Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Łódzki ufundował stypendia dla uchodźców

Maciej Kałach
Uniwersytet Łódzki będzie wspierał uchodźców między innymi fundując im stypendia
Uniwersytet Łódzki będzie wspierał uchodźców między innymi fundując im stypendia Paweł Łacheta
Senat UŁ zdecydował, że uczelnia przyzna pięciu cudzoziemcom mającym status uchodźcy stypendia na roczny kurs nauki języka polskiego

Uchwałę w sprawie pomocy uchodźcom Senat UŁ podjął na ostatnim posiedzeniu przed rozpoczęciem roku akademickiego. Uchodźcy mają realizować stypendium w Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców, gdzie trafiają osoby z całego świata, zanim podejmą naukę na konkretnym kierunku którejś z uczelni w Polsce.

CZYTAJ TEŻ: Uniwersytet Łódzki rozpoczął rok akademicki 2015/2016

Tym samym Uniwersytet Łódzki jest jedną z pierwszych uczelni w Polsce wprowadzających konkretne formy pomocy dla uchodźców. Jak informuje Tomasz Boruszczak, rzecznik UŁ, na przełomie sierpnia i września Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zwróciło się z apelem do polskich uczelni o zaoferowanie uchodźcom pomocy. O to samo apelowały władze Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Uniwersytet Łódzki podjął tę inicjatywę.

- Stwierdziliśmy, że na początek taką konkretną formą pomocy może być ufundowanie stypendium w celu nauki języka polskiego - wyjaśnia prof. Bogdan Gregor, prorektor UŁ ds. ekonomicznych. - Władze uczelni ustaliły, że możemy pięciu osobom o statusie uchodźcy, zaproponować roczny kurs językowy w naszym Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców. Dodam, że całkowity koszt takiego kursu to około 3 tysięcy euro.

Jednocześnie władze UŁ zapowiadają, że nie jest to wszystko, co uczelnia chce zaproponować uchodźcom.

- Ta propozycja to dopiero początek. Na pewno poszerzymy tę ofertę. Myślimy między innymi o zaproponowaniu uchodźcom miejsc w akademikach lub przyjęciu ich bezpłatnie na studia w języku angielskim, ale nad tymi rozwiązaniami jeszcze pracujemy - dodaje prof. Gregor.

CZYTAJ TEŻ: Wydział Zarządzania UŁ. Inauguracja roku akademickiego 2015/2016

Jak informuje Ewa Chojnacka, rzecznik Politechniki Łódzkiej, ta uczelnia ma przygotowany plan działań związanych z pomocą dla uchodźców.

- O inicjatywach, które podejmiemy w tej kwestii, zadecyduje Senat uczelni. Po podjęciu stosownych uchwał będzie można mówić o szczegółach - zapowiada Ewa Chojnacka.

- Uniwersytet Medyczny w Łodzi nie podjął jeszcze żadnych tego typu działań - informuje pytana w piątek o inicjatywy skierowane do uchodźców Joanna Orłowska, dyrektor biura rektora Uniwersytetu Medycznego.

CZYTAJ TEŻ: Uniwersytet Medyczny w Łodzi zainaugurował rok akademicki 2015/2016

TYTUŁ RAMKI

  • Pomoc uchodźcom zadeklarowały łódzkie kluby i restauracje. Do końca października w 6. Dzielnicy, Niebostanie, La Grandzie, Lokalu i Daleko Blisko przyjmowane są ubrania zimowe, śpiwory, plecaki, skarpetki, buty trekkingowe, wyroby sanitarne, torby z grubego plastiku z mocnym uchwytem i wodoodporna odzież.
  • W związku z innym kryzysem geopolitycznym - wojną na Ukrainie - UŁ, jak informował wiosną, obniżył o 50 proc. opłaty dla studentów z tego kraju. W zeszłym roku na „uniwerku” przebywało 247 Ukraińców.
  • Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców UŁ co roku przygotowuje do podjęcia studiów ok. 300 - 400 obcokrajowców, m.in. z krajów Azji Południowo--Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Ameryki Południowej.

mt, mach

ZOBACZ TEŻ:

Sondaż: Większość Polaków wciąż przeciwna przyjmowaniu uchodźców. Źródło: TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki