Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczennice z Sieradza prowadzą badania nad jęczmieniem jarym

Tadeusz Sobczak
Sto sadzonek otrzymanych z Uniwersytetu Łódzkiego licealistki  posadziły na działce  należącej do babci  jednej z uczennic. Doświadczalne poletno, doglądane co tydzień,  znajduje się w Dębołęce
Sto sadzonek otrzymanych z Uniwersytetu Łódzkiego licealistki posadziły na działce należącej do babci jednej z uczennic. Doświadczalne poletno, doglądane co tydzień, znajduje się w Dębołęce II Lo Sieradz
Poletko doświadczalne powstało niedaleko Sieradza. Na działce babci jednej z uczennic. Licealistki raz w tygodniu dokonują pomiarów. Dane trafią do specjalistów.

Trzy uczennice II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu najpierw uczestniczyły w warsztatach zorganizowanych na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Pracowały nad uzyskaniem nowych odmian rzepaku jarego naturalną metodą krzyżowania. Teraz  pracują  w terenie. Pod opieką mają poletko z sadzonkami jęczmienia jarego.  Sadzonki roślin trafiły do Sieradza wprost z WBiOŚ UŁ. Raz w tygodniu uczennice dokonują pomiaru samych roślin oraz warunków klimatycznych w jakich rosną.  Dane  zostaną przesłane do UŁ. Posłużą do opracowań naukowych.

W  warsztatach w Katedrze Genetyki Ogólnej, Biologii Molekularnej i Biotechnologii Roślin WBiOŚ UŁ  wzięły udział Klaudia Biernacka, Izabela Majchrzak i Anna Owczarek z klasy Ic. Licealistki  prowadziły  badania z zakresu hodowli roślin.

Współpraca II LO w Sieradzu z WBiOŚ UŁ jest częścią uniwersyteckiego projektu MAQBAT, rozpisanego na okres od 1 września 2015 do 30 czerwca 2018 r. MAQBAT jest w stu procentach finansowany z międzynarodowego programu Era-Net CAPS, ukierunkowanego na integrację badań europejskich w zakresie genomiki roślin. Koordynatorem projektu jest dr Violetta Macioszek z WBiOŚ, a opiekunem sieradzkiej grupy  Bogumiła Pawlak, nauczycielka biologii w II LO.

 

Sieradzkie licealistki znalazły się w gronie 15 uczniów 5 renomowanych liceów województwa łódzkiego, zaproszonych do współpracy przy realizacji projektu.

 

Sieradzkie licealistki znalazły się w gronie 15 uczniów 5 renomowanych liceów województwa łódzkiego, zaproszonych do współpracy przy realizacji projektu. Oprócz „Żeromskiego” w badaniach laboratoryjnych MAQBAT uczestniczyła młodzież II LO w Tomaszowie Mazowieckim, I LO w Pabianicach, I LO w Piotrkowie Trybunalskim i LO w Poddębicach.

- Uczennice najpierw poznawały część teoretyczną. Teraz  przyszedł czas na część praktyczną. W okolicach Sieradza założyliśmy ogródek doświadczalny.  Mierzymy temperaturę, wilgotność i ph gleby, a także nasłonecznienie.  Obserwujemy rozwój roślin  - mówi Bogumiła Pawlak.

Licealistki wysadziły sto sadzonek jęczmienia  jarego.

- Otrzymałyśmy  pięć gatunków jęczmienia jarego. Trzy odmiany są krajowe, dwie obce - tłumaczy Izabela Majchrzak. - Najpierw był plan, by założyć ogródek doświadczalny przy szkole. Ale przedyskutowaliśmy sytuację i wyszło, że jakość gleby na trawniku nie byłaby zbyt dobra. Poza tym istniała obawa, że ktoś postronny mógłby zniszczyć naszą uprawę.  O sprawie opowiedziałam babci, która mieszka w Dębołęce. Zaproponowała, żebyśmy  posadziły sadzonki na  jej działce. Wcześniej były tam inne uprawy. Wydzieliłyśmy  nasze poletko i  posadziłyśmy otrzymane sadzonki.

- Kiedy jedziemy na miejsce, mierzymy parametry gleby i nasłonecznienie. Wszystkie wartości zapisujemy w formularzu. Dodatkowo, przy pomocy  linijki, mierzymy wysokość każdej rośliny. Mają one przypisane numery. Opisujemy także fazę wzrostu i rozwój całej sadzonki. Ponadto notujemy występowanie szkodników, czy patogentów na roślinach.

- Te badania, nasze i innych  grup, mają na celu wytypować  naturalną krzyżówkę jęczmienia jarego do zastosowania w polskich warunkach - podkreśla  Anna Owczarek. - Wszystkie dane z obserwacji wyślemy do  specjalistów, którzy dokonają ich analizy.

 

Źródło: Dziennik Łódzki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki