Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniejów stara się o wpisanie obchodów Bożego Ciała w Spycimierzu na Światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO

Krzysztof Kaniecki
Krzysztof Kaniecki
Ponad 200 lat tradycji kwietnych dywanów Bożego Ciała w Spycimierzu stwarza tej miejscowości historyczną szansę
Ponad 200 lat tradycji kwietnych dywanów Bożego Ciała w Spycimierzu stwarza tej miejscowości historyczną szansę Krzysztof Kaniecki
Uniejów podjął starania o wpisanie Bożego Ciała w Spycimierzu na Światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jeśli przedsięwzięcie zakończy się powodzeniem, to tradycja układania kwietnych dywanów byłaby pierwszym wyróżnionym w ten sposób projektem naszego kraju w tym niezwykle prestiżowym zestawieniu. Warto dodać, że pierwszych wpisów na polską listę dokonano w 2014 r. Liczy ona 19 pozycji, w tym są dwie z woj. łódzkiego. Spycimierz niewiele ponad miesiąc temu dołączył do Procesji Bożego Ciała w Łowiczu, a może przejść do historii, jako pierwszy polski projekt wpisany na światową listę UNESCO.

Uniejów podjął starania o wpisanie Bożego Ciała w Spycimierzu na Światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jeśli przedsięwzięcie zakończy się powodzeniem, to tradycja układania kwietnych dywanów byłaby pierwszym wyróżnionym w ten sposób projektem naszego kraju na światowej liście UNESCO.

- Podjęliśmy działania i już mocno pracujemy nad tym projektem - zapewnia Józef Kaczmarek, burmistrz Uniejowa. - Chcąc osiągnąć cel, jakim jest wpis na światową listę UNESCO musimy nawiązać jeszcze większą współpracę z łódzkimi uczelniami w tym zakresie. Odbyliśmy już także spotkania z naszymi włoskimi partnerami, a do tego mamy analizę wszystkich wniosków oraz procedur z już znajdujących się na liście wniosków. Przygotowaliśmy też bardzo ładną prezentację wizualną naszego projektu.

Wszystkie te działania rozpoczęły się jeszcze w marcu 2018 ROKU, kiedy to Boże Ciało z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu zostało oficjalnie wpisane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

CZYTAJ TEŻ: Spycimierz w święto Bożego Ciała znów pachniał kwiatami

Warto dodać, że pierwszych wpisów na krajową listę w Polsce dokonano w 2014 r. Obecnie liczy ona 19 pozycji, w tym są dwie z województwa łódzkiego. Poduniejowski Spycimierz, ze swoimi kwietnymi dywanami, niewiele ponad miesiąc temu dołączył do Procesji Bożego Ciała w Łowiczu. Może też przejść do historii, jako pierwszy polski projekt wpisany na światową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Materialnych skarbów mamy tam, jak na razie piętnaście.

Boże Ciało 2015. Kwiatowy dywan w Spycimierzu [ZDJĘCIA]

Niematerialnych nie ma żadnego, ale szansa na wpis jest duża, bo uniejowianom pomagają Włosi ze Stowarzyszenia artystycznego układania kwiatów „Infioritalia”, którzy zdecydowali o wycofaniu własnego wniosku wiedząc, że po niedawnym wpisaniu na listę niematerialnego dziedzictwa pizzy neapolitańskiej szanse tego kraju na dopisanie w tak krótkim czasie jeszcze jednego projektu, znacznie maleją.

Boże Ciało 2016 w Spycimierzu. Zobacz kwiatowe dywany układane przez mieszkańców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki