Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniejów dużo atrakcyjniejszy

Krzysztof Kaniecki
Aż 250 hektarów gruntów przygotowała gmina Uniejów na zagospodarowanie kompleksu strefy uzdrowiskowej. Oferta będzie jeszcze bogatsza.

- W opracowanym modelu przestrzennym, który chciałbym zrealizować dla Uniejowa, zabezpieczyliśmy w granicach 250 hektarów gruntów pod nowe inwestycje - mówi Józef Kaczmarek, burmistrz uzdrowiskowej gminy Uniejów. - Za „Lawendowymi Termami” sześć hektarów kupił prywatny inwestor, który już projektuje kolejne inwestycje. Do tego z Lasami Państwowymi przygotowujemy jako gmina wspólne projekty na turystyczne zagospodarowanie 80 hektarów gruntów, a drugie tyle powierzchni mamy zabezpieczone nad rzeką Wartą. I chcemy zrobić wszystko, aby miasteczko stworzone na całym tym kompleksie tętniło życiem.

Czytaj:Uniejów przyjaznym polskim uzdrowiskiem

Samorządowiec zwraca uwagę na to, że obecnie w uzdrowiskowym kompleksie funkcjonuje ponad 30 podmiotów. Wspomniany przez burmistrza inwestor zamierza wyłożyć ponad 100 mln zł na rozwój uzdrowiska. Za te pieniądze spółka Meme Tech, która nabyła od gminy na terenie tzw. strefy „B” uzdrowiska w pełni uzbrojone grunty o powierzchni 5,83 ha, zamierza wybudować dwa hotele, apartamentowce i obiekty zdrojowe. I choć turystyczna oferta jest tu coraz bogatsza, to cały czas trzeba myśleć o rozbudowie kompleksu w części uzdrowiskowej, bo przed obiektami basenowymi w okresie letnim tworzą się długie kolejki turystów. Jednym z lokalnych pomysłów na ich rozładowanie, nie stosowanym dotąd w żadnym z innych uzdrowisk w kraju jest to, że goście, którzy odprowadzają tutaj opłatę uzdrowiskową za pobyt w mieście, mają o 20 procent tańsze bilety na baseny. Do tego mają na obiektach oddzielną kasę, by nie musieli stać w kolejce, zwłaszcza w weekendy, kiedy naprawdę jest trudno dostać się do uniejowskiego kompleksu basenów termalnych.

Inwestycje na przyszłość

Samorząd Uniejowa czeka już tylko na unijne fundusze, które pozwolą na realizację kilku nowatorskich pomysłów. Poza rozbudową basenów termalnych, która ze względu na kolejki jest tu koniecznością, na realizację czeka budowa hali jodowej w mieście, które już teraz może pochwalić się posiadaniem wody o największej zawartości tego zdrowotnego pierwiastka w Polsce oraz tężni z pijalnią wody. Na zagospodarowanie czekają też nadwarciańskie bulwary.

Czytaj:W Uniejowie przybywa termalnych mieszkań

- Budujemy powoli, bo budżet gminy jest mały - tłumaczy burmistrz Kaczmarek. - Ale zaczynaliśmy też z bardzo małymi środkami i później niż inne miasta, a dziś czekamy na kolejne inwestycje, bo to co najciekawsze jest dopiero przed Uniejowem, a jest to wykorzystanie całego spektrum wody termalnej do produkcji różnego rodzaju przetworów, kosmetyków i tak dalej.

Laur dla Uniejowa

Laureatem pierwszej edycji konkursu Eko Hestia SPA został Uniejów - najmłodsze polskie uzdrowisko. Jedyny w Łódzkiem zdrój przekonał komisję konkursową kompleksowym podejściem do zrównoważonego rozwoju.
Ogłoszenie Laureata I edycji Konkursu EKO HESTIA SPA odbyło się podczas obchodów 25-lecia Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP w uzdrowisku Konstancin-Jeziorna. W ścisłym finale konkursu dla najbardziej pro-ekologicznych polskich uzdrowisk w 2016 roku znalazły się: Busko-Zdrój, Nałęczów, Sopot i Uniejów.
Nagrodą za pierwsze miejsce jest 100 tys. zł. Na co zostaną przeznaczone te pieniądze?
Jak zadeklarował burmistrz nagrodzonego uzdrowiska Józef Kaczmarczyk, zostanie ona przeznaczona na budowę ścieżki dydaktycznej na terenach zielonych Uniejowa w ramach kompleksowego programu edukacji ekologicznej.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 19-25 września 2016 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki