Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ukraińscy żołnierze otrzymali pomoc od warszawskiego Szpitala Dzieciątka Jezus

OPRAC.:
Maciej Białobrzeski
Maciej Białobrzeski
PAP
PAP
Żołnierze opatrują jednego z rannych kolegów
Żołnierze opatrują jednego z rannych kolegów FB 30 Zmechanizowanej Brygady UA
Pięciu rannych ukraińskich żołnierzy przybyło w poniedziałek 18 lipca do Szpitala Dzieciątka Jezus UCK w Warszawie. Już następnego dnia przeprowadziliśmy pierwszy zabieg – powiedział w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej dr hab. n. med. Paweł Łęgosz, ortopeda i traumatolog narządu ruchu.

Doktor Paweł Łęgosz poinformował, że Wydział Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego wydał pismo do wszystkich szpitali w regionie, w celu przyjęcia rannych żołnierzy z Ukrainy.

- Szpital Dzieciątka Jezus Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM, za moim pośrednictwem, od razu zaoferował przyjęcie pięciu pacjentów. Skierowano do nas trzech pacjentów do leczenia ortopedycznego i dwóch do leczenia w Klinice Chirurgii Szczękowej. Transport tych żołnierzy przybył do Warszawy w poniedziałek, 18 lipca, wieczorem. To była bardzo sprawnie zorganizowana i przeprowadzona przez MUW akcja: myśmy odpowiedzieli na apel rano w poniedziałek, a już po dwóch godzinach otrzymałem tabele z dokładnymi danymi: imieniem, nazwiskiem, datą urodzenia, szczegółowym opisem dotychczasowego leczenia, zakresem obrażeń, czy ten pacjent jest leżący czy siedzący, wszystko w dwóch językach, angielskim i polskim – mówił dr Łęgosz.

Pacjenci z ukraińskiego frontu dotarli wojskowymi karetkami do szpitala w poniedziałek. Później żołnierze zostali rozlokowani po odpowiednich dla ich ran klinikach. Pierwszy zabieg odbył się już we wtorek.

- Mężczyzna miał skomplikowane złamania stopy, stawu skokowego i całego podudzia. Został mu założony tzw. aparat Ilizarowa do leczenia zewnętrznego złamań, taka metoda pozwoli m.in. na obciążanie stopy, dzięki czemu pacjent nie będzie musiał leżeć. Kolejni pacjenci są planowani do kolejnych działań. Także w obrębie chirurgii szczękowej została już zoperowana jedna osoba, kobieta, miała znaczny ubytek w obrębie żuchwy. Teraz trafi na „doleczanie” do kliniki ortopedii, gdyż ma jeszcze złamanie w obrębie podudzia - mówił dr Łęgosz.

Wśród rannych są żołnierze, ale także jeden cywil

Doktor przekazał również, że obecnie szpital przygotowuje się do skomplikowanej decyzji, ponieważ przebywa tam pacjentka z „wieloobrębowym" złamaniem, spowodowana działaniami wojennymi w okolicach "w okolicach przedramienia, łokcia i kości ramiennej".

- Została zaopatrzona bardzo dobrze w szpitalu na Ukrainie. Założono jej stabilizator zewnętrzny, teraz badamy, czy jest już jakiś ślad zrostu, czy możliwa jest konwersja do aparatu Ilizarowa, żeby uruchomić jej łokieć. Precyzyjne planowanie jest gwarancją skuteczności leczenia. Ona jest jedynym cywilem wśród pacjentów z tego transportu, odniosła obrażenia na skutek ostrzału przez Rosjan domu, w którym mieszkała - dodał lekarz.

Kilkutygodniowe rany, które trzeba zaleczyć

Według lekarza, pacjenci, nie zostali ranni kilka dni temu. Są to urazy sprzed kilku tygodni. Widać to po początkach gojenia.

- Np. jeden z nich ma zastarzały uraz w obrębie ścięgien kończyny górnej, co oznacza dysfunkcję w obrębie palców rąk. Tu w grę wchodzi zabieg odroczony rekonstrukcyjny, więc czas nas nie pogania, te osoby zostaną zaopatrzone w sposób planowy, kiedy zostaną zabezpieczone bardziej pilne potrzeby pacjentów kliniki. Rehabilitacja tych pacjentów także będzie rozłożona w czasie, długotrwała, mam nadzieję, że przyniesie pozytywne rezultaty - przekazał.

Pacjenci czują się bezpiecznie!

Dr Łęgosz przekazał również, żę pacjenci są w dobrej kondycji psychicznej.

- Widać, że przeżyli oni szok związany z działaniami wojennymi, ale, jak mi się wydaje i czym jestem podbudowany, przyjazd do Polski, zmiana otoczenia, fakt, że nic im już nie wybucha nad głową, wpłynęły na nich pozytywnie, czują się pewniej, są zaopiekowani, mają przed sobą perspektywę spokojnego leczenia – zaznaczył.

Polska będzie leczyła rannych Ukraińców

- Potwierdzam, że trzydziestu dwóch rannych z Ukrainy trafiło [w poniedziałek – red.] do polskich szpitali. Zostali rozlokowani w kilku placówkach, nie tylko w Warszawie, a nawet przede wszystkim nie w Warszawie. Proces ten koordynuje Ministerstwo Zdrowia - przekazał we wtorek Błażej Poboży.

Źródło: PAP

rs

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ukraińscy żołnierze otrzymali pomoc od warszawskiego Szpitala Dzieciątka Jezus - Portal i.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki