ZOBACZ
  MENU

  Ramen Festiwal: menu i ceny

  Rozwiń
  Ulica Świerczewskiego w Ruścu. Mieszkańcy zdecydują czy...

  Ulica Świerczewskiego w Ruścu. Mieszkańcy zdecydują czy pozostanie

  Ewa Drzazga

  , Wit L. Leśniewicz

  Dziennik Łódzki

  ©Marcin Oliva Soto

  W Łasku o zmianie nazw ulic zadecydują radni. W Ruścu (pow. bełchatowski) mieszkańcy ulicy Świerczewskiego sami ustalą, czy chcą innego patrona.

  ©Marcin Oliva Soto

  Takie głosowanie w kwestii praktycznego zastosowania ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, ma się w Ruścu odbyć tuż po Wielkanocy.

  – Każdy dorosły mieszkaniec ul. Świerczewskiego dostanie do wypełnienia ankietę – tłumaczy wójt Ruśca, Dariusz Woźniak. – Będą w niej dwa proste pytania. Pierwsze: czy jesteś za zmianą nazwy ulicy, drugie: jeśli tak, to jak powinna się ona nazywać? Rozdamy je jednego dnia, następnego dotrzemy z urną do każdego domu na tej ulicy. Później komisyjnie podliczymy głosy – dodaje.

  CZYTAJ TEŻ: Ustawa dekomunizacyjna: jeśli rada nie zmieni czerwonego patrona ulicy, zrobi to wojewoda

  Generał Karol Świerczewski to jedyny patron ulicy w Ruścu, którego ustawa o dekomunizacji nakazuje usunąć z tablic. Ani wójt, ani radni nie chcą jednak sami w tej sprawie podejmować decyzji.

  – Mnie osobiście Świerczewski nie przeszkadza 
– przyznaje wójt. – Jeśli mieszkańcy uznają, że nie chcą go za patrona, to zmienimy nazwę. Ale jeśli zechcą, by nazwa pozostała, to też uszanujemy ich wolę – podkreśla Dariusz Woźniak.

  Co z realizacją założeń ustawy dekomunizacyjnej?

  – Niech wojewoda wyda zarządzenie zastępcze usuwające Świerczewskiego z nazwy ulicy. My wbrew woli mieszkańców nie będziemy działać – zapowiada Woźniak.

  Inaczej jest w Łasku. Tam radni w środę zamierzają, zgodnie z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, zmienić nazwy ośmiu ulic w mieście. I tak, ulica 9 Maja miałaby zmienić nazwę na ul. Józefa Piłsudskiego, choć niewykluczone, że wprowadzona zostanie poprawka, by zmienić nazwę na... 9 Maja.

  Czytaj:Nowe Centrum Łodzi. Konsultacje społeczne w sprawie nazw ulic

  – Chodzi o to, by upamiętnić 9 Maja jako Dzień Unii Europejskiej. Przy okazji pozwoli to obniżyć koszty wymiany tablic, ale też dokumentów. Bo mimo wszystko wielu działających przy tej ulic przedsiębiorców musiałoby wymienić dokumenty. Wiem, że jedna z gmin w Polsce już taki zabieg zrobiła – mówi burmistrz Łasku Gabriel Szkudlarek. Poza tym ulica Berlinga ma zostać zastąpiona ul. Danuty Siedzikówny, ulica Armii Ludowej ul. Leśników Polskich, ulica Janka Krasickiego ul. Ignacego Krasickiego, ulica Hanki Sawickiej ul. Szyszkową, ulica Róży Luksemburg ul. Janusza Szweycera, ulica Pawła Findera ul. Antoniego Jawornickiego, a ulica Mariana Buczka ul. Ks. Klemensa Malinowskiego.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I słusznie! Niech ludzie decydują!

  A nie kurdupel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  To ludzie mają decydować o swojej okolicy, a nie jakieś barany z Warszawy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo