Ulica Abramowskiego w Łodzi. Drewniana tężnia zastąpi słynne katakumby w pasażu Abramowskiego. Rozpoczęły się prace rozbiórkowe [ZDJĘCIA]

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Ulica Abramowskiego w Łodzi. Drewniana tężnia zastąpi słynne katakumby w pasażu Abramowskiego. Rozpoczęły się prace rozbiórkowe
Ulica Abramowskiego w Łodzi. Drewniana tężnia zastąpi słynne katakumby w pasażu Abramowskiego. Rozpoczęły się prace rozbiórkowe Krzysztof Szymczak
Udostępnij:
Aleja z Muzeum Komórki i drewnianą tężnią z tarniną powstanie w miejscu słynnych katakumb w pasażu ulicy Abramowskiego.

Robotnicy zburzyli prawie 600 komórek, czyli słynnych katakumb z czasów PRL, w których kręcono m.in. teledysk zespołu Maanam i „Stawkę większą niż życie”. W ich miejsce powstanie aleja z kwiatami, krzewami, drzewami i latarniami, a także Muzeum Komórki oraz stylowa, drewniana tężnia z inhalacją.

Chodzi o unikatową aleję starych komórek ze ściankami ażurowymi ciągnących się od ul. Sienkiewicza, wzdłuż ul. Abramowskiego, do ul. Kilińskiego (400 m). To właśnie tu kręcono teledysk Maanamu, w którym widać Olgę Jackowską „Korę” idącą wzdłuż komórek, a także sceny do jednego z odcinków „Stawki większej niż życie” z Hansem Klossem w roli głównej. Ponadto chętnie zaglądali tu studenci z niedalekiej „filmówki” kręcąc etiudy i inne krótkie filmy.

To już przeszłość, bo komórki były w tak fatalnym stanie, że zostały zburzone i rozebrane.

Muzeum Komórki

- W ich miejsce powstanie podwójna aleja, przy której pojawią się nowe nasadzenia: m.in. kilkadziesiąt drzew i kilkaset krzewów. Ok 20 komórek zostanie odtworzonych. Będą to atrapy z prefabrykatów, które utworzą Muzeum Komórki. Ponadto postawimy tam kolejną w Łodzi tężnię, czyli drewniany budynek wyłożony gałęziami tarniny - zapewniła Ewelina Wróblewska, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Łodzi, na konferencji prasowej.

Zapytana przez nas, czy w muzeum nie można by zamieścić fotogramów z widokami dawnych katakumb i scenami z teledysku Maanamu, co dodałoby klimatu i kolorytu temu miejscu, dyrektor Wróblewska odparła, że to ciekawy pomysł i nie wykluczyła, że zostanie zrealizowany. Prace idą pełną parą i wkrótce teren ten zmieni się nie do poznania.

- Rozebraliśmy 588 komórek, które nie miały wartości zabytkowych. Ponadto były w tak fatalnym stanie, że nie dało się ich uratować. Prace w tym miejscu, na odcinku od ul. Sienkiewicza do ul. Kilińskiego, potrwają do końca listopada i pochłoną 3 mln zł - poinformował Piotr Kwapis, prezes spółki Konserwacja Terenów Urządzonych „Zieleń”, która jest wykonawcą robót.

Katakumby z lat 50. XX wieku

W ten sposób obok pasażu Abramowskiego z placem zabaw w środku pojawi się podwójna aleja z nowymi nasadzeniami, co oznacza, że popularna „Abramka” zmieni swój wygląd. Swego czasu miejsce to - podobnie jak ul. Wschodnia - cieszyło się złą sławą. Wydaje się, że to już przeszłość, a nowa inwestycja poprawi wizerunek ul. Abramowskiego, przy której przed wojną pracowała Helena Kowalska, czyli późniejsza święta Faustyna. Kamienica, w której pracowała, wyróżniona jest tablicą pamiątkową.

Ponadto przy tej ulicy mieszkali: Karl Dedecius, znakomity tłumacz literatury polskiej na język niemiecki, Janusz Barański, wieloletni właściciel popularnej księgarni „Nike” oraz senator Ryszard Bonisławski, znawca dawnej Łodzi.

Bonisławski w „Spacerowniku” tak opisuje powstanie katakumb: „Na początku lat 50. XX wieku na tyłach domów po południowej stronie ul. Abramowskiego zburzono większość oficyn i budynków gospodarczych. W ich miejsce wykopano szeroki rów ciągnący się wzdłuż ulicy, równolegle do dawnego ogrodu Barcińskiego. W tym potężnym wykopie zbudowano rzędy komórek i śmietniki dla użytku mieszkańców. Pomiędzy nimi biegnie jezdnia wyłożona trylinką. Z podwórek kamienic przy ul. Abramowskiego poprowadzono zejścia, a na dachach komórek utworzono tereny zielone osłonięte ażurowym murkiem”.

Zobacz skrót wydarzeń minionego tygodnia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Gdzie to piękne odwzorowanie tych zdjęć? Miało być jak w bajce a jest gorzej niż jak były katakumby. Osobiście mieszkam przy tej ulicy i murki różnej wysokości wdloz tych ścieżek które są ze sobą połączone, każdy innej wysokości, krzywe. Ten ma dwa metry a ten pół. Okropnie to wygląda. Nasza abramka przestała istnieć, to już nie jest to co sprzed kilku lat. Niechętnie już spędzam tu czas. A wystarczyło tylko odwiezyc stare komórki i dać nam ogrzewanie i ciepłą wodę, a nawet tego nie ma. Dziękujemy za zniszczenie naszych wspomnień i naszej "miejscówki", teraz jesteśmy zwyczajni!

p
panna lodzia
tanczaca na stole ogarnij się...
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie