Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Łódzki z mLegitymacją. Studenci UŁ już pokazują smartfony kontrolerom MPK

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Do uczestniczenia w programie mLegitymacji uczelnie i szkoły zachęca rząd
Do uczestniczenia w programie mLegitymacji uczelnie i szkoły zachęca rząd Gov.pl
Już 600 studentów Uniwersytetu Łódzkiego używa nowej mLegitymacji UŁ, kolejne 2000 było – według największej uczelni w mieście – "na etapie jej instalacji" w swoim smartfonie. Mowa o elektronicznej wersji tradycyjnego dokumentu, potwierdzającej, że jej okaziciel studiuje. To dane z pierwszego dnia wejścia w życie mLegitymacji w UŁ.

Uniwersytet Łódzki od wtorku (16 marca) zachęca swoich studentów do instalowania mLegitymacji na smartfonie.

Z mLegitymacją w smartfonie nie trzeba nosić przy sobie „plastiku”

Jak wyjaśnia UŁ, mLegitymacja posiada taką samą moc prawną, co jej tradycyjny odpowiednik. Oznacza to, że posługując się mLegitymacją można potwierdzić status studenta, a także skorzystać z wszelkich ustawowych ulg, zniżek i zwolnień przysługujących osobom, które są na studiach.

Dla przykładu po instalacji mLegitymacji na smartfonie nie trzeba mieć przy sobie jej plastikowego odpowiednika podczas kontroli biletów w MPK (choć UŁ podkreśla, że formalnie tradycyjną formą dokumentu jego student ma obowiązek dysponować – lecz nie trzeba zabierać plastiku przy każdym wyjściu z domu).

Instalacji mLegitymacji można dokonać za sprawą aplikacji Mobilny USOS, dostępnej na urządzenia z systemem iOS oraz Android.

O tym, że mLegitymacja jest ważna (i że np. kontroler nie ogląda fałszywego tzw. screenu) zaświadczy m.in. "powiewająca" polska flaga podczas uruchomienia dokumentu na ekranie smartfona.

UŁ szeroko chwali się wprowadzeniem mLegitymacji jako pierwsza uczelnia w mieście. Wcześniej w Polsce zrobiły to m.in. Uniwersytet Warszawski, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Politechnika Poznańska czy Uniwersytet Opolski.

Nie tylko dla studentów. Uczniowie z Łodzi także mają swoją mLegitymację

Dość rozpowszechniona w Polsce jest już mLegitymacja szkolna. Np. przed rokiem Ministerstwo Cyfryzacji wyliczało, iż w skali kraju korzysta z tej usługi ogółem 4500 podstawówek, liceów i szkół zawodowych – z tego 31 w Łodzi (co dawało jej w 2020 r. czwarte miejsce wśród polskich miast).

Uczniowie mogą z korzystać ze swojej mLegitymacji w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z „tradycyjnych” dokumentów. Nie tylko w trakcie kontroli biletów, ale także np. przy zakładaniu karty w bibliotece czy przy zakupie biletów do kina. Rząd zapewnia, iż wdrożenie mLegitymacji nie generuje żadnych dodatkowych kosztów dla szkół. Nie muszą one kupować nowego oprogramowania lub sprzętu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki