć popisania się przed kolegami to kolejny powód opuszczenia domu - wylicza podkom. Adam Kolasa z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. - Przebywanie na gigancie latem daje spore możliwości znalezienia noclegu i pożywienia. Młodzi ludzie żywią się - na przykład - warzywami i owocami z ogródków działkowych. Bywa, że wakacje na gigancie spędzają nawet 10-latki.

  W środę, 15 maja, do VIII Komisariatu Policji w Łodzi przyszła zrozpaczona matka nastolatki. Zgłosiła zaginięcie córki.

  - Jak ustalili policjanci, dziewczyna wyszła z domu 13 maja około godziny 13 i do momentu zgłoszenia nie nawiązała kontaktu z matką - opowiada podkom. Adam Kolasa z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

  Dzień później dziewczyna się odnalazła. Sama wróciła do domu. Policja zainteresowała sprawą wydział rodzinny i nieletnich łódzkiego sądu.

  26 kwietnia VIII komisariat w Łodzi został powiadomiony przez pracownika domu dziecka, że z placówki uciekła 17-letnia wychowanka.

  - Wszczęto poszukiwania dziewczyny, w jej przypadku już dwudzieste od 2006 roku - mówi podkom. Kolasa. - Została odnaleziona przez funkcjonariuszy i doprowadzona do domu dziecka. Jeszcze tego samego dnia ponownie uciekła. Tym razem została odnaleziona u znajomych w łódzkiej dzielnicy Górna.

  Poszukiwania 17-latki prowadzili funkcjonariusze z V komisariatu w Łodzi. Dziewczyna uciekła z domu na Bałutach.

  - Policjanci nawiązali kontakt z dziewczyną. Znaleźli ją w Aleksandrowie Łódzkim - opowiada podkom. Kolasa. - Dziewczyna w rozmowie z policjantami stwierdziła, iż często ucieka z domu rodzinnego, bo nie dogaduje się z ojcem.

  Podkom. Kolasa dodaje, że ucieczki z domów oraz zagrożenia, jakie czyhają na dziecko, czy nastolatka to częste tematy rozmów, jakie z uczniami szkół prowadzą policjanci.

  - Funkcjonariusze informują młodych ludzi, z jakimi konsekwencjami wiąże się naruszenie przez nich prawa - mówi podkom. Kolasa. - Przed sądem rodzinnym i nieletnich można stanąć za wagary, palenie papierosów, ucieczki z domu.

  Jednak młodzież ucieka z domu nie tylko z powodu kiepskiego świadectwa. Ze statystyk fundacji Itaka - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych wynika, że wielu młodych ludzi nie wraca do domów z wakacyjnych wyjazdów. Według psychologów z Itaki, są to ucieczki związane z silnym impulsem potrzeby przeżycia przygody i namową kolegów. Często wyjazdy wakacyjne są tak ciekawe i pełne wrażeń, że szkoda, aby się kończyły.

  ***

  W ten sposób dziecko pokazuje rodzicom, że chce zmiany

  Z Izabelą Jezierską--Świergiel z fundacji Itaka - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych rozmawia Agnieszka Jasińska

  Dlaczego dzieci uciekają z domów?


  Młodzi ludzie decydują się na ucieczkę z domu świadomie. Przyczyny są często złożone i wynikają z sytuacji rodzinnej. Często ucieczkę nastolatka poprzedza "ucieczka" rodzica lub opiekuna.

  To znaczy?

  Rodzice uciekają od szczerych rozmów, od trudnych sytuacji, a czasem od odpowiedzialności za dziecko i jego wychowanie. Uciekają w pracę, w podnoszenie statusu majątkowego rodziny, co łatwo wy-tłumaczyć jako troskę i dbanie o dom. Jednak brak kontaktu rodzica czy opiekuna z dzieckiem powoduje te same emocjonalne braki u dziecka zarówno w rodzinach dobrze, jak i słabo sytuowanych.
  Dzieci w każdym wieku potrzebują bliskości i szczerych rozmów z rodzicami. Czasem tematy takich rozmów z perspektywy dorosłego mogą wydać się błahe. Ale warto wiedzieć, że są to w danej chwili najważniejsze sprawy dla dziecka!

  Często zdarza się, że dziecko ucieka z domu, bo rodzice stawiają zbyt wysokie wymagania?

  Tak. Takie wymagania mają źródło niejednokrotnie we własnych, niespełnionych marzeniach dorosłego.
  Ucieczka z punktu widzenia dziecka zawsze niesie nadzieję na zmianę. Nastolatek nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń, jakie mogą go spotkać, ale wie, że chce aby coś się zmieniło.

  Jakie są konsekwencje?

  To m.in. handel ludźmi, prostytucja nastolatków, zarówno dziewcząt, jak i chłopców, wejście w grupy przestępcze, kradzieże, eksperymenty z narkotykami i alkoholem, choroby. No i jeszcze do kompletu głód i włóczęgostwo.

  Co zrobić, gdy dziecko uciekło z domu?

  Przede wszystkim należy zacząć działać natychmiast. Niezwłocznie obdzwonić znajomych dziecka i sprawdzić jego pokój, czy nie ma tam wiadomości dla rodziców albo jakiejś wskazówki, gdzie się dziecko mogło udać. Jeśli nie znajdziemy nic konkretnego, co realnie pomoże w odszukaniu nastolatka, należy zgłosić zaginięcie na policję.
  Rozm. Agnieszka Jasińska

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny