Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Łódzki przeciwny nowej akademii kopernikańskiej (choć nawet minister nie wie, czym miałaby ona być...)

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Uniwersytet Łódzki jest zaniepokojony pomysłem utworzenia Międzynarodowej Akademii Kopernikańskiej, czyli nowej instytucji naukowej – i innych elementów tajemniczego programu ministerstwa edukacji na 550-lecie urodzin wielkiego astronoma. Z tego pomysłu niejasno tłumaczyli się w kwietniu przedstawiciele resortu Przemysława Czarnka. UŁ dał wyraz swojemu zaniepokojeniu ogłaszając właśnie dołączenie do stanowiska Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (w której zasiadają reprezentanci władz różnych uczelni). KRASP uważa m.in., iż środki finansowe, które pochłonąłby nowy twór lepiej przeznaczyć na uprawianie nauki w dotychczasowych.>>> Czytaj dalej przy kolejnej ilustracji >>>Na zdjęciu wnętrze rektoratu UŁ
Uniwersytet Łódzki jest zaniepokojony pomysłem utworzenia Międzynarodowej Akademii Kopernikańskiej, czyli nowej instytucji naukowej – i innych elementów tajemniczego programu ministerstwa edukacji na 550-lecie urodzin wielkiego astronoma. Z tego pomysłu niejasno tłumaczyli się w kwietniu przedstawiciele resortu Przemysława Czarnka. UŁ dał wyraz swojemu zaniepokojeniu ogłaszając właśnie dołączenie do stanowiska Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (w której zasiadają reprezentanci władz różnych uczelni). KRASP uważa m.in., iż środki finansowe, które pochłonąłby nowy twór lepiej przeznaczyć na uprawianie nauki w dotychczasowych.>>> Czytaj dalej przy kolejnej ilustracji >>>Na zdjęciu wnętrze rektoratu UŁ Krzysztof Szymczak / archiwum "DŁ"
Uniwersytet Łódzki jest zaniepokojony pomysłem utworzenia Międzynarodowej Akademii Kopernikańskiej, czyli nowej instytucji naukowej – i innych elementów tajemniczego programu ministerstwa edukacji na 550-lecie urodzin wielkiego astronoma. Z tego pomysłu niejasno tłumaczyli się w kwietniu przedstawiciele resortu Przemysława Czarnka. UŁ dał wyraz swojemu zaniepokojeniu ogłaszając właśnie dołączenie do stanowiska Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (w której zasiadają reprezentanci władz różnych uczelni). KRASP uważa m.in., iż środki finansowe, które pochłonąłby nowy twór lepiej przeznaczyć na uprawianie nauki w dotychczasowych.

Czym byłby Narodowy Program Kopernikański?

O tzw. Narodowym Programie Kopernikańskim jest w środowisku akademickim głośno od początku kwietnia. Według roboczego projektu ustawy (w kształcie ujawnionym przez portal OKO.press), na program miałoby się składać m.in. utworzenie nowej uczelni (Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika) oraz nowa korporacja zawodowa. Po ujawnienia projektu Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, zaprzeczył (m.in. na swoim koncie w serwisie internetowym Twitter), iż taka korporacja miałaby zastąpić dotychczasową – Polską Akademię Nauk (PAN to także sieć instytutów). Natomiast, według ministra, Narodowy Program Kopernikański, to rodzaj hołdu na 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika (urodzonego w 1473 r.), ale szczegóły są jeszcze w opracowaniu.
Najnowszy rozdział zamieszania to wypowiedź Włodzimierza Bernackiego, jednego z zastępców Przemysława Czarnka, podczas obrad sejmowej podkomisji do spraw nauki i szkolnictwa wyższego (z 23 kwietnia). Według wiceministra, w jego resorcie prace nad ustawą w sprawie programu kopernikańskiego nie są prowadzone, choć z drugiej strony ze słów Włodzimierza Bernackiego, wynikało, iż pewne prace robocze jednak trwają (do stwierdzających to dokumentów z resortu dotarli również posłowie sejmowej opozycji).

Uniwersytet Łódzki w sprawie programu kopernikańskiego

„Wolimy dmuchać na zimne” – stwierdził przedstawiciel rektoratu Uniwersytetu Łódzkiego, z którym rozmawialiśmy w czwartek (29 kwietnia).

W taki sposób tłumaczył on wydanie komunikatu, ogłoszonego przez władze UŁ dwa dni wcześniej o treści:

„Uniwersytet Łódzki, jako członek KRASP, dołącza do stanowiska ws. Narodowego Programu Kopernikańskiego”.

Co zawiera stanowisko KRASP? Chodzi m.in. o kwestie finansowe.

„Projekt nie precyzuje dodatkowego źródła finansowania Międzynarodowej Akademii Kopernikańskiej w odniesieniu do zaplanowanych już w budżecie środków na szkolnictwo wyższe i naukę. Zakładając, że są to środki dodatkowe, warto byłoby je przeznaczyć m.in. na rozwój uczelni regionalnych, wsparcie wartościowych polskich czasopism, tak, aby mogły znaleźć swoje miejsce w międzynarodowych bazach danych, systemowe wsparcie publikowania w wartościowych czasopismach międzynarodowych czy też rozbudowę najlepszych laboratoriów badawczych” – napisali polscy rektorzy. – ”Zadania, które mają być realizowane w ramach Narodowego Programu Kopernikańskiego, są już wykonywane przez cały system szkolnictwa wyższego i nauki oraz agendy rządowe. Dublowanie zadań tych instytucji skutkować będzie dodatkowymi wielomilionowymi kosztami administracyjnymi obsługi nowego systemu przypadającymi w okresie trudnej sytuacji pandemicznej”.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki