Ultranowoczesne laboratoria i nowatorskie badania biomedyczne czyli Centrum Medycyny Regeneracyjnej SGGW

Materiał informacyjny SGGW
Kompleks ultranowoczesnych laboratoriów, innowacyjne badania z pogranicza nanotechnologii, inżynierii tkankowej i transplantologii oraz szpital do prowadzenia eksperymentalnych terapii u ludzi. Centrum Medycyny Regeneracyjnej (CMR) to ostatni, kluczowy etap tworzenia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego wzorcowego ośrodka medycyny translacyjnej umożliwiającej transfer wyników badań prowadzonych na zwierzętach do medycyny człowieka. W placówce będą prowadzone badania dotyczące fizjologii i patofizjologii chorób oraz schorzeń stanowiących zagrożenie dla szeroko rozumianego zdrowia publicznego, a także nowatorskie badania z zakresu wysoko wyspecjalizowanej medycyny regeneracyjnej. Inwestycja znacząco wzbogaci potencjał badawczy Uczelni w zakresie biomedycyny i stanie się jednym z wiodących tego typu ośrodków nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Otwarcie Centrum planowane jest jeszcze w tym roku.

W swojej działalności CMR będzie korzystało z istniejącej już bogatej infrastruktury badawczej, która umożliwia prowadzenie badań naukowych z udziałem zwierząt. W zakresie hodowli komórek i tkanek, od których rozpoczyna się realizacja każdego projektu medycznego, dużą rolę odgrywać będą utworzone w 2014 r.: Pracownia Naonotechnologii i Nanoinżynierii, Pracownia Biologii Molekularnej, Pracownia Histochemii i Pracownia Mikroskopii Konfokalnej. Ponadto Centrum wykorzysta potencjał powołanego w 2015 r. Laboratorium Diagnostyki Obrazowej, dysponującego unikatowym w skali świata rezonansem magnetycznym, multinuklearną spektroskopią z zastosowaniem jedynego w kraju urządzenia MR FUSS, wykorzystującego metodę ultradźwiękową m.in. w terapii nowotworów. Do dyspozycji CMR jest również 256-rzędowy tomograf komputerowy. Wymienione urządzenia są dostosowane do prowadzenia badań na ludziach oraz na zwierzętach laboratoryjnych (myszy, szczury, króliki), użytkowych towarzyszących (pies, koń) i gospodarskich (świnia, owca, koza). Możliwość prowadzenia badań na tak wielu gatunkach zwierząt jest unikatowym zjawiskiem w laboratoriach biomedycznych.

W CMR będą prowadzone ultranowoczesne, interdyscyplinarne i innowacyjne badania z pogranicza nanotechnologii, inżynierii tkankowej oraz transplantologii. Ich nadrzędnym celem jest gromadzenie wiedzy i postęp w leczeniu chorób cywilizacyjnych i schorzeń stanowiących poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, należących do najczęstszych przyczyn zachorowalności i przedwczesnej śmiertelności ludzi.

Część budowanego Centrum będzie pełnić funkcję szpitala do prowadzenia eksperymentalnych terapii u człowieka. Jego najważniejszy element będzie stanowić unikatowa w skali świata hybrydowa sala operacyjna z systemem angiografii wraz ze stołem operacyjnym umożliwiającym transfer pacjenta do rezonansu magnetycznego, wyposażonego w element pozytonowej tomografii komputerowej (PET MR). System pozwoli na precyzyjne diagnozowanie pacjentów, u których stwierdzono chorobę nowotworową. Dzięki podaniu radiofarmaceutyków możliwe będzie lokalizowanie zmian nowotworowych, a w przypadku metastaz (przerzutów) określenie stopnia ich zaawansowania oraz miejsca obecności zmienionych nowotworowo komórek. Szybka diagnostyka pacjenta znacząco skróci czas podjęcia decyzji o rodzaju i zakresie zabiegu, który powinien być wykonany. Operacje neurochirurgiczne będą wykonywane przy użyciu neuronawigacji, specjalnej mikroskopii neurochirurgicznej oraz z wykorzystaniem urządzeń medycznych, zapewniających bezpieczny przebieg zabiegu operacyjnego. Tak jak w każdym szpitalu, w CMR istnieć będzie wyposażony w specjalistyczną aparaturę oddział intensywnej terapii medycznej oraz oddział krótkoterminowego pobytu pacjenta. W obiekcie będą mieściły się też gabinety lekarskie, specjalne pomieszczenia do podawania leków przed badaniem i przygotowania pacjenta.

Jak podkreśla prof. dr hab. Zdzisław Gajewski, kierownik Katedry Chorób Dużych Zwierząt z Kliniką SGGW, Centrum Medycyny Regeneracyjnej stworzy unikatową możliwość bezpośredniego transferu wyników badań prowadzonych na zwierzętach do medycyny człowieka. W XXI w. współpraca medycyny ludzkiej i weterynaryjnej jest koniecznością. Eksperymentu przeprowadzonego na organizmie zwierzęcym nie zastąpią badania in vitro. Modele in vitro mogą dać odpowiedź na pojedyncze proste pytania, ale nie są w stanie oddać kompleksowej natury zwierzęcia i człowieka z niezwykle skomplikowanym systemem regulacji nerwowych i hormonalnych na poziomie komórki, narządu i całego organizmu. Nowe metody lecznicze, leki, urządzenia medyczne przed zastosowaniem w terapii u człowieka, muszą być zweryfikowane pod względem bezpieczeństwa najpierw w modelach in vitro, a następnie na co najmniej dwóch gatunkach zwierząt. Szczególnie cennych informacji dostarczają badania prowadzone na poszczególnych gatunkach zwierząt gospodarskich i towarzyszących, których budowa i funkcje narządów wewnętrznych wykazują wiele podobieństw do narządów ludzkich. Stąd tak duże zróżnicowanie zwierząt, z których udziałem są przeprowadzane badania, a których dobór zależy od obszaru medycyny (neurologia, kardiologia, gastroenterologia, hematologia, itp). Okazało się, że w badaniach kardiologicznych czy gastroenterologicznych modelowym gatunkiem zwierząt są świnie, natomiast w ortopedii, urologii i ginekologii – kozy. Należy mocno podkreślić, że badania są prowadzone z uwzględnieniem najwyższych standardów etycznego postępowania ze zwierzętami wykorzystywanymi do badań.

Dzięki wprowadzonym najwyższym światowym standardom badawczym w CMR otworzy się szereg nowych możliwości rozwoju nauk weterynaryjnych, medycznych i biotechnologicznych. Podstawą uzyskania tych standardów jest ścisła współpraca z kluczowymi uniwersyteckimi ośrodkami medycznymi i weterynaryjnymi w kraju i za granicą. W Polsce partnerami Centrum są przede wszystkim naukowcy z klinik uniwersytetów medycznych oraz instytutów PAN.

Centrum Medycyny Regeneracyjnej stanie się też ważnym partnerem w realizacji projektów badawczych dla firm biotechnologicznych i biomedycznych, których celem jest opracowanie nowych metod terapii i diagnostyki. Przykładem takiej współpracy jest realizacja projektu oceny na modelu zwierzęcym możliwości zastąpienia naturalnej krwi preparatem krwiozastępczym opracowanym przez firmę NanoSanguis. Wobec ograniczonej i wciąż zmniejszającej się liczby dawców, zbadanie możliwości zastosowania „sztucznej krwi” ma wyjątkowo duże znaczenie. Innym przykładem może być zainicjowana w czasie pandemii COVID-19 współpraca z Instytutem Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN.

Podkreślając rolę, jaką Centrum Medycyny Regeneracyjnej SGGW może odegrać w rozwoju nowatorskich badań w zakresie medycyny translacyjnej w Polsce, prof. dr hab. Zdzisław Gajewski wskazuje na wielką wagę, jaką ma dzisiaj kształcenie nowych zastępów znakomicie przygotowanych lekarzy weterynarii i medycyny oraz biologów specjalizujących się w obszarze zaawansowanych badań biomedycznych. Te nowo wykształcone pokolenia zadecydują bowiem o postępie medycyny translacyjnej w najbliższych latach. Utrzymanie status quo w tej dziedzinie oznaczałoby regres.

CMR powstaje na terenie Katedry Chorób Dużych Zwierząt i Kliniki Instytutu Medycyny Weterynaryjnej SGGW przy ul. Nowoursynowskiej 100 i dołączy do wcześniej powołanych zespołów laboratoryjnych: Weterynaryjnego Centrum Badawczego (2014 r.) i Centrum Badań Biomedycznych (2015 r). Stanowi trzeci, kluczowy etap wdrażanej w życie od ponad sześciu lat koncepcji utworzenia w Uczelni wzorcowego ośrodka medycyny translacyjnej. U jej podstaw leży głębokie przekonanie o potrzebie większej integracji badań prowadzonych w obszarze medycyny weterynaryjnej z tymi, które są realizowane w zakresie medycyny.

Wideo

Materiał oryginalny: Ultranowoczesne laboratoria i nowatorskie badania biomedyczne czyli Centrum Medycyny Regeneracyjnej SGGW - Polska Times

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3