Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwiaty doniczkowe: petunie, pelargonia, bakopa, surfinie, złocień, oleander. Kwiaty na balkon i taras 9.03.2024

Andrzej Gębarowski
Andrzej Gębarowski
Najbardziej popularną rośliną balkonową jest pelargonia i nic dziwnego, gdyż ma ona wiele zalet - kwitnie od późnej wiosny do pierwszych przymrozków, rzadko choruje i nie wymaga szczególnej pielęgnacji.
Najbardziej popularną rośliną balkonową jest pelargonia i nic dziwnego, gdyż ma ona wiele zalet - kwitnie od późnej wiosny do pierwszych przymrozków, rzadko choruje i nie wymaga szczególnej pielęgnacji. fot. 123rf
Kwiaty w pojemnikach, doniczkach i skrzynkach na taras i balkon. Petunie, pelargonia, bakopa, surfinie, złocień, oleander - kwiaty na balkon i taras. Jak ożywić kwiatami balkon i ogród? Pielęgnacja i uprawa kwiatów doniczkowych. Jakie kwiaty wybrać na taras i balkon? Kwiaty na balkon i kwiaty na taras w skrzynkach i donicach.

Kwiaty na balkon i kwiaty na taras w w skrzynkach i donicach.

Spis treści

Pielęgnacja i uprawa kwiatów w pojemnikach, doniczkach i skrzynkach

Jak ożywić nasz ogród w tygodniach, które nastąpią po przekwitnięciu kwiatów typowych dla wczesnej fazy tej pory roku. Nowoczesne ogrody często charakteryzują się wstrzemięźliwością w doborze gatunków roślin i – co za tym idzie – dość ograniczonym zestawem kolorów. Dlatego też w pełni lata, gdy przekwitła już większość krzewów ozdobnych, takie ogrody stają się smutne, jakby przedwcześnie nastąpił schyłek sezonu.

Z tego właśnie powodu w najbliższych dniach i tygodniach warto zadać sobie nieco trudu i nie poprzestając na stałym zestawie ogrodowych piękności, zakupić sadzonki begonii, heliotropów, niecierpków, petunii, pelargonii, szałwii, żeniszków. Niech pysznią się w doniczkach i pojemnikach porozstawianych na balkonie i tarasie, ale także i w gąszczu przekwitłych, wiosennych piękności, rozświetlając dalsze i bliższe zakątki ogrodu.

W co posadzić rośliny na balkonie, tarasie lub parapecie

Skrzynki zawieszane na balkonach są najczęściej wykonane z drewna lub tworzywa sztucznego. Lepsze dla roślin są te drewniane, ale w praktyce częściej stosuje się skrzynki plastikowe. Trzeba jednak pamiętać, że skrzynka to środowisko sztuczne dla roślin i dlatego rośliny balkonowe wymagają większej uwagi niż te posadzone w ogrodzie. Należy je regularnie i dość często podlewać, ponieważ w upalne dni mocno nagrzewają się ścianki skrzynek (zwłaszcza tych z plastiku), przez co ziemia szybko przesycha. Najlepiej podlewać skrzynki wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, stosując odstałą wodę.

Pojemnik na dużą bylinę (np. daturę) lub krzew powinien mieć przynajmniej 60 cm głębokości i 50 cm szerokości. W dnie muszą być otwory odprowadzające nadmiar wody. Naczynia z drewna lub ceramiki warto wyłożyć wewnątrz folią ogrodniczą, w której trzeba oczywiście zrobić otwory. Zapobiegnie to nadmiernemu przesychaniu ziemi. Dno pojemnika trzeba koniecznie wysypać warstwą drenażu, np. kawałków potłuczonych doniczek, keramzytu lub żwiru.

Do uprawy roślin kwiatowych lub pnących, ustawianych potem na tarasie i w różnych miejscach ogrodu, najlepiej stosować donice i misy ceramiczne. Mniejsze i większe donice o różnej wielkości, ustawione na płycie tarasowej, mogą posłużyć do komponowania miniogródków. Unikajmy jednak nadmiernej różnorodności form i kolorów donic. Zdecydujmy się na donice ceramiczne, z tworzywa sztucznego albo metalowe, ale raczej w jednym, przytłumionym kolorze, aby lepiej wyeksponować żywe kolory kwiatów.

Zasady pielęgnacji kwiatów balkonowych

Przy sadzeniu roślin w doniczkach należy pamiętać, że rośliny będą się rozrastać - należy więc zachować około 15 cm odstępu.
O podlewaniu wspomnieliśmy powyżej, dodajmy więc tylko, że trzeba też zadbać o wygląd roślin - usuwać przekwitłe kwiaty (będą dłużej i obficie kwitnąć), przycinać pędy (będą się bujniej rozkrzewiać), a także usuwać zeschłe liście i pędy.

Pamiętajmy również i to, że rośliny w pojemnikach muszą być zasilane długo działającym nawozem, zazwyczaj dedykowanym posadzonej grupie roślin. Są więc specjalne nawozy dla pelargonii, nieco inne dla surfinii oraz petunii itp.

Rośliny balkonowe i tarasowe

Najbardziej popularną rośliną balkonową jest pelargonia i nic dziwnego, gdyż ma ona wiele zalet - kwitnie od późnej wiosny do pierwszych przymrozków, rzadko choruje i nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Niektórzy preferują pelargonie zwisające (bluszczolistne), inni wolą pelargonie wielkokwiatowe zwane też angielskimi. Inne popularne rośliny balkonowe to petunie, lobelie, bakopy, surfinie, werbeny, a także begonie bulwiaste. Popularność zawdzięczają długiemu i obfitemu kwitnieniu.

Szczególnie obficie kwitną surfinie. Warto wiedzieć, że surfinie to grupa odmian, których pierwowzorem była petunia ogrodowa. Jedyną wyraźnie widoczną różnicą między surfinią a petunią jest zwisły pokrój surfinii, dzięki któremu są to doskonałe kwiaty na balkony, zwracające uwagę burzą zwisających kwiatów. Petunie zaś mają wzniesione lub tylko lekko pokładające się łodygi.

Surfinie lubią dużo słońca i mało opadów, ale muszą być obficie podlewane, najlepiej specjalnym nawozem do surfinii. Jako podłoże najlepiej zastosować ziemię przeznaczoną dla surfinii, wzbogaconą w nawozy, gdyż jest to bardzo „żarłoczna” roślina. W wilgotne lata surfinia może chorować na choroby grzybowe.

Begonie bulwiaste, w odróżnieniu od drobnych begonii wiecznie zielonych, mają duże kwiaty, kwitnące od czerwca do września włącznie. Trzeba jednak pamiętać, że są to rośliny delikatne i wymagające troskliwej pielęgnacji. W okresie wzrostu i kwitnienia begonie bulwiaste nawozi się nawozami mineralnymi. Należy unikać jednostronnego nawożenia azotem - rośliny rosną wtedy bujnie, ale słabiej kwitną. Podlewać należy umiarkowane (częściej w okresie suszy), uważając przy tym, aby nie zalewać korzeni i nie spryskiwać liści. Długotrwale deszcze mogą bardzo zaszkodzić naszym begoniom.

Bakopy - rośliny o drobnych, białych lub fioletowych kwiatkach, często uwzględniane w kompozycjach (w jednej doniczce) z wyższymi i większymi kwiatami, takimi jak np. pelargonie. Do kwiatów o wzniosłym pokroju najlepiej dodać bakopę o pokroju zwisłym. Trzeba wtedy oczywiście uwzględnić kontrast lub harmonię kolorów.

Niecierpki słyną z wytrwałego kwitnienia przez cały sezon. Kwiatów jest zawsze dużo i niemal zasłaniają liście. Wielkość roślin jest zróżnicowana: od karłowych po dorastające do 40-50 cm. Najnowsze odmiany mają zwarty pokrój i dobrze się krzewią. Kwitną w różnych odcieniach różu; są też odmiany białe, łososiowe, czerwone oraz fioletowe, a także dwubarwne - w paski bądź nakrapiane. Niecierpki na balkon kupujemy zazwyczaj w drugiej połowie maja. W podobnym terminie sadzimy je do gruntu, w rozstawie 15-25 cm. Posadzone na dużej przestrzeni, tworzą wspaniale dywany z kwiatów.

Żeniszki są niskie, mają pokrój kulisty lub wzniesiony i drobne, sercowate liście. Są popularne ze względu na obfite i długie kwitnienie. Gęste kwiaty zebrane w koszyczku barwy fioletowej lub różowej pojawiają się w czerwcu i zdobią roślinę aż do pierwszych jesiennych przymrozków. Żeniszki kupuje się w sadzonkach lub wysiewa z nasion, ale na to drugie jest obecnie raczej za późno.

Oto subiektywny ranking najpopularniejszych i najgroźniejszych roślin, które rosną w naszym najbliższym otoczeniu. Sprawdź kolejne slajdy galerii...

Najbardziej trujące rośliny w Polsce! Rośliny doniczkowe tru...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki