Upadków biur podróży może być jeszcze więcej. Lepiej je...

  Upadków biur podróży może być jeszcze więcej. Lepiej je sprawdzać

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Jak wynika z informacji urzędu marszałkowskiego, pierwszych 307 osób wyjechało autokarami z Grecji, Chorwacji i Bułgarii w czwartek, czyli w zaplanowanym terminie, a przejazd opłaciło biuro podróży.

  Obecnie trwa przygotowanie kolejnych powrotów. Turyści wypoczywający w Grecji (316 osób) powrócą 19 sierpnia. Część z nich (157 osób) zmuszona jest skrócić pobyt o trzy dni. Natomiast klienci, którzy spędzają wakacje w Bułgarii (155 osób), wrócą planowo 22 sierpnia.


  Problemy finansowe bielskiej firmy dotykają jednak nie tylko tych, którzy już pojechali za granicę, ale też tych, którzy podpisali umowy i wpłacili pieniądze. Prawdopodobnie to około tysiąca osób. Wiadomo już, że kwota gwarancyjna wykupiona przez OK Services Travel w TU Europa wynosi zaledwie ok. 13 tys. euro, czyli ok. 58 tys. zł. To nie wystarczy na pokrycie wszystkich roszczeń.

  To piąta firma z branży turystycznej, która w tym roku kończy z hukiem swoją działalność. Wcześniej zbankrutowały m.in. firmy GTI Travel, Horyzont, Tramp. Niestety, to prawdopodobnie nie ostatnia niemiła niespodzianka dla polskich turystów.

  W Krajowym Rejestrze Długów notowanych jest ponad 450 podmiotów z branży turystycznej. Z kolei w Rejestrze Dłużników ERIF BIG SA pod koniec czerwca znajdowało się około 190 biur.

  Zanim zdecydujemy się skorzystać z oferty biura podróży, sprawdźmy, czy prowadzi działalność legalnie, czy ma ważną polisę ubezpieczeniową, a także jaką ma kondycję finansową.

  Centralną Ewidencję Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych prowadzi Ministerstwo Gospodarki na stronie www.turystyka.gov.pl. Wystarczy, że w wyszukiwarce wpiszemy nazwę firmy, a dowiemy się, czy jest oficjalnie zarejestrowana, a także na jaką kwotę opiewa gwarancja ubezpieczeniowa. Polisa taka wykupywana jest na 12 miesięcy.

  Suma gwarancyjna powinna w razie upadłości wystarczyć na pokrycie kosztów związanych z powrotem turystów do Polski i zwrotem wpłat dla klientów, którzy nie zdążyli wyjechać.

  Przykładowo z rejestru dowiemy się, że największe polskie biuro podróży - Itaka (w ubiegłym roku według raportu "Wiadomości Turystycznych" obsłużyło 475 tys. klientów) - prowadzi działalność od 2001 r., posiada polisę ubezpieczeniową na 144 mln zł, ważną do 15 września 2014 r. Z kolei TUI (w ubiegłym roku obsłużyło 220 tys. klientów), ma polisę opiewającą na kwotę 86,9 mln zł, ważną do 16 września 2013 r. Podobnie sprawdzić możemy każdą firmę.

  To nie wszystko: warto zrewidować, czy firma nie jest notowana w rejestrach dłużników. Takie rejestry prowadzi kilka biur informacji gospodarczej: Krajowy Rejestr Długów (www.krd.pl), Rejestr Dłużników ERIF BIG SA (www.erif.pl) oraz BIG Infomonitor (www.infomonitor.pl). Warto też skorzystać ze specjalnych forów i stron internetowych, gdzie internauci dzielą się uwagami na temat oferty. Jeżeli biuro podróży ma wiele negatywnych opinii, powinno to zwrócić naszą uwagę.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  marika (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

  Dobrze, że ostatnio pojawia się sporo informacji, jak sprawdzić biuro, na co uważać, gdzie szukać pomocy, może zwiększy się przez to świadomość klientów? I może głównym kryterium wyboru przestanie...rozwiń całość

  Dobrze, że ostatnio pojawia się sporo informacji, jak sprawdzić biuro, na co uważać, gdzie szukać pomocy, może zwiększy się przez to świadomość klientów? I może głównym kryterium wyboru przestanie być tylko cena? Ja mam "swoje" biuro, od kilku lat jeżdżę z alfa starem, wycieczki organizują profesjonalne, od wielu lat działają na rynku, szkoda jedynie, że nie mają więcej afrykańskich kierunków w ofercie, ale może to kwestia czasu? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  biuro podróży spoko, tylko trzeba wiedzieć jakie

  katarzyna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 11

  Świetnie, że się o tym mówi i że w necie można znaleźc info dotyczące tego, jak biuro podrózy sprawdzić - może dzięki temu ludzie przestaną się kierować wyłacznie ofertą cenową i kolorowymi...rozwiń całość

  Świetnie, że się o tym mówi i że w necie można znaleźc info dotyczące tego, jak biuro podrózy sprawdzić - może dzięki temu ludzie przestaną się kierować wyłacznie ofertą cenową i kolorowymi katologami... Dla mnie pierwszym krokiem jest sprawdzenie rankingu - http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/wakacje-2013-ranking-biur-podrozy.html - koniecznie nowy, z bieżącego roku!, potem dopiero oglądam oferty najlepszych biur, porównuję, na koniec sprawdzam jeszcze wybrane przeze mnie biuro w tych wszystkich rejestrach i na http://www.turystyka.gov.pl i tyle - do tej pory nie miałam problemów z żadnym biurem, a za ich pośrednictwem byłam na kilkunastu wyjazdach. Szczerze mówiąc nie traciłabym czasu na samodzielne organizowanie wakacji - ryzyko też duże i w razie kłopotów można liczyc tylko na siebie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  MaRTA GŻEhu nie WaRTA BO z GeTThinU

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 11

  jak NIE CFFANIACK S BIuRA WSYŁKOKOweGE TO BANKsteR.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dlatego nie jeździmy już z biurami.

  marta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 20

  wolimy sobie na własną rękę załatwić wyjazd. udaje się bez problemów.tylko że w tym roku wyjazd na kredyt gotówkowy z getinu bo trochę nam kasy zabrakło, ale i tak to bardziej bezpieczne niż z...rozwiń całość

  wolimy sobie na własną rękę załatwić wyjazd. udaje się bez problemów.tylko że w tym roku wyjazd na kredyt gotówkowy z getinu bo trochę nam kasy zabrakło, ale i tak to bardziej bezpieczne niż z niepewnym biurem.zwiń

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny