Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Łódzki wybrał finalistów VI edycji Konkursu im. Prof. T. Kotarbińskiego na najwybitniejsze dzieło z zakresu nauk humanistycznych

Maciej Kałach
Maciej Kałach
W listopadzie 2019 r., w poprzedniej – piątej – edycji konkursu, zwyciężył Grzegorz Ziółkowski
W listopadzie 2019 r., w poprzedniej – piątej – edycji konkursu, zwyciężył Grzegorz Ziółkowski Krzysztof Szymczak / archiwum "DŁ"
Uniwersytet Łódzki poinformował w bieżącym tygodniu, że Kapituła Konkursu im. Prof. T. Kotarbińskiego, pierwszego rektora tej uczelni, wybrała pięć książek, które – w ramach szóstej edycji konkursu – powalczą o tytuł najwybitniejszego dzieła z zakresu nauk humanistycznych.

Laureat nagrody – poznamy go w styczniu 2021 roku – otrzyma 50 tysięcy złotych. Tym razem uroczystość wręczenia nagrody, z powodu pandemii, jest zaplanowana w formule online.

Kapituła konkursu spotkała się zdalnie 16 października – i spośród 68 zgłoszonych w tym roku prac, wybrała pięć, jej zdaniem, najlepszych.

Finałowe dzieła to: "Antykomunistycznego podziemia portret zbiorowy 1945-1956. Aspekty mentalno-psychologiczne” Mariusza Mazura, „Ruch naturalny ludności rzymskokatolickiej w Lubelskiej w świetle rejestracji metrykalnej z lat 1582 – 1900” Piotra Rachwała, „Kompleksja literatury. Studia staropolskie” Dariusza Śnieżki, „Wynalazek nowoczesnego serca. Filozoficzne źródła współczesnego myślenia o emocjach”, Karoliny Wigury oraz „Minima luridica. Refleksje o pewnych (nie)oczywistościach prawniczych” Jerzego Zajadły.

Nagroda przyznawana przez Uniwersytet Łódzki jest wyróżnieniem ogólnopolskim, które zyskało w środowisku polskich naukowców dużą renomę. Konkurs umożliwia pokazanie szerszej publiczności wartości i różnorodności prac humanistycznych powstających w Polsce. Autorów najlepszych książek poznajemy corocznie podczas uroczystej gali, której do tej pory towarzyszyła wyjątkowa oprawa artystyczna. To – jak podkreśla największa z łódzkich uczelni – prawdziwe święto polskiej humanistyki.

W 2015 roku do konkursu wpłynęło 35 prac, w 2016 – 44, w 2017 – 56, w 2018 – 71, natomiast w 2019 – 76. Uniwersytet Łódzki ocenia, że tegoroczna edycja – z 68 zgłoszonymi dziełami – naznaczona przez pandemię, okazuje się jednak kolejną niezwykle udaną. Koronawirus nieco skomplikował sytuację związaną z nadsyłaniem prac. Do tej pory możliwe było to wyłącznie pocztą, ale zmiana regulaminu i dopuszczenie drogi elektronicznej pozwoliło zachować wysoką liczbę zgłoszeń.

W listopadzie 2019 r., w poprzedniej – piątej – edycji konkursu, zwyciężył Grzegorz Ziółkowski. Autora podczas uroczystości w siedzibie Filharmonii Łódzkiej nagrodzono za książkę „Okrutny teatr samospaleń. Protesty samobójcze w ogniu i ich echa w kulturze współczesnej”.

– Pomysł, by tego typu nagroda funkcjonowała na Uniwersytecie Łódzkim, uważam za znakomity. Nie tylko dlatego, że nobilituje humanistykę, ale przede wszystkim ukazuje jej znaczenie, a to wspomaga humanistów, jeśli chodzi o widoczność w sferze publicznej – oceniał Grzegorz Ziółkowski.

Dlaczego kapituła nagrodziła przed rokiem jego dzieło? Zdaniem jej członków, lauteat 2019 wykazał się dogłębną znajomością perspektywy religijnej, historycznej, socjologicznej, psychologicznej, filozoficznej oraz kulturoznawczej. Jego monografia oparta jest, nie tylko na obszernej literaturze, ale także na własnych badaniach. Ponadto autor wielokrotnie odnosi się też krytycznie do zastanych opinii, zawsze rzetelnie swą krytykę uzasadniając.

– Kiedy Uniwersytet Łódzki zdecydował się na utworzenie konkursu, mieliśmy informacje o problemach humanistyki, o jej kryzysie. Chcieliśmy pokazać, że na polskich uczelniach i instytucjach powstają znakomite prace z humanistyki. I myślę, że to się udało – mówił podczas gali w listopadzie 2019 r. prof. Antoni Różalski, ówczesny rektor Uniwersytetu Łódzkiego.

Natomiast nagrodzone we wcześniejszych edycjach dzieła to: "Różnice indywidualne. Historia-Determinanty-Zastosowania", Jana Strelaua (2015), "Amerykańskie powojnie Czesława Miłosza" Ewy Kołodziejczyk (2016), "Nekroperformans. Kulturowa rekonstrukcja Teatru Wielkiej Wojny" Doroty Sajewskiej (2017) oraz "Sprawa Jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ „Solidarność” i KSS „KOR” 1981-1984" Andrzeja Friszke (2018).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki