Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Łódzki i Politechnika Łódzka uruchomią nowe kierunki

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Ewa Chojnacka, rzecznik PŁ, zapowiada studia prowadzone z Politechniką Warszawską i Wojskową Akademią Techniczną
Ewa Chojnacka, rzecznik PŁ, zapowiada studia prowadzone z Politechniką Warszawską i Wojskową Akademią Techniczną Krzysztof Szymczak
Wiadomo już o trzech nowych kierunkach, które znajdą się w ofercie największych łódzkich uczelni w roku akademickim 2016/17

Senat Uniwersytetu Łódzkiego przyjął w grudniu uchwały o utworzeniu dwóch nowych kierunków studiów pierwszego stopnia - będą to ekonomia miasta zrównoważonego oraz finanse międzynarodowe. Natomiast Politechnika Łódzka otworzy międzyuczelniane studia z biogospodarki.

Ekonomia miasta zrównoważonego na UŁ ma kształcić „wysokiej klasy specjalistów w zakresie zarządzania miastami”, wyposażonych w wiedzę i umiejętności pozwalające „kształtować procesy rozwoju miasta w duchu zrównoważonego rozwoju.”

Drugi kierunek zatwierdzony w grudniu przez Senat UŁ to także pomysł Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego. Jego autorzy zwracają uwagę, że rynki finansowe się globalizują, dlatego trzeba kształcić - już w ramach studiów pierwszego stopnia - fachowców od finansów międzynarodowych. Wymagania dla studentów są stworzone dzięki współpracy UŁ z łódzkimi firmami Avallon oraz mBank.

Politechnika Łódzka uruchamia po wakacjach biogospodarkę - inżynierskie studia prowadzone przez Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności, we współpracy z innymi wydziałami uczelni.

Uczelnie w Łodzi uruchamiają nowe kierunki. Zobacz jakie!

- To kolejne studia międzyuczelniane w ofercie Politechniki Łódzkiej. Studenci będą odbywali studia na trzech uczelniach tj. Politechnice Łódzkiej, Politechnice Warszawskiej oraz Wojskowej Akademii Technicznej, co jest efektem podpisanej przez te uczelnie umowy - informuje Ewa Chojnacka, rzecznik Politechniki Łódzkiej.

Student biogospodarki spędzi pierwsze trzy semestry na uczelni macierzystej, czwarty semestr wszyscy studenci, a więc także ci z PW i WAT, odbędą na Politechnice Łódzkiej, piąty semestr to studia na PW, a szósty semestr na WAT. Semestr dyplomowy to powrót do macierzystej uczelni.

- Absolwenci otrzymają dyplom wspólny wydany przez PŁ-PW-WAT. Wykorzystanie potencjału trzech renomowanych uczelni daje dodatkową wartość temu kierunkowi studiów - dodaje Ewa Chojnacka. - Program wykorzystuje aktualną wiedzę oraz najnowsze odkrycia naukowe w obszarze biogospodarki, inżynierii środowiska, zrównoważonej energetyki oraz innowacyjnych technologii i procesów przemysłowych. Przewidywany limit miejsc to 30 osób na każdej uczelni.

Nowe kierunki studiów na łódzkich uczelniach

Uniwersytet Medyczny w Łodzi nie ma w planach uruchamiania nowych kierunków studiów stacjonarnych ani I stopnia.

- Nasza oferta edukacyjna jest naszym zdaniem optymalna: dostosowana do potrzeb kandydatów i rynku pracy - wyjaśnia Joanna Orłowska, rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

MNiSW o naborze 2015

Na początku grudnia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podsumowało wybory maturzystów przed początkiem roku akademickiego 2015/2016.

Na studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie w Polsce przyjęto prawie 320 tys. osób - najpopularniejsze kierunki to informatyka (35 tys.), prawo (22 tys.) oraz zarządzanie (20,5 tys.)

Według MNiSW, Politechnika Łódzka jest czwartą uczelnią w Polsce pod względem liczby zgłoszeń na jedno miejsce (5,2). Resort przyznaje jednak, że wpływ na ten ranking mają różnice w systemach naboru (np. na PŁ jeden kandydat może w ramach jednej opłaty decydować się na aż 8 zgłoszeń, a potem trafia na jeden kierunek.

Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w skrócie
14-20 grudnia 2015 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki