Uniwersytet Łódzki zakończył zazielenianie dachu Wydziału Zarządzania

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Budynek Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Matejki: w połowie wysokości zdjęcia (od jego lewej strony do środka) widać niższy dach nad aulą. To właśnie on zakwitnie na wiosnę
Budynek Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Matejki: w połowie wysokości zdjęcia (od jego lewej strony do środka) widać niższy dach nad aulą. To właśnie on zakwitnie na wiosnę Polska Press/archiwum
Udostępnij:
Uniwersytet Łódzki zakończył zazielenianie dachu Wydziału Zarządzania. Rośnie na nim trawa, zakwitną zioła i inne rośliny

Z końcem listopada zakończyło się „zasadzanie” zielonego dachu na gmachu przy ul. Matejki 22/26, gdzie mieści się Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

Chodzi o fragment dachu widoczny od strony głównego wejścia do budynku. Nad nim mieszczą się jeszcze wyższe kondygnacje, dlatego zielony dach jest widoczny z wielu sal dydaktycznych oraz pokojów wykładowców.

- Będzie zapewne miłą odskocznią dla zmęczonych oczu - przewiduje Agnieszka Wołowiec, odpowiedzialna za promocję Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

Gala Absolwenta Wydziału Zarządzania UŁ. Studenci odebrali dyplomy [ZDJĘCIA]
„Będzie”, bo rośliny z zielonego dachu w pełni rozwiną się na wiosnę.

- To kombinacja kwitnących ziół i traw, mogą rozwijać się tam również inne kwitnące rośliny - mówi Agnieszka Wołowiec.

Tak naprawdę zielony dach Wydziału Zarządzania to powrót do pierwotnych założeń projektu budynku powstałego w latach 1999-2002. Projekt zakładał bowiem zazielenienie dachu auli otoczonej z trzech stron przez wyższe kondygnacje.

Studia z rewitalizacji w Łodzi. Zajęcia będą odbywać się na Włókienniczej i na Offie

- Trudności w utrzymaniu oraz pojawiające się przecieki do auli wykładowej sprawiły, że władze wydziału podjęły decyzję o likwidacji zielonego dachu w takiej formie - opowiada Agnieszka Wołowiec. - W kolejnych latach dach został odpowiednio zabezpieczony, a obecnie dzięki współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi i dostępności nowych rozwiązań, pojawiła się możliwość przywrócenia zielonego dachu, z czego Wydział Zarządzania chętnie skorzystał.

Uniwersytet obliczył koszty inwestycji na 105 tys. zł (z czego 84 tys. zł zapewnił WFOŚiGW). Jednak z dokumentów przetargowych wynika, że wybrany wykonawca zaoferował cenę 84 tys. zł.

Agnieszka Wołowiec informuje, że zielony dach na Wydziale Zarządzania UŁ (prostokąt o wymiarach 18,5 na 22,5 metra) „został wykonany z gotowych mat wegetacyjnych, które gwarantują uzyskanie w pełni zazielenionego dachu odpornego np. na działanie sił ssących wiatru tuż po zakończeniu jego instalacji”.

Łódzcy studenci mogą się jeszcze starać o stypendium socjalne

Takie maty z roślinnością hoduje się na specjalnych plantacjach przez półtora roku. W matach znajdują się substancje odżywcze, z których korzystają rośliny.

- Naturalne procesy zachodzące w podłożu zielonego dachu dostarczają pożywek dla wegetacji roślin. Obumieranie z jednej strony starych roślin, a z drugiej strony naturalny wysiew i rozwój młodych roślin odbywają się w układzie zamkniętym z ciągłą odnową biologiczną i regeneracją roślin. Dlatego jest to obieg, który można tylko ostrożnie wspomagać. Nie jest konieczne stosowanie intensywnego nawożenia ani nawadniania - objaśnia Agnieszka Wołowiec.

Studenci Uniwersytetu Łódzkiego pomogą zwierzętom

Ścieżki na zielonym dachu mają służyć tylko pracownikom obsługi wydziału.

Zielony dach miał powstać przy ul. Sienkiewicza, ale...

Zielony dach miał powstać na budynku zrewitalizowanej dawnej fabryki przy ul. Sienkiewicza 61a w Łodzi. W czerwcu wybrano jego projek i zakładano, że zostanie zrealizowany do końca 2017 r. Jednak pojawiła się przeszkoda w postaci spadkobierców dawnych właścicieli pofabrycznych budynków.

Dopóki magistrat nie wyjaśni, czy musi oddać nieruchomość, nie może zrealizować projektu zielonego dachu. Miały na nim rosnąć niskopnące rośliny, czyli trawy i mchy. Natomiast większe rośliny miały zostać osadzone w donicach. Architekci nie chcieli proponować typowego zielonego dachu, który składa się z kilku ciężkich warstw, bo obawiali się, że jego obciążenia nie wytrzymają stare stropy.

Trawa rośnie też na dachu biurowca Forum 76 przy skrzyżowaniu marszałków, a drzewka posadzono tam w donicach. Pracownicy biur Forum 76 mogą spędzać wśród nich przerwy.
amag

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Baca
A kiedy wyjście na redyk ?
j
jb
Zioło na tym wydziale ucieszy wielu :-)
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie