18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Łódzki chce ściągnąć studentów z Ameryki Południowej

Maciej Kałach
W Łodzi tango tańczy się nawet na uniwersytecie
W Łodzi tango tańczy się nawet na uniwersytecie Grzegorz Gałasiński
Uniwersytet Łódzki precyzuje plany ściągania studentów z Ameryki Południowej. Uwaga największej łódzkiej uczelni koncentruje się obecnie na Argentynie i Urugwaju. Z tych krajów właśnie powróciła delegacja UŁ pod przewodnictwem prof. Zofii Wysokińskiej, prorektor UŁ ds. współpracy z zagranicą.

W nowym roku akademickim na UŁ przyjedzie ok. stu Latynosów w ramach programu Erasmus Mundus, przewidującego stypendia na wymiany studenckie z krajami spoza Unii Europejskiej. Jednak tę wiadomość UŁ podał jeszcze przed misją prof. Wysokińskiej. Marcowa wizyta dotyczyła innego rodzaju przyjazdów.

- W Argentynie i Urugwaju publiczne uczelnie oferują bezpłatne studia na poziomie licencjatu. Ale oferta studiów magisterskich i doktoranckich jest już płatna i uboższa - opowiada prof. Wysokińska.

Dlatego UŁ zamierza przekonywać Argentyńczyków i Urugwajczyków, aby rozważali opłacanie swoich studiów drugiego i trzeciego stopnia właśnie w Łodzi. Atutem UŁ są programy studiów prowadzonych w języku angielskim i hiszpańskim, zaś część Latynosów mogłaby spróbować podjąć naukę po cyklu zajęć w Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców UŁ.

Delegacja UŁ przywiozła z Ameryki Południowej dwie wstępne umowy: z Państwowym Uniwersytetem Prowincji Buenos Aires w Argentynie (porozumienie dotyczy głównie współpracy ekonomistów) oraz z Uniwersytetem Republiki w Urugwaju. Wizytę łodzian w tym drugim kraju szeroko odnotowała jedna z największych tamtejszych gazet "El Pais", przedstawiając Łódź jako stolicę polskiego kina i tanga - ze względu na imprezę Łódź Tango Salon Festival.

Możliwe, że pierwsi Latynosi zaczną zdobywać magistraty w Łodzi już za rok. Inny planowany kierunek międzynarodowej ekspansji UŁ to Chiny - w końcówce 2013 r. władze uniwerku podpisały porozumienie z prestiżową uczelnią chińską Zhengzhou University. W ramach umowy Chińczycy mogą studiować przez pierwsze 2 lata w macierzystej akademii, a na następne 2 przyjadą do Łodzi.

Rok 2013 był pierwszym w historii UŁ, w którym studiowało na uczelni ponad tysiąc obcokrajowców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki