MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnie w Łodzi uruchamiają nowe kierunki. Zobacz jakie!

Maciej Kałach
Grzegorz Gałasiński
"Cyfrowe" studia na Uniwersytecie Łódzkim, Politechnika Łódzka z inżynierią kosmiczną, Uniwersytet Medyczny z politechniką. Duże łódzkie uczelnie planują utworzyć 10 nowych kierunków.

W planach Uniwersytetu Łódzkiego można się doszukać sześciu pomysłów na nowe kierunki, uruchamiane od roku akademickiego 2015/16. Dwa zaakceptował już senat UŁ.

Wydział Filologiczny uzyskał zgodę na rekrutowanie studentów pierwszego stopnia informacji w środowisku cyfrowym. Kto uzyska licencjat, ma zostać idealnym kandydatem do pracy m.in. w księgarniach internetowych.

Natomiast Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny zaproponuje kandydatom rynek finansowy na pierwszym i drugim stopniu.

Na zgodę senatu czeka Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej, który chce uruchomić nanotechnologię. Nauka będzie się odbywała w języku angielskim, a przyszli inżynierowie sami wytworzą nanomateriały.

Na pozwolenie senatu czeka też Wydział Filozoficzno-Historyczny, który zaprosi na studia drugiego stopnia na kierunku retoryka i argumentacja. Absolwent może pracować m.in. jako doradca polityczny.

Profesor Jarosław Płuciennik, prorektor UŁ ds. programów i jakości kształcenia, wymienia jeszcze dwie inne nowości: analizę danych oraz finanse i bankowość cyfrową. Według profesora Płuciennika, propozycje spotkają się "z wielkim zainteresowaniem maturzystów i innych kandydatów na studia, już pracujących często w świecie cyfrowym, a nieposiadających formalnych kwalifikacji".

W ofercie studiów pierwszego stopnia Politechniki Łódzkiej znajdzie się inżynieria kosmiczna.

- Celem kształcenia jest przygotowanie absolwentów do rozwiązywania problemów projektowania i funkcjonowania urządzeń w warunkach kosmosu i w innych warunkach ekstremalnych - informuje Małgorzata Trocha z promocji PŁ.

Inżynieria kosmiczna ma stać się kierunkiem, prowadzonym aż przez pięć wydziałów, ale formalnie będzie przypisana Wydziałowi Mechanicznemu.

Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności planuje rekrutację na kierunku technologia kosmetyków.

PŁ weźmie także udział w nowych projektach międzyuczelnianych. Wraz z Politechniką Warszawską oraz Wojskową Akademią Techniczną będzie zachęcać do studiowania ich wspólnego kierunku pierwszego stopnia - biogospodarki, zaś PŁ i Uniwersytet Medyczny w Łodzi poprowadzą wspólnie techniki dentystyczne drugiego stopnia. Szczegóły porozumienia PŁ i UM nie są jeszcze znane, zaś Uniwersytet Medyczny przypomina o swojej sprawdzonej ofercie, np. kierunku lekarskim w ramach limitu MON.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki