Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczczono pamięć pomordowanych na Brusie w latach II wojny światowej i w okresie komunistycznym

Anna Gronczewska
Wideo
od 16 lat
Przed pamiątkowy głazem znajdującym się przy zbiegu ul. Krańcowej i Syrokomli uczczono pamięć pomordowanych na Brusie w latach II wojny światowej i w okresie komunistycznym. Władze Łodzi, a także młodzież z łódzkich szkół, przedstawiciele różnych instytucji złożyły kwiaty.

W ten sposób uczczono ofiary akcji Intelligenzaktion. Niemcy podjęli decyzję o jej rozpoczęciu 14 października 1939 roku. Przeprowadzono ją na terenach włączonych do III Rzeszy, w tym Łodzi. W jej wyniku rozstrzelano około 50 tysięcy nauczycieli, księży, przedstawicieli ziemiaństwa, wolnych zawodów, działaczy społecznych, politycznych oraz emerytowanych wojskowych.

Egzekucje Niemcy wykonywali od września 1939 do kwietnia 1940 roku w różnych regionach Polski Kolejnych 50 tysięcy osób wywieźli do obozów koncentracyjnych. Odpowiednikiem tej akcji na terenie Generalnego Gubernatorstwa była „Akcja AB”, czyli Ausserordentliche Befriedungsaktion - Nadzwyczajna Akcja Pacyfikacyjna. W Łodzi Intelligenzaktion niemieccy okupanci przeprowadziloi między 9 a 11 listopada 1939 roku. Aresztowań dokonano na podstawie specjalnych list proskrypcyjnych. W Łodzi i okolicach aresztowano wtedy około 1500 osób. Rozstrzeliwań dokonywano między innymi na Brusie.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki