Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ule na BULe! Pasieka na dachu Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego. Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ z domkiem do słuchania bzyku pszczół

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Uczelnia będzie otrzymywać część pożytku z miodobrania. Miejski miód, ze względu na bardzo różnorodne rośliny, ma wyjątkowy smak i kolor.
Uczelnia będzie otrzymywać część pożytku z miodobrania. Miejski miód, ze względu na bardzo różnorodne rośliny, ma wyjątkowy smak i kolor. materiały UŁ
Na dachu Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego (BUŁ) stanie pasieka składająca się z pięciu uli. Także pięć uli zyska wiosną Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ oraz, dodatkowo, domek do apiterapii, czyli do słuchania bzykania pszczół.

W środę (24 lutego) Uniwersytet Łódzki pochwalił się nowym projektem prowadzonym ze Stowarzyszeniem Pszczelarzy Ziemi Łódzkiej. UŁ i pszczelarzy łączy umowa podpisana w pierwszej połowie bieżącego miesiąca. Jej efektem będzie, składająca się z pięciu uli, pasieka – ustawiona na dachu popularnej BUŁy.

Do 400 tysięcy pszczół na dachu Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego

Pszczoły zajmą nowe domy wiosną.

Planowany termin instalacji uli to początek kwietnia. Montaż poprzedzi specjalne przygotowanie dachu BUŁy. Zasiedlenie uli planowane jest na przełom kwietnia i maja (gdy na dworze zrobi się dostatecznie ciepło), odtąd będą one pod ścisłą opieką profesjonalnych pszczelarzy. Latem, w jednym ulu, pszczela rodzina może rozrosnąć się nawet do 80 tysięcy owadów.

Pszczelarze przekonali pracowników BUŁ, iż pszczoły nie są agresywne – przynajmniej póki owadom nie przeszkadza się w ich pracy.

Uczelnia przypomina o licznych korzyściach płynących z hodowli pszczół na terenach miast. Przede wszystkim owady te zapylają miejskie rośliny, co umożliwia wydawanie nasion i owoców, które z kolei pozwalają na podtrzymywanie populacji pszczół. Zielone okolice BUŁy to idealne miejsce dla uli – szczególnie istotne jest w tym przypadku sąsiedztwo Parku im. Jana Matejki oraz okolicznych skwerów kampusu uniwersyteckiego.

Uczelnia będzie otrzymywać część pożytku z miodobrania. Miejski miód, ze względu na bardzo różnorodne rośliny, ma wyjątkowy smak i kolor.

Prof. Elżbieta Żądzińska, rektor UŁ, zwraca uwagę, że uczelnia staje się coraz bardziej "zielona".

"To jeden z naszych priorytetów. Kampus to nie tylko miejsce nauki i pracy, ale również część terenu miejskiego, który powinien jak najlepiej współpracować z naturą, również dla naszego dobra. Już teraz zapraszam na otwarcie naszej pierwszej uniwersyteckiej pasieki" – zachęca rektor w uczelnianym komunikacie, informującym o nowym projekcie.

Oficjalna nazwa projektu to „Beeblioteka UniLodz” („bee” to w języku angielskim „pszczoła”). Uruchomienie „Beeblioteki” miało być częścią jubileuszowego dla UŁ roku 2020, w którym uczelnia, obchodziła 75-lecie, ale ze względu na sytuację epidemiologiczną część jubileuszowych pomysłów jest przeniesiona na rok 2021 – w tym ule na BULe.

Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ także z własną pasieką – oraz z domkiem do słuchania bzykania pszczół

Po tym jak centralne władze UŁ poinformowały o planach uruchomienia „Beeblioteki”, prof. Mariusz Sokołowicz, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego, zwrócił uwagę, iż także popularny „Eksoc” doczeka się wiosną własnej pasieki. Złoży się na nią pięć uli oraz domek do apiterapii: w drewnianym domku zamieszka dodatkowa rodzina pszczół – po zajęciu miejsca na ławeczce będzie można słuchać jej bzykania, co pozytywnie wpływa na dobrostan człowieka.

„Nasza pasieka nie stanie na dachu, ponieważ pszczelarze ustalili, iż u nas lepiej będzie pszczołom na powierzchni kampusu. Ale dzięki temu możemy dodać do projektu domek do apiterapii. Projekt był zgłoszony w wydziałowym budżecie obywatelskim. Ostatecznie, nie zwyciężył w nim, ale zebrał tak dużo głosów, że wydział zdecydował się go zrealizować. Miejska pasieka pomoże nam m.in. w kształceniu studentów na kierunku EkoMiasto, który prowadzimy w UŁ z Wydziałem Biologii i Ochrony Środowiska” – tłumaczy prof. Mariusz Sokołowicz.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki