Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulicy jeszcze nie ma, ale... ma nosić nazwę Pawła Adamowicza. Jest projekt uchwały, ale może być chryja. To miała być ul. Policji Państwowej

Marcin Darda
Marcin Darda
Paweł Adamowicz został zamordowany 14 stycznia 2019 r.
Paweł Adamowicz został zamordowany 14 stycznia 2019 r. Przemyslaw Swiderski
Na styczniowej sesji Rady Miejskiej Łodzi będzie głosowana uchwała intencyjna dotycząca nadania nazwy ulicy Pawła Adamowicza, zamordowanego prezydenta Gdańska . Intencyjna, bo... ulica ta jeszcze nie istnieje. Druga kontrowersja to fakt, że komendant wojewódzki policji wnioskował wcześniej, by nadać jej nazwę Policji Państwowej.

W uzasadnieniu projektu uchwały jest tylko krótka notka biograficzna Pawła Adamowicza.

- Zbliża się pierwsza rocznica śmierci Pawła Adamowicza, ta śmierć bardzo poruszyła łodzian, dlatego warto upamiętnić tę osobę - mówi Mateusz Walasek, szef klubu Koalicji Koalicji Obywatelskiej i wnioskodawca uchwały.

W projekcie uchwały czytamy, że nazwa zostanie nadana odrębną uchwałą po wybudowaniu drogi. O jaką ulicę chodzi? Ma to być droga łącząca ulice Tuwima z Traugutta między ulicami Kilińskiego a Sienkiewicza, ale póki co dokładnie nie wiadomo, kiedy rozpoczną się tam roboty.

Sęk jednak w tym, że ta projektowana ulica przebiega w sąsiedztwie I Komisariatu Policji, który dziś ma adres Sienkiewicza 28/30 i znajduje się na tyłach Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. To m.in. dlatego inspektor Andrzej Łapiński, komendant wojewódzki policji w Łodzi, wysłał jeszcze w czerwcu 2019 r. do Rady Miejskiej w Łodzi z wniosek o nadanie planowanej drodze nazwy Policji Państwowej, drugi ważny argument to setna rocznica powołania Policji Państwowej. Pismo do biura Rady Miejskiej trafiło w lipcu 2019 r., Komisja Kultury zajęła się nim pod koniec sierpnia, ale dyskusji nie było, bo nie było nad czym debatować, skoro ulica jest w fazie projektowania. Komisja Kultury do sprawy powróciła jednak 5 listopada.

- Wróciliśmy do tej sprawy, ponieważ policji bardzo zależało, by ulica o takiej nazwie zaistniała w przyszłości na mapie Łodzi - mówi przewodnicząca Komisji Kultury Karolina Kępka (KO).

W protokole komisji można wyczytać, że nie ma możliwości nadania nazwy ulicy, bo ta jeszcze nie istnieje, stąd przewodnicząca zarządziła głosowanie intencyjne stanowiska, by była możliwość nadania nazwy ulicy Policji Państwowej, gdy droga już powstanie. Padło dziewięć głosów za, ani jednego przeciw, jeden z radnych wstrzymał się od głosu. Wniosek komendanta nie wyszedł poza komisję, bo sprawa wydawała się zamknięta i załatwiona po myśli policji. Aż do teraz, gdy pojawiła się propozycja nadania projektowanej ulicy nazwy Pawła Adamowicza.

- Jestem po rozmowach z urzędnikami, którzy mnie zapewnili, że w planach jest tam również budowa drugiego, bocznego pasażu - mówi radny Walasek, sugerując, że ów drugi pasaż mógłby nosić nazwę Policji Państwowej.

Z prośbą o komentarz zwróciliśmy się także do biura prasowego Komendy Wojewódzkiej w Łodzi. Póki co, nie nadszedł.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki