82,7 mln zł - taką kwotą Unia Europejska dofinansuje rewitalizację byłej elektrociepłowni EC1 na cele kulturalne. Taką decyzję podjęła właśnie komisja europejska. Pozostałą kwotę - około 190 mln zł - na budowę dwóch kompleksów EC1 Wschód i EC1 Zachód oraz ich wyposażenie musi zabezpieczyć Urząd Miasta Łodzi.

- Unia Europejska dofinansuje projekt w kwocie 82 mln zł, czyli ponad 19 mln euro - mówi Marek Cieślak, wiceprezydent Łodzi. - Cały projekt rewitalizacji EC1 jest wart 274 mln zł, czyli ponad 50 mln euro. A to oznacza, że jako duży projekt był poddawany szczegółowej ocenie i kontroli przez komisję Unii Europejskiej.

ZOBACZ ARCHIWALNE ZDJĘCIA EC1

Najpierw dofinansowanie projektu zaakceptował Urząd Marszałkowski w Łodzi.

Ale "Rewitalizacja EC1 i jej adaptacja na cele kulturalno-artystyczne" musiała przejść jeszcze proces tzw. notyfikacji. Unia musiała stwierdzić, że warto dać Łodzi 82 mln zł dofinansowania na ten cel.

- Projekt skontrolował Jaspers - dodaje wiceprezydent Cieślak. - A 26 lipca Unia Europejska zatwierdziła dofinansowanie dla rewitalizacji EC1. To dobra informacja. Inaczej musielibyśmy tę kwotę znaleźć w budżecie miasta.

ZOBACZ: Błędy przy planowaniu budowy Dworca Fabrycznego [CZYTAJ RAPORT JASPERS]

Inwestycja EC1 Zachód i EC1 Wschód zostanie zakończona i ostatecznie oddana do użytku w październiku 2014 r. Ale część wystawiennicza EC1 Wschód zostanie ukończona jeszcze w tym roku. W tym kompleksie, już jesienią 2013 r., odbędzie się festiwal komiksu.

W budynkach EC1 Zachód powstanie Centrum Nauki i Techniki z trzema ścieżkami dydaktycznymi: przetwarzania energii, historii cywilizacji oraz mikro- i makroświat. W budynkach EC 1 Wschód ma się zaś mieścić Centrum Sztuki Filmowej z planetarium, kinem 3D i studiem nagrań.

CZYTAJ TEŻ: David Lynch: Powiem premierowi o korupcji, do której według mnie doszło w Łodzi [WYWIAD]