Uniwersytet Łódzki bada porzucanie szkoły

  Uniwersytet Łódzki bada porzucanie szkoły

  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Uniwersytet Łódzki bada porzucanie szkoły

  ©natablicy.pl

  Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego chcą wybrać najlepsze sposoby, aby zapobiegać porzucaniu nauki przez uczniów, których ze względu na wiek obejmuje obowiązek szkolny. Od tego roku robią to za unijne pieniądze w konsorcjum badawczym, w którego skład wchodzą także instytucje z: Irlandii, Malty, Rumunii, Portugalii, Hiszpanii oraz Litwy.
  Uniwersytet Łódzki bada porzucanie szkoły

  ©natablicy.pl

  - Problem ten jest istotny, ponieważ wartość wskaźnika przedwczesnego porzucania obowiązku nauki dla państw Unii Europejskiej wynosi obecnie aż 14,4 proc. - mówi doktor Aneta Rogalska-Marasińska z Wydziału Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego.

  Na tle UE polski wskaźnik porzuceń, zwany także odpadem szkolnym, nie jest wysoki i wynosi 5,3 proc. Tymczasem w Hiszpanii i Portugalii przekracza aż 31 proc. "Odpadem" jest co piąty młody Włoch i 15 proc. Brytyjczyków.

  W jaki sposób liczy się "odpady"? Naukowcy posiłkują się dokumentem, w którym Komisja Europejska przyjrzała się populacji w wieku 18-24 lata i wyliczyła, jaka jej część posiada co najwyżej wykształcenie średnie niższe (w przypadku Polski oznacza to ukończone gimnazjum). Jeśli ktoś nie zaszedł dalej (czyli w Polsce nie skończył ogólniaka lub szkoły zawodowej), według Komisji Europejskiej oznacza to, że w pewnym momencie obowiązkowego okresu nauki "odpuścił" szkołę i w ten sposób został "odpadem".

  - Celem UE jest, aby do 2020 roku poziom "odpadu szkolnego" wynosił mniej niż 10 proc. we wszystkich krajach wspólnoty. My znajdujemy się w bardzo dobrej sytuacji, a dzięki naszym badaniom mamy uprzystępnić dobre praktyki, które dopomogą w zmniejszeniu problemu odpadu szkolnego we wszystkich krajach UE - tłumaczy doktor Aneta Rogalska-Marasińska.

  Obecnie naukowcy przygotowują się do przeprowadzenia badań w Polsce, w Holandii i na Słowacji - w ostatnim z tych krajów "odpad" to tylko 4,9 proc. Publikacja pierwszej części raportu z projektu "Early School Leaving & Second Chance Education" (czyli "Wczesne porzucanie obowiązku nauki i edukacja drugiej szansy") przewidziana jest na październik 2013 roku, a jego finał pod koniec 2014 roku. Najlepsze pomysły przeciwdziałania porzuceniom szkoły i sprzyjające powrotom "odpadu" do nauki będą nagradzane, powstanie także ich ogólnodostępny bank. Badania koordynuje profesor Joanna Madalińska-Michalak, kierownik Zakładu Dydaktyki i Kształcenia Nauczycieli Wydziału Nauk o Wychowaniu UŁ.

  Kuratorium w Łodzi twierdzi, że przypadki nierealizowania obowiązku szkolnego są nieliczne i mają charakter "nietrwały".

  - Kiedy dyrektor informuje rodzica, że długotrwała nieobecność jego dziecka w szkole może skończyć się karą pieniężną, uczeń szybko wraca do szkoły - przekonuje Elżbieta Modrzejewska, dyrektor Wydział Strategii i Kadr Kuratorium Oświaty w Łodzi.

  W Polsce nauka jest obowiązkowa do skończenia 18 lat, czyli po skończeniu gimnazjum uczeń powinien zaliczyć dwie klasy ogólniaka lub szkoły zawodowej. Według raportu GUS z roku szkolnego 2011/2012, w województwie łódzkim obowiązku szkolnego nie realizowało 175 dzieci podlegających podstawówkom (z innych powodów niż odroczenia) oraz 171 w gimnazjach.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo