Uniwersytet Łódzki przyznał stypendia według nowych zasad

Maciej Kałach
Uczelnie zobligowane są do wypłacania stypendium rektora 10 proc. swoich najlepszych studentów
Uczelnie zobligowane są do wypłacania stypendium rektora 10 proc. swoich najlepszych studentów Grzegorz Gałasiński
Udostępnij:
Przed obecnym rokiem akademickim władze Uniwersytetu Łódzkiego, w porozumieniu z samorządem studentów, zdecydowały się zmienić dotychczasowy system stypendiów rektora. Średnia ocen stała się tylko jednym z kryteriów. Teraz studenci otrzymują punkty także za osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe. Za każde z czterech kryteriów można otrzymać jednakową liczbę punktów.

Zmianie systemu towarzyszy nowy podział pieniędzy - w starym każdy, kto znalazł się w grupie 10 proc. nagradzanych, otrzymywał 450 zł przez 9 akademickich miesięcy. Władze Uniwersytetu Łódzkiego właśnie ogłosiły nowy podział: najwybitniejsi studenci będą otrzymywali 1000 zł miesięcznie. Termin pierwszej wypłaty wypadł w miniony piątek.

Tomasz Boruszczak, rzecznik Uniwersytetu Łódzkiego, poinformował, że najwięcej punktów zdobyło 7 studentów, po jednej osobie z Wydziału Filozoficzno-Historycznego, Wydziału Prawa i Administracji, Wydziału Stosunków Międzynarodowych i Politologicznych oraz 4 osoby z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska - w tym obecny pierwszoroczniak, który przed maturą odnosił sukcesy w prestiżowych olimpiadach przedmiotowych.

Dużo liczniejsza jest grupa otrzymująca po 800 zł miesięcznie - to 156 osób. Po 600 zł otrzymuje 1786 studiujących, zaś 450 zł - 932 osoby.

Uniwersytet Łódzki jako ostatnia z trzech wielkich uczelni w Łodzi zdecydowała o odejściu od średniej ocen jako jedynego kryterium przydzielania stypendium rektora.

Ewa Chojnacka, rzeczniczka Politechniki Łódzkiej, przypomina, że ta uczelnia już od kilku lat rozdzielając pieniądze na nagrody opiera się także na "osiągnięciach naukowych, artystycznych lub wysokich wynikach sportowych we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym".

Stawka stypendium na Politechnice Łódzkiej jest jedna - to 500 zł (wzrosła z 470 zł).

- Na Uniwersytecie Medycznym przy ocenie osiągnięć będących podstawą przyznania stypendium rektora dla najlepszych studentów bierze się pod uwagę cztery kategorie, wyłącznie z poprzedniego roku akademickiego, tj. średnią ocen, osiągnięcia naukowe, sportowe , artystyczne - informuje Joanna Orłowska, dyrektor biura rektora Uniwersytetu Medycznego. - Stypendium przyznawane jest na podstawie rankingu punktów uzyskiwanych łącznie za wyniki we wszystkich wymienionych wyżej kategoriach - dodaje Joanna Orłowska.

Stawki Uniwersytetu Medycznego to 450 zł lub 250 zł miesięcznie i nie uległy zmianie w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Odejście od średniej ocen jako jedynego kryterium to wskazówka dla uczelni od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i część reformy akademickiej.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

F
F.
Dlaczego te listy nie sa jawne? Powinno byc ogłoszone kto i dlaczego-ile punktów zdobył. Teraz nie ma mozliwosci weryfikacji, a prosty błsd rachunkowy kazdemu sie zdarza.
s
student
Szkoda tylko, że można mieć średnią 5.0, niesamowite osiągnięcia - ale jeśli skończyło się już studia danego stopnia, nawet zaoczne za które się płaciło, i na nich uczelnia nie wypłacała stypendiów, to na innym (następnym) kierunku, na stopniu który się już skończyło stypendium nie przyznają :) Brawo.
b
biggerpicture
Szkoda, że np. na pierwszym roku studiów doktoranckich na Wydziale Prawa i Administracji przyznano łącznie PIĘĆ stypendiów. Czy nie jest czasem tak, że wszystkie osoby (a jest ich ok. 20), które dostały się na te studia (czyli pokonały w postępowaniu rekrutacyjnym kilkadziesiąt innych osób), wyróżniają się ponadprzeciętnymi osiągnięciami naukowymi i zasługują choćby na minimalne wsparcie? Jak osoby, które nie dostały od UŁ ani gorsza, pracując na pełen etat, mają skupić się na pisaniu swojej rozprawy doktorskiej, publikacjach, seminariach, konferencjach itd.? O ile łatwiej jest tym, którzy na pierwszym roku wsparcie od uczelni dostali. A jest to błędne koło, bo właśnie w/w przedsięwzięcia będą brane pod uwagę przy rozdawaniu stypendium w kolejnych latach.
R
Rumpelstiltskin
O ile osiągnięcia naukowe rozumiem, to nie rozumiem jak na równi ze stypendystami osiągającymi wysoką średnią lub działającymi naukowo można stawiać ludzi z osiągnięciami sportowymi, tudzież artystycznymi (choć to jeszcze też ewentualnie można potraktować nieco inaczej).
Czyżbyśmy dochodzili do momentu w którym naszej uczelnie będą podobne do amerykańskich - przyjmujących na najlepsze uczelnie na "stypendia sportowe" totalnych idiotów, mających za zadanie tylko zdobywać trofea w sporcie, a przez zajęcia to jakoś się ich przepchnie?
Dodaj ogłoszenie