Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulica Kopcińskiego w Łodzi. Światła na "przejściu śmierci" dopiero... w 2022 roku

md
Przejście dla pieszych przez ul. Kopcińskiego, na wysokości Sądu Rejonowego Łódź - Widzew i oddziału NFZ swą bardzo wątpliwą slawę w calej Polsce zyskało w kwietniu 2018 r.  Zginęła na nim 9-letnia dziewczynka. Wbiegła na przejście po tym, jak zatrzymały się przed nim samochody, acz obie jezdnie ulicy przedzielone są torami, a mimo, że motorniczy nadjeżdżającego tramwaju rozpoczął awaryjne hamowanie, 9-latka i wbiegła wprost pod jego koła i zginęła na miejscu.  O tej tragedii informowały wszystkie media ogólnopolskie, na portalach społecznościowych powstały grupy, które naciskały Urząd Miasta Łodzi, by jak najprędzej zainwestować w sygnalizację świetlną na „przejściu śmierci”, nawet tymczasową, tym bardziej, że w tym miejscu już wcześniej dochodziło do wypadków i potrąceń pieszych. W akcję zaangażowali się także celebryci, jak choćby pochodzący z Łodzi aktor  Borys Szyc.  CZYTAJ WIĘCEJ >>>>
Przejście dla pieszych przez ul. Kopcińskiego, na wysokości Sądu Rejonowego Łódź - Widzew i oddziału NFZ swą bardzo wątpliwą slawę w calej Polsce zyskało w kwietniu 2018 r. Zginęła na nim 9-letnia dziewczynka. Wbiegła na przejście po tym, jak zatrzymały się przed nim samochody, acz obie jezdnie ulicy przedzielone są torami, a mimo, że motorniczy nadjeżdżającego tramwaju rozpoczął awaryjne hamowanie, 9-latka i wbiegła wprost pod jego koła i zginęła na miejscu. O tej tragedii informowały wszystkie media ogólnopolskie, na portalach społecznościowych powstały grupy, które naciskały Urząd Miasta Łodzi, by jak najprędzej zainwestować w sygnalizację świetlną na „przejściu śmierci”, nawet tymczasową, tym bardziej, że w tym miejscu już wcześniej dochodziło do wypadków i potrąceń pieszych. W akcję zaangażowali się także celebryci, jak choćby pochodzący z Łodzi aktor Borys Szyc. CZYTAJ WIĘCEJ >>>>Krzysztof Szymczak
Łodzianie poczekają jeszcze długo na sygnalizację świetlną przy zamkniętym przejściu dla pieszych przez ul. Kopcińskiego. Zamknięte od grudnia 2018 r. przejście zostanie otwarte prawdopodobnie dopiero w... 2022 r.

Przejście dla pieszych przez ul. Kopcińskiego, na wysokości Sądu Rejonowego Łódź - Widzew i oddziału NFZ swą bardzo wątpliwą sławę w całej Polsce zyskało w kwietniu 2018 r. Zginęła na nim 9-letnia dziewczynka. Wbiegła na przejście po tym, jak zatrzymały się przed nim samochody, acz obie jezdnie ulicy przedzielone są torami, a mimo, że motorniczy nadjeżdżającego tramwaju rozpoczął awaryjne hamowanie, 9-latka i wbiegła wprost pod jego koła i zginęła na miejscu.

O tej tragedii informowały wszystkie media ogólnopolskie, na portalach społecznościowych powstały grupy, które naciskały Urząd Miasta Łodzi, by jak najprędzej zainwestować w sygnalizację świetlną na „przejściu śmierci”, nawet tymczasową, tym bardziej, że w tym miejscu już wcześniej dochodziło do wypadków i potrąceń pieszych. W akcję zaangażowali się także celebryci, jak choćby pochodzący z Łodzi aktor Borys Szyc.

Apele poskutkowały, jednak jak pokazała przyszłość, tylko tymczasowo. Już tydzień po tragedii urzędnicy z magistratu zadeklarował, że „zrobią wszystko, by sygnalizacja pojawiła się na tym przejściu jeszcze przed 1 września” 2018 r. Z przejścia korzystają m.in. uczniowie XI Liceum Ogólnokształcące, padła suma i źródło finansowania - 150 tys. z rezerwy budżetowej Łodzi.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Zwrot akcji nastąpił jednak w grudniu tego samego roku, już po wyborach samorządowych. Przejście przez ruchliwą, dwupasmową jezdnię... zostało zamknięte. Decyzję ogłosiła Miejska Rada Ruchu Drogowego. Padły argumenty m.in. takie, że „przejście jest rzadko używane”. Poza tym byłby problem z połączeniem sygnalizatorów po obu stronach ulicy, ponieważ ul. Kopcińskiego jest drogą krajową, a nie miejską. Oznacza to brak możliwości poprowadzenia przewodu górą, nie byłoby także możliwości zsynchronizowania świateł z pozostałymi sygnalizatorami w pobliżu, ponieważ nie to rejon objęty system sterowania ruchem. W połowie grudnia 2018 skrzyżowanie zamknięto.

Po ponad roku pojawiła się pierwsza nowość w tej sprawie. Jeszcze w grudniu 2019 r o to, co dzieje się w sprawie „przejścia śmierci” w swej interpelacji zapytał Bartłomiej Dyba - Bojarski, łódzki radny Prawa i Sprawiedliwości.

„(...) Na jakim etapie obecnie jest projektowanie i kiedy można się spodziewać wykonania przejścia dla pieszych na wysokości budynków sądu i NFZ, które rok temu zamknięto".

Odpowiedział wiceprezydent Wojciech Rosicki. „(...) Projekt sygnalizacji świetlnej został zlecony w ramach Budowa nowej linii tramwajowej w ul. Nowowęglowej od ul. Tramwajowej do włączenia w ul. Kopcińskiego wraz z przebudową wiaduktu”. Trwają prace nad projektem - wyjaśnia dalej wiceprezydent -a ich zakończenie spodziewane jest w drugiej połowie 2020 r., potem przetarg i roboty, a termin ich zakończenia to 30 października 2022 r.

Rosicki zaznacza także, że po podpisaniu umowy z wykonawcą, na ul. Kopcińskiego zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu, „co wprowadzi również zmianę w zakresie przejścia dla pieszych”. To zaś oznacza, że przejście, nawet w formie tymczasowego, zostanie otwarte dopiero w 2022 r.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki