Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Buczku, Łasku i Zelowa połączą się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną ISS

Grzegorz Maliszewski
Licealiści z Zelowa, którzy będą mieli okazję porozmawiać z astronautami z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS, brali udział w konkursach, a także przygotowali w szkole wystawę o stacji
Licealiści z Zelowa, którzy będą mieli okazję porozmawiać z astronautami z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS, brali udział w konkursach, a także przygotowali w szkole wystawę o stacji Grzegorz Maliszewski
Gimnazjaliści i licealiści już dziś porozmawiają z astronautami z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Połączenie z kosmosem odbędzie się dziś w Publicznym Gimnazjum w Buczku (pow. łaski). Na dachu szkoły stanęły anteny i nadajniki. O co astronautów zapytają uczniowie z Buczku, Łasku i Zelowa?

Dokładnie o godz. 12.52 naszego czasu Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS, krążąc po orbicie okołoziemskiej, znajdzie się nad Polską. Uczniowie będą mieli kilkanaście minut na połączenie się z astronautami i zadanie im kilkunastu pytań o wrażenia z ich pobytu w kosmosie. Na pytania odpowie któryś z dwóch amerykańskich astronautów: Ricky Arnold lub Scot Tingle.

Pytania będzie mogło zadawać 15 wybranków z trzech szkół: Publicznego Gimnazjum w Buczku (pow. łaski), Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zelowie (pow. bełchatowski) oraz Liceum Ogólnokształcącego w Łasku. Te trzy placówki biorą udział w programie ARISS, który umożliwia radioamatorom z całego świata nawiązanie kontaktu z Międzynarodową Stacją Kosmiczną ISS. Uczniom akcję pomogli przygotować pasjonaci krótkofalarstwa z sekcji łączności Towarzystwa Sportu i Rekreacji „Jupiter” działającej przy Elektrowni Bełchatów.

Krzysztof Pokorski, który jest koordynatorem projektu, przyznaje, że do pomysłu nie musiał zbyt długo namawiać ani nauczycieli, ani uczniów. Sam od wielu lat jest pasjonatem krótkofalówek i łączności. Wraz z nauczycielami przygotował projekt łączenia się ze stacją, który został zakwalifikowany. Kolejne długie miesiące trwały przygotowania. Na dachu szkoły w Buczku stanęły nadajniki i anteny satelitarne. Wraz z kolegami Krzysztof Pokorski przygotował też potrzebny sprzęt do łączności. Uczniowie organizowali konkursy i wystawy poświęcone Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

- Dziś jest wszystko dopięte na ostatni guzik. Będziemy mieć połączenie bezpośrednie za pomocą anten i nadajników umieszczonych na dachu szkoły - mówi Krzysztof Pokorski. - Trzeba tylko trzymać kciuki, aby nie było burz, bo mogą one pokrzyżować nam plany. Tego się najbardziej obawiamy - dodaje.

Pytania, które będą zadawać uczniowie astronautom, zostały wyłonione w specjalnie zorganizowanym konkursie. Przewidzianych jest 15 pytań i trzeba przyznać, że niektóre z nich są bardzo ciekawe. Uczniowie zapytają m.in. o to, jak zoperować wyrostek robaczkowy na stacji kosmicznej i czy trudno jest się przyzwyczaić do stanu nieważkości. Jeden z licealistów zapyta, jak członkowie załogi ISS spawają metal podczas naprawiania szkód na stacji. Inny uczeń zapyta, czy przebywanie w kosmosie przyczynia się do szybszego starzenia się komórek.

- Uczniowie zadający pytania będą w oddzielnym pomieszczeniu. Pozostałe dzieci, nauczyciele, rodzice i goście będą zgromadzeni w sali gimnastycznej, gdzie na wielkim ekranie przeprowadzimy na żywo transmisję z połączenia - wyjaśnia Krzysztof Pokorski. - Stacja ISS podczas łączności z nami będzie leciała bardzo nisko, dlatego będziemy mieć ok. 10 minut na połączenie. Tak więc wszyscy będziemy musieli się bardzo spieszyć i zadawać sprawnie pytania, bo za chwilę ISS będzie za horyzontem i połączenie się zakończy - dodaje.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS krąży na orbicie okołoziemskiej na wysokości ok. 400 km z prędkością nie większą niż 28 tys. km/godz. Okrąża Ziemię w czasie ok. 90 minut. Jej masa to ok. 450 ton, co odpowiada wadze jedenastu tirów załadowanych do pełna. Powierzchnia ISS jest trochę większa od pełnowymiarowego boiska piłkarskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki