– Strzeżcie w tych trudnych dzisiejszych czasach podstawowych wartości akademickich: autonomii uczelni, wolności badań naukowych i nauczania, tolerancji, sprawiedliwości i różnorodności. Niech nikt w naszej społeczności akademickiej nie czuje się wyobcowany – powiedział na początku inauguracji prof. Antoni Różalski, ustępujący rektor.
Co miał na myśli wspominając o „trudnych czasach”?
Nowa rektor UŁ o Czarnku: niepokój z powodu włączenia nauki do wielkiego resortu z edukacją
W korytarzach Wydziału Filologicznego, którego siedzibę wyznaczono na miejsce poniedziałkowej uroczystości, pracownicy UŁ wymieniali się przemyśleniami na temat Przemysława Czarnka, nowego ministra edukacji i nauki. W TV Trwam polityk ten stwierdził przed weekendem m.in., iż „w ramach nauczania na uczelniach wyższych” nie mieści się „przekazywanie ideologii genderowskiej”, co może być interpretowane jako likwidacja w Polsce studiów gender. Zaś UŁ prowadzi takie studia (w ramach programu Erasmus +).
– Ja nie znam pana ministra Czarnka – odpowiedziała nowa rektor, zagadnięta przez tuż przed inauguracją „Dziennik Łódzki” o tego polityka. – Zobaczymy, w jaki sposób będzie się wypowiadał, jak już zostanie ministrem edukacji i nauki. Właśnie: tutaj pojawia się u mnie niepokój. O włączenie dotąd osobnego resortu nauki i szkolnictwa wyższego do wspólnego resortu z edukacją. Elementy tej zmiany mogą powodować, że mniej uwagi będzie poświęcać się nauce.
Rok akademicki 2020/2021 w UŁ. Nadzieja na powrót do tradycyjnej nauki do następnych wakacji. Ale semestr zimowy "mieszany", z przewagą zajęć na odległość
Natomiast w przemówieniu inauguracyjnym prof. Elżbieta Żądzińska (po przekazaniu jej insygniów władzy przez prof. Antoniego Różalskiego) wspomniała m.in. o warunkach pracy uczelni podczas epidemii koronawirusa i związanymi z tym trudnościami.
– Mam nadzieję, że już w trakcie tego roku (akademickiego – red.) uda nam się te wszystkie przeszkody pokonać i przywrócić całkowicie tradycyjny tryb pracy z uwzględnieniem nowych doświadczeń i kompetencji w kształceniu zdalnych. Ale priorytetem pozostaje zdrowie – mówiła rektor.
Jednak w semestrze zimowym większość wykładów i ćwiczeń (ich początek 19 października) będzie prowadzona na odległość – w ramach przyjętego w UŁ trybu mieszanego. Studia na największej łódzkiej uczelni rozpocznie prawie 8 tys. studentów pierwszego roku różnych kierunków. Wśród maturzystów najbardziej popularna okazała się psychologia (rekord – 12,5 os./miejsce).
Inauguracja w Uniwersytecie Łódzkim. Cenna pamiątka z przeszłości na początek 76. roku akademickiego w UŁ
Z okazji rozpoczęcia nowego roku akademickiego Uniwersytet Łódzki w poniedziałek pochwalił się darem przekazanym przez przedstawicieli pierwszego rocznika swoich absolwentów. To oryginał rękopisu artykułu prof. Tadeusza Kotarbińskiego z 1948 r., napisanego z okazji ufundowania sztandaru UŁ – jej ówczesny rektor pisze o doniosłości i ważności nauki.
Wartość tego dokumentu, jak wyjaśnia w komunikacie uniwersytet, wiąże się z dramatycznymi wydarzeniami z pierwszych lat istnienia UŁ, „kiedy to walczono o utrzymanie autonomii uczelni i niezależność od ideologii marksistowskiej. Na czele tego oporu w nowo powstałym Uniwersytecie Łódzkim stał rektor – prof. Tadeusz Kotarbiński, wspierany przez znaczną część profesury oraz opozycyjnie nastawionych studentów”.
– Oryginał rękopisu przysłali nam państwo Anna i Antoni Rajkiewiczowie, którzy studia na UŁ zaczynali 75 lat temu. Tutaj się poznali, zakochali, są ze sobą do dziś. To przepiękna historia, która przyszła do nas w najlepszym możliwym momencie i dała nam dużo inspiracji do dalszego działania – powiedziała prof. Elżbieta Żądzińska.
Wspomnienia Polaków związane z powrotem do szkoły - sonda
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?